Nikaragua zvažuje zavedení ruského platebního systému MIR, řekl ministr financí
Managua 29. července (ČTK) - Nikaragua zvažuje, že se připojí k ruskému platebnímu systému MIR, aby se vyhnula dopadům amerických sankcí. Uvedl to podle deníku El País ministr financí středoamerické země Iván Acosta Montalbán. Země, ve které vládne autoritářský prezident Daniel Ortega, je blízkým spojencem Moskvy v regionu. Podle expertů však krok nemá valný smysl pro ekonomiku, kde se hodně používá americký dolar.
Nikaragujští představitelé čelí v posledních letech rostoucímu tlaku ze Spojených států, které zavádějí sankce proti lidem a subjektům spojeným s Ortegovou vládou. Sankcionované osoby a subjekty pak nemají možnost například využívat služby amerických finančních institucí.
"Zvažujeme systém plateb MIR a také další obdobné systémy, které zaručují neutralitu," uvedl nikaragujský ministr financí. Podle něj cílem je "neutralizovat a porazit finanční agresi ze strany USA".
Navzdory mezinárodním sankcím jsou Spojené státy největším obchodním partnerem Nikaraguy a americký dolar je současně hojně využívanou měnou v zemi. "Používat síť plateb, jako je MIR, nemá (pro Nikaraguu) velký význam," domnívá se analytik Manuel Orozco. Podle něj Ortegova vláda napodobuje kroky, které udělaly satelity Moskvy, a jde hlavně o propagandu.
Představitel opozice Eliseo Núnez deníku El País řekl, že se Ortegova vláda může chystat na odpojení od mezinárodního systému SWIFT. "To je to, co by se mohlo stát, kdyby režim pokračoval po své cestě," uvedl Núnez, podle kterého Ortegovu vládu zřejmě čekají další a tvrdší mezinárodní sankce, pokud bude pokračovat s pronásledováním kritiků a opozice.
Nikaragujská vláda podepsala v uplynulých měsících desítky dohod o kulturní či obchodní spolupráci s Ruskem, Čínou a Íránem. Jejich ekonomický dopad na hospodářství země je však zatím podle listu El País zanedbatelný.
jkh irl
Vesnicí roku v Karlovarském kraji je Andělská Hora
Andělská Hora (Karlovarsko) 27. července (ČTK) - Vesnicí roku v Karlovarském kraji se stala obec Andělská Hora na Karlovarsku. Ocenění dnes na slavnostním vyhlášení výsledků krajského kola soutěže převzala starostka Miloslava Křimská (nez.). Porota v obci ocenila kromě jiného třeba i práci s dětmi a mládeží. Letošního ročníku soutěže se v Karlovarském kraji zúčastnilo 12 obcí. Vítěz získá dar 300.000 korun a postupuje do celostátního kola.
Andělská Hora bývala součástí Karlových Varů. Nyní je to samostatná a rychle se rozvíjející obec, která leží pod romantickou zříceninou hradu Andělská Hora, jehož historie sahá do začátku 15. století. "Na první dobrou to vítězství není. S účastí jsme začínali někdy v roce 2014, kdy jsme vyhráli pár cen, později jsme získali Modrou stuhu za společenský život a v loňském roce jsme získali Zelenou stuhu za péči o zeleň," řekla ČTK Křimská. Podle ní ale není život v malé obci o jednotlivostech, ale zejména o komunitě, která se stará a která si uvědomuje, že jak se budou oni chovat k obci, tak bude nakonec vypadat.
"Kdysi jsme našli urbanistické plány z 80. let minulého století, které mluvily o obci jako místu na dožití. To se nám už dávno podařilo vyvrátit. Stěhují se k nám mladí lidé. Z dnešních 400 obyvatel je 70 dětí do 14 let. Takže Andělská Hora žije," říká hrdě starostka obce.
Z nejbližších plánů starostka zmínila například opravy silnic v obci nebo vybudování sportoviště, aby lidé, když přijedou z práce, většinou z Karlových Varů, nemuseli pak znovu do města za sportem, ale mohli zůstat v obci. Obec se také snaží o vznik dětské skupiny, která by umožnila postarat se o malé děti, kterých v obci přibývá.
Kromě vítěze krajského kola, který zůstal Zlatou stuhu, byla dnes rozdána i další ocenění. Modrou stuhu za společenský život získalo Doupovské Hradiště, Bílou stuhu za činnost mládeže Oloví a Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí získalo Pomezí nad Ohří. Tyto obce získají po 100.000 korun.
Soutěž každoročně vyhlašuje Spolek pro obnovu venkova ČR, ministerstvo pro místní rozvoj, Svaz měst a obcí ČR a ministerstvo zemědělství. Do soutěže se mohou přihlásit obce vesnického charakteru, tedy i ty, jež mají statut města a městyse. Dalšími podmínkami pro účast v soutěži jsou maximální počet obyvatel v obci, který nesmí přesáhnout 7500, a přihlášené obce musí mít zpracovaný vlastní strategický dokument zabývající se rozvojem obce, program obnovy vesnice nebo program rozvoje svého územního obvodu.
pnp kš