Sněmovna dala šanci uzákonění digitální podoby dokladů místo listinných
Praha 10. října (ČTK) - Sněmovna dala v dnešním prvním kole schvalování šanci vládní novele, podle níž by se lidé mohli už příští rok začít prokazovat prozatím českým úřadům a institucím digitální podobou osobních průkazů místo fyzických dokladů. Digitální stejnopisy dokladů by měly být podle předlohy dobrovolné, fyzické průkazy nenahradí. Nebude je možné použít ani pro dálkové prokazování totožnosti. Novelu před druhým kolem schvalování projedná sněmovní výbor pro veřejnou správu, dostal na to měsíc. Projednáním této předlohy jednací den Sněmovny skončil.
Spuštění projektu digitálních dokladů by podle vlády mělo státní správu vyjít zhruba na půl miliardy korun, roční provozní náklady odhaduje kabinet na 50 milionů korun. Podle opozičního hnutí ANO se počáteční náklady pro všechny instituce vyšplhají na půldruhé miliardy korun. Poslanec ANO Robert Králíček neúspěšně doporučoval s projektem vyčkat na unijní návrh elektronické peněženky.
K prokazování digitálním dokladem bude podle novely potřebná aplikace v mobilním telefonu, kterou vypracuje Digitální informační agentura (DIA). Lidé prostřednictvím aplikace pošlou požadavek na identifikaci, prokážou se přitom bankovní identitou nebo jiným způsobem elektronického ověření totožnosti. Aplikace vygeneruje kód, který si ověřující úřad, například policie nebo pošta, zkontroluje ve vlastní čtecí aplikaci.
Zákon předpokládá, že digitální stejnopis bude mít stejné právní účinky jako originální doklad. Nebude možné ho vystavit bez existence fyzického průkazu a nebudou v něm obsaženy žádné údaje nad rámec fyzického dokladu. Lidé si budou moct sami vybrat, zda se budou prokazovat běžným dokladem, nebo digitálně. Státní správa bude mít povinnost přijímat obě varianty průkazů. Bartoš upozornil, že digitální doklady nebude možné využívat k cestám do zahraničí, v takovém případě bude nadále nutný standardní občanský průkaz.
Zákon by měl nabýt účinnosti 1. ledna příštího roku, povinnost přijímat digitální verze průkazů má nabíhat postupně. Od začátku roku by je měly přijímat orgány ústřední státní správy, od července kraje. V roce 2025 by se povinnost rozšířila na všechny zbývající správní orgány, včetně ambasád.
Novela podle vlády přispěje k digitalizaci veřejného sektoru. Kabinet v návrhu poukazuje na to, že digitální stejnopisy už se běžně užívají v soukromé sféře, zmiňuje jako příklad digitální verze fyzických platebních karet.
mhm str mha
Vánoční kolekce ozdob firmy Koulier je v barevných kombinacích zlaté a bílé
Mrákotín (Chrudimsko) 3. října (ČTK) - Výrobce vánočních ozdob Koulier z Chrudimska připravil pro letošní Vánoce novou kolekci. Je v barevných kombinacích zlaté a bílé. Tvarově zůstává klasická, jak je u českých zákazníků oblíbené, řekla ČTK obchodní ředitelka firmy Kateřina Šrámková.
"Pro nás je to evergreen, že chceme lidem nabízet to, co mají rádi. Vloni jsme měli secesní kolekci, která byla spíše umělecky a historicky zaměřená, teď jsme šli cíleně na většinový vkus českých zákazníků," uvedla Šrámková.
Podle ní se značně liší preference při výběru podle generací. "Je spousta moderních dekorů, minimalistických, jemných, nevystříbřené ozdoby a ozdoby netypických barev, které se líbí spíše mladším a odvážnějším zákazníkům. Potom jsou dekory klasické, které ladí s tradičními vánočnímu stromečky, jak si je lidé pamatují, že byli u babičky, když byli malí," uvedla Šrámková.
Firma ročně vyrobí kolem 200.000 foukaných a ručně zdobených vánočních ozdob. Svou nabídku stále rozšiřuje, v současnosti v ní je více než 900 typů v různých dekorech. Vyrábí také ozdoby v malých sériích na zakázku, například s firemními logy, jmény celé rodiny či vlastními rodovými znaky. Provozuje svůj e-shop a otevřela firemní prodejnu přímo u výrobního podniku v Oflendě. Ozdoby prodává také například na zámku Loučeň na Nymbursku.
Známost značky firma zvyšuje také exkurzemi se vstupným do provozovny, zájem je o ně značný. O víkendech si návštěvníci mohou prohlédnout, jak se vánoční ozdoby foukají, stříbří a zdobí. Pod vedením lektorky si každý může ozdobu dotvořit nebo si ji nechat namalovat na přání. Pro organizované skupiny nabízí Koulier prohlídky i ve všední dny. "Je to sice zátěž, ale lidé oceňují hodnotu práce našich zaměstnanců a jsou motivování si u nás něco koupit. Velký ohlas mají exkurze pro firmy, vlastně teambuildingové workshopy. To nám otevírá cestu k větším firemním zakázkám," řekla Šrámková
Sklárna vznikla v objektu bývalé truhlárny, kterou manžel Šrámkové dříve provozoval. Firma Koulier zaměstnala pracovníky bývalé výrobny v Horním Bradle, která v roce 2021 zanikla, a zachovala tak tradici tvorby těchto vánočních ozdob na Chrudimsku. Nový podnik získal i zkušenou dřívější vedoucí výroby, která byla oporou v začátcích činnosti.
dos kš