Lidé mohou podpořit obnovu varhan v chrámu sv.Bartoloměje v Kolíně adopcí píšťal
Kolín 13. prosince (ČTK) - Lidé mohou přispět adopcí píšťal na rozšíření vzácných varhan v kolínském chrámu sv. Bartoloměje. Opravy, kterými se nástroj rozšíří o další rejstříky a třetí manuál, vyjdou zhruba na dva miliony korun. Varhany opravují restaurátoři ve dvou moravských dílnách, do Kolína se mají vrátit v létě příštího roku, řekl dnes ČTK farář Jan Halama. Do sbírky na dárcovském webu mohou lidé poslat jakoukoliv částku, za dar nad 1000 korun dostanou certifikát o adopci konkrétního tónu.
"Momentálně se ještě vyrábí píšťaly a restauruje se dřevěná secesní skříň, po Novém roce se začnou osazovat píšťaly do skříně a na jaře začnou varhany pomalu zprovozňovat," řekl Halama. Varhany si loni v červnu na Moravu odvezli varhanáři z dílny Dlabal – Mettler s.r.o. a dílny Jaromír Kánský. Do Kolína se mají vrátit příští rok na konci léta, odevzdání k užívání plánují restaurátoři na říjen. Podle Halamy mají úpravami vzniknout varhany francouzského typu, které dosud v Čechách neexistují.
Kompletní oprava varhan byla součástí rozsáhlé rekonstrukce chámu, se kterou farnost začala téměř před třemi lety. Farnost na ni získala evropskou dotaci, která pokrývá zhruba 58 z celkových 60 milionů korun nákladů. Opravy varhan vyjdou na 20 milionů korun. Rozšíření o další rejstříky a třetí manuál ale nebyly do dotace původně zahrnuty, dílna je navrhla až během rekonstrukce. Farnost proto spustila na konci listopadu sbírku.
Stavební a restaurátorské práce v chrámu jsou podle Halamy téměř hotové. "Nyní se dokončují některé drobné technologie jako kamery a ozvučení, několik věcí se ještě pozdrželo, například mříž, ale v lednu by měla být kolaudace," doplnil. Nový oltář z pískovce, jehož autorem je sochař a architekt Václav Cigler, by měl být v chrámu kolem pololetí příštího roku. V únoru by se měly do chrámu začít vracet předměty, na kterých pracovali restaurátoři v různých dílnách.
Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně, zbudovaný ve druhé polovině 13. století, se opravuje dlouhodobě. V září 2020 skončila více než dvouletá oprava okolí chrámu, opraveny byly přilehlé hradby a parkán, interiéry zvonice, staré školy a kostnice.
dkl kš
GASK příští rok představí práce Surůvky, Kupky či Podhrázského
Kutná Hora 13. prosince (ČTK) - Galerie Středočeského kraje (GASK) v Kutné Hoře v příštím roce představí dílo ostravského umělce Jiřího Surůvky, méně známé práce malíře Františka Kupky nebo výstavu děl malíře, sochaře a restaurátora Stanislava Podhrázského. Otevře také výstavu Necenzurováno věnovanou polskému nezávislému umění 80. let 20. století, informovala dnes ČTK Alena Sedláčková z galerie.
Expozice Strůjci války představí od 1. dubna do 17. září grafické práce a malířskou a objektovou tvorbu ostravského performera a fotografa Jiřího Surůvky. Jeho tvorba podrobuje prostřednictvím sarkasmu a nadsázky společnost kritice, cílí na lidskou malost a omezenost spojenou s ideologiemi a politickou propagandou. "Výstava představí svéráznou, autentickou a originální osobnost tohoto umělce spojenou s ostravskou uměleckou scénou," uvedla kurátorka výstavy Veronika Marešová.
Od 13. května do 17. září si návštěvníci prohlédnou průřezovou výstavu nezávislého polského umění 80. let 20. století. Jde o polský ekvivalent tehdejší české neoficiální výtvarné scény, reagující na realitu Solidarity a výjimečného stavu z roku 1981. V prostorách galerie bude představeno okolo 100 děl 40 umělců, kteří v tomto období na protest proti vyhlášení výjimečného stavu bojkotovali kulturní politiku komunistických orgánů Polské lidové republiky. Expozice byla poprvé představena loni v Centru současného umění ve Varšavě. Prezentace v GASK bude jedinou reprízou tohoto projektu.
Název další výstavy František Kupka – Knihomol odkazuje nejen ke Kupkovu stejnojmennému kryptoautoportrétu z přelomu století, ale i k jeho dlouhodobému a systematickému zájmu o historii, filozofii a přírodní vědy i k fenoménu sběratelství bibliofilií a vztahu mezi umělcem a jeho přáteli a mecenáši. Výstava, která se koná od 7. října do ledna 2024, představí sedm souborů bibliofilií ze sbírek GASK. K vidění bude nejen slavné grafické album Čtyři příběhy černé a bílé, ale třeba i Kupkova první bibliofilská práce - pařížské vydání Písně písní z roku 1905. Soubory tisků doplní originály Kupkových studií a návrhů a listy z korespondence s přáteli.
Od 21. října do 25. února 2024 je plánována expozice Stanislav Podhrázský a přátelé, která zprostředkuje průřez autorovým dílem v souvislostech uměleckého prostředí, v němž vznikalo, a umělecké tvorby jeho nejbližších přátel, jako byli Miloslav Chlupáč, Zdeněk Palcr, Zbyněk Sekal, Mikuláš Medek a další.
khj dr