Vyřezávaný betlém ve Vyškově se i letos dočkal nových figur, přibyli muzikanti
Vyškov 1. prosince (ČTK) - Vyřezávaný betlém ve Vyškově se i letos dočkal nových figur a prvků, přibyli muzikanti nebo dřevěné úly sloužící k umístění charitativních pokladniček. Z nových figur byl nejtěžší asi basista, prozradil dnes ČTK umělecký řezbář Tomiš Zedník, který se na provedení podílí se svým otcem Bohumírem. Město betlém buduje od roku 2015, radní nedávno rozhodli o dalším rozšiřování díla až do roku 2026.
"Nově jde o budovu a čtyři muzikanty, nový je také adventní věnec se čtyřmi svíčkami a anděly, plán je takový, že se na něm postupně rozsvítí každý týden jedna svíčka. Nové jsou také tři úly, ve kterých jsou uloženy pokladničky," uvedl Zedník.
Z letošních figur bylo podle něj nejtěžší vyřezat basistu, a to jednoduše proto, že je nejtěžší. "Ona ta basa byla velká, těžko se s tím manipulovalo. Ten basista je asi nejtěžší figura z celého betlému, možná jen anděl je ještě těžší," řekl řezbář.
Figur je v betlému podle něj kolem 45, plus další prvky, jako jsou hlavní budova, chlévy, mostek či domky pro řemeslníky. "Plány další mám, příští rok by to měl být povoz, který betlém uzavře do půlkruhu. Člověk tak bude moci vstoupit do děje celé scény," uvedl Zedník.
Vyškované i návštěvníci města mohou obdivovat betlém v adventním čase od roku 2015. Za dosavadní etapy prací město zaplatilo téměř půl milionu korun. "Když něco funguje, není třeba to měnit. Soudě podle reakcí, Vyškované milují předvánoční čas spojený s procházkami po vyzdobeném Masarykově náměstí. Z ohlasů je patrné, že se vyřezávané postavy líbí, proto jsme se dohodli na dalším rozšíření v dalších pěti na sebe navazujících etapách. Výdaje budou podobné, přesáhnou půl milionu (korun). Zároveň je nutné pamatovat na pravidelnou údržbu betléma," uvedl už dříve vyškovský místostarosta Roman Celý (KDU-ČSL).
lip dvd
Advent ve středočeských muzeích a galeriích nabídne desítky akcí
Hrusice (u Prahy) 29. listopadu (ČTK) - Vánočně laděné koncerty, výstavy, řemeslné trhy nebo tvořivé dílny jsou na programu letošního adventu ve středočeských muzeích a galeriích. Návštěvníci si na desítkách akcí prohlédnou tradičně vyráběné betlémy či historické vánoční ozdoby, vyzkoušejí si staré techniky pečení perníčků nebo výrobu vánočních dekorací. Veškerý program se letos koná pod jednotným logem s nápisem Středočeský advent, řekl dnes na tiskové konferenci v Památníku Josefa Lady v Hrusicích u Prahy krajský radní pro kulturu Václav Švenda (Spojenci).
Krajská muzea a galerie se chtějí po dlouhém období epidemie koronaviru zaměřit hlavně na děti a přiblížit jim význam vánočních svátků a zvyklostí, které jsou s tímto obdobím roku spojené. "Konečně to po třech letech vypadá, že si lidé budou moci užít adventní období tak, jak jsme byli zvyklí, a ne v on-line prostředí," uvedl Švenda.
Výrobu tradičních vánočních perníčků si vyzkoušejí například návštěvníci Městského muzea v Žebráku, v Muzeu T. G. M. Rakovník mohou soutěžit o nejlepší vánočku. V Ladově památníku v Hrusicích se zájemci naučí, jak se dříve dělaly ozdoby z papíru či korálků.
Tvořivé dílny budou připraveny také v Českém muzeu stříbra v Kutné Hoře nebo v muzeích v Hořovicích a Berouně. "Návštěvníci budou vytvářet jednotlivé postavičky do betléma," uvedla Lucie Holková z Muzea Českého krasu v Berouně.
Na adventní koncerty zvou muzea v Benátkách nad Jizerou, Vlašimi, Novém Strašecí a Jílovém u Prahy, Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbrami nebo Rabasova galerie v Rakovníku. Historické i novodobé betlémy si lidé prohlédnou v Regionálním muzeu v Mělníku, Galerii Františka Drtikola v Příbrami nebo Muzeu zlata v Novém Kníně. Na výstavu krajek mohou lidé zajet do Muzea Bedřicha Hrozného v Lysé nad Labem.
Hornické muzeum Příbram připravilo i tradiční akce na Březových horách, a to Vánoce v hornickém domku a Štědrovečerní šichtu v Prokopské štole. "Další ukázky máme ve skanzenu ve Vysokém Chlumci," dodal ředitel muzea Josef Velfl.
khj kš