Keňa si podle prezidenta bude muset půjčit další peníze, aby mohla dál fungovat
Nairobi 1. července (ČTK) - Aby byla keňská vláda schopna fungovat, bude si muset půjčit nejméně jeden bilion keňských šilinků (181 miliard Kč), citovala dnes britská stanice BBC prezidenta této africké země Williama Ruta. Peníze měly původně do státního rozpočtu přijít z kontroverzní daňové reformy, kterou ale Ruto minulý týden nepodepsal po sérii nepokojů. O život při nich přišlo nejméně 30 lidí. Před stažením reformy si keňská vláda plánovala půjčit o 400 miliard šilinků méně.
Předložený návrh finančního zákona, jehož součástí byla například 16procentní daň na chléb či daň 2,5 procenta na vozidla, měl pomoci vybrat zhruba 350 miliard šilinků (asi 63 miliard Kč) a byl jedním z pokusů keňské vlády, jak snížit dluhovou zátěž. Ta dosahuje asi 11 bilionů šilinků (téměř dvou bilionů Kč).
'Dělám, co je v mých silách, abych Keňu dostal z dluhové pasti. Snadno se nám jako zemi řekne: 'Odmítněme daňovou reformu', což je v pořádku. Už jsem řekl, že nový finanční zákon nepodepíšu. Ale takový krok bude mít vážné dopady,' řekl Ruto v neděli novinářům.
Ačkoliv keňský prezident přislíbil, že finanční škrty se dotknou i prezidentské kanceláře, stále podle něj budou mít vliv například na více než 45.000 pracovních míst pro učitele na základních školách či pracovníky ve zdravotnictví. Vláda také podle Ruta nebude schopna finančně podporovat farmáře.
Nepokoje v Keni začaly zhruba před dvěma týdny. Nejprve k vyjádření nesouhlasu s daňovou reformou, postupem času se ale změnily v celkovou nespokojenost s Rutovou vládou. Minulé úterý někteří demonstranti vtrhli do budovy parlamentu a jednu její část zapálili. V noci na středu byla proti demonstrantům nasazena armáda.
Protesty se plánují i na tento týden, píše BBC. Řada demonstrujících v tuto chvíli požaduje Rutovu rezignaci, Keňané si také stěžují na brutální potlačování protestů.
Minulý týden ve čtvrtek, když keňský soud teprve rozhodoval o oprávnění vlády nasadit proti demonstrantům armádu, se ozbrojení vojáci pohybovali v ulicích hlavního města Nairobi. Na sociálních sítích se rovněž objevily příspěvky, podle nichž policie k rozehnání davu na předměstí Nairobi použila ostré náboje a desítky lidí zásah nepřežily.
Ruto se bezpečnostních složek v neděli zastal. '(Policisté) udělali, co mohli. Pokud dojde k nějakým excesům, máme mechanismy, které si s nimi dokáží poradit,' řekl.
ele spr
Galerie Slováckého muzea představuje dílo sochaře a výtvarníka Zdeňka Tománka
Uherské Hradiště 27. června (ČTK) - Galerie Slováckého muzea v Uherském Hradišti představuje ode dneška dílo sochaře a výtvarníka Zdeňka Tománka. Výstava je autorovou dílčí retrospektivou. Návštěvníci uvidí jak současné, tak i starší práce umělce neodmyslitelně spjatého s Uherským Hradištěm, sdělila ČTK mluvčí muzea Zuzana Hoffmannová. Výstava potrvá do 13. října.
Podle kurátora výstavy Lukáše Maliny patří Tománek mezi významné umělce regionu, ale nejen to. 'Je to sochař, který bez problémů snese srovnání i se zahraničím,“ uvedl kurátor. V Galerii Slováckého muzea jde o Tománkovu druhou samostatnou výstavu. První se uskutečnila v roce 2005. 'Současná výstava je průřezovou retrospektivou a představuje sochy a obrazy z raného období až po současnou tvorbu,' uvedl kurátor.
Ve velkém sále galerie je vytvořená instalace z Tománkových soch nazvaná Regál. 'Odkazuje, stejně jako velká fotografie při vstupu do expozice, k jednomu z hlavních inspiračních zdrojů v jeho tvorbě – tvůrčímu nepořádku jeho vlastního ateliéru, plnému starých soch, které mnohdy ovlivňují podobu těch současných,' doplnil Malina.
Akademický sochař Tománek se narodil v roce 1958. Pochází z Uherského Hradiště, kde vystudoval kamenosochařství na Střední uměleckoprůmyslové škole. Ve studiu pokračoval na Akademii výtvarných umění v ateliéru monumentálního sochařství. Nezabývá se přitom pouze sochařstvím. 'V jeho díle má nezastupitelné místo i malba, kresba a realizace v architektuře,“ uvedla Hoffmannová.
Tománkovy práce lze nalézt například ve sbírkách Národní galerie v Praze, Muzea Stzuki Medalierskie v polské Vratislavi, ale také v soukromých sbírkách v České republice i v zahraničí. V minulosti uspořádal desítky samostatných výstav a účastnil se stovek kolektivních přehlídek umění. Je pedagogem na Střední uměleckoprůmyslové škole v Uherském Hradišti.
Nový Tománkův objekt zdobí několik dní i prostor před galerií. Dílo s názvem Vánoční Giacometti je součástí projektu Socha pro město, jehož cílem je prezentovat veřejnosti monumentální díla sochařství a podpořit tak symbiózu umění a veřejného prostoru. Jde o čtvrtou sochu v pořadí, která je před budovou galerie v Otakarově ulici umístěna.
chv dr