Začlenění AI ve firmách je už nutnost, řekl Pejša z Creative Dock v Davosu
Davos/Praha 19. ledna (ČTK) - Začlenění umělé inteligence (AI) do firemní strategie a každodenního provozu již není volitelnou záležitostí, ale nutností, aby si firmy udržely konkurenceschopnost a inovativnost, řekl zakladatel společnosti Creative Dock Martin Pejša v Davosu u příležitosti Světového ekonomického fóra. Tato transformace podle něj přesahuje pouhé přijetí technologie. Vyžaduje změnu myšlení a kultury v organizacích, dodal.
Česká společnost Creative Dock za posledních deset let vybudovala více než 120 podniků v Evropě, na Středním východě, v Asii a severní Africe v různých odvětvích, včetně fintech, insurtech, e-commerce, maloobchodu, logistiky, stavebnictví či výroby.
"Davoské fórum zdůraznilo transformační sílu umělé inteligence v podnikatelském prostředí. AI využíváme ke zvýšení provozní efektivity a posílení postavení našich spolupracovníků," uvedl Pejša.
Hlavním tématem akce, které se zúčastnilo více než 80 vrcholových manažerů z Evropy a Blízkého východu, byl kritický přechod od tradičního hardwaru ke světu zaměřenému na software, který způsobuje revoluci v průmyslových odvětvích po celém světě.
"Síla řízení při transformaci průmyslových odvětví, zejména v době, kdy se pozornost přesouvá od hardwaru k softwaru, by měla být využita," uvedla členka představenstva Mercedes-Benz Group Renata Jungoová Brünggerová. Zmínila také téma udržitelnosti, které je nedílnou součástí přechodu průmyslových odvětví.
"Software a zejména AI mají evoluční sílu, která může pozvednout celé provozní modely," upozornil globální výkonný ředitel společnosti Roland Berger Marcus Berret. Společnosti a instituce, které si tuto novou technologii osvojí, mohou podle něj nejen zvýšit svou efektivitu, ale také urychlit inovace a podpořit spolupráci.
"Etické zábrany a politické rámce pro umělou inteligenci budou mít prvořadý význam, aby tato technologie byla zaváděna co nejlépe, protože ovlivní nejen náš ekonomický, ale i každodenní život. Věříme, že bude mít pozitivní dopad na ekonomiku i na společnost," podotkl.
Roland Berger je německá poradenská společnost, která provozuje 51 kanceláří na všech hlavních trzích.
fd mka
Většina z 11 schválených bitcoinových EFT nepřežije, řekl šéf Grayscale
Davos (Švýcarsko) 19. ledna (ČTK) - Většina z 11 investičních fondů na spotové bitcoiny obchodovaných na burze (ETF), které minulý týden schválila americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), nepřežije. Na Světovém ekonomickém fóru (WEF) v Davosu to v rozhovoru s televizí CNBC řekl šéf společnosti Grayscale Michael Sonnenshein. Bitcoin dnes dál oslabuje a klesl pod 41.000 USD (asi 933.700 Kč).
Fond společnosti Grayscale je největší na světě, ve správě má aktiva za více než 25 miliard dolarů. V poměru s dalšími emitenty má ovšem ETF Grayscale Bitcoin Trust nejvyšší poplatek, účtuje si 1,5 procenta. Někteří emitenti bitcoinových ETF si po omezenou dobu neúčtují žádné poplatky, které mírně zvýší až postupně. Většina schválených ETF má poplatky 0,2 až 0,4 procenta.
Sonnenshein vysoké poplatky v rozhovoru hájí tím, že ETF společnosti Grayscale je největší na světě, má za sebou úspěšných deset let a diverzifikovanou základnu investorů. Ostatní mají podle něj nižší poplatky proto, že jejich produkty za sebou nemají žádnou historii a emitenti se snaží přilákat investory.
Šéf společnosti Grayscale odhaduje, že dva nebo tři bitcoinové fondy dosáhnou dostatečného objemu aktiv, aby mohly efektivně fungovat a udržet se na trhu. Ostatní produkty podle něj možná nebudou mít dostatečnou podporu a mohou být z trhu staženy.
Od schválení SEC přitáhly nejvíce investorů fondy ETF od investičních společností BlackRock a Fidelity. Fond iShares Bitcoin ETF společnosti BlackRock nashromáždil k 17. lednu aktiva ve správě za 1,07 miliardy dolarů a fond Fidelity Wise Origin Bitcoin ETF pak aktiva za 874,6 milionu dolarů, ukázaly údaje společnosti JP Morgan. Fond ETF společnosti Grayscale naopak zaznamenal za stejné období odliv aktiv za 1,62 miliardy dolarů.
Bitcoin dnes krátce po poledni podle specializovaného serveru CoinDesk za uplynulých 24 hodin odepisoval 2,2 procenta a pohyboval se kolem 41.430 dolarů. Předtím klesl až na 40.617,60 USD. Od začátku roku tato nejznámější kryptoměna odepsala přes šest procent. Po schválení bitcoinových ETF se cena bitcoinu minulý týden krátce dostala až na 49.000 dolarů.
Výzkumná společnost CryptoQuant v prosinci prognózovala, že bitcoin po schválení ETF klesne v následujícím měsíci až na 32.000 dolarů. Podle expertů je možné, že pozitivní očekávání se už promítla do ceny a že někteří investoři už po odeznění příznivých zpráv bitcoiny prodávají.
lsk spr