Evropská komise zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky na 1,2 procenta
Brusel 15. května (ČTK) - Evropská komise (EK) dnes mírně zlepšila odhad letošního růstu české ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) České republiky se podle její nové prognózy zvýší o 1,2 procenta, zatímco v únoru EK jeho růst odhadovala na 1,1 procenta. V příštím roce nadále počítá se zrychlením růstu na 2,8 procenta. Komise to dnes uvedla ve svém jarním hospodářském výhledu.
"Po poklesu o 0,3 procenta v roce 2023 se předpokládá, že reálný HDP v Česku vzroste v roce 2024 o 1,2 procenta a v roce 2025 o 2,8 procenta, protože klesající inflace pomáhá obnovovat kupní sílu," uvedla unijní exekutiva. Průměrná inflace v ČR by podle ní měla letos klesnout na 2,5 procenta a v příštím roce na 2,2 procenta.
Komise upozornila, že díky výraznému poklesu inflace se obnovil růst reálných mezd. Předpověděla, že ve spotřebě domácností by tak měl v letošním roce po dvou letech poklesu nastat obrat, ke kterému by měla přispět rovněž vysoká úroveň úspor. Spotřeba domácností by se tak podle komise měla znovu stát hlavním motorem růstu české ekonomiky.
Komise rovněž předpověděla, že růst vládní spotřeby v důsledku opatření ke konsolidaci veřejných financí zpomalí. Se zpomalením růstu počítá rovněž u veřejných investic. Předpokládá, že rozpočtový deficit se letos sníží na 2,4 procenta HDP a napřesrok klesne na 1,9 procenta HDP.
Komise počítá s pokračujícím růstem českého exportu, a to díky poklesu problémů v dodavatelských řetězcích a oživování poptávky ze strany hlavních obchodních partnerů. Předpokládá nicméně, že od příštího roku bude růst exportu v důsledku oživování domácí poptávky pomalejší než růst importu, což bude brzdit celkový hospodářský růst. Komise rovněž poukázala na riziko obnoveného vzestupu cen energií, který by mohl zasáhnout energeticky náročný průmysl či poptávku ze strany obchodních partnerů.
Míra nezaměstnanosti v ČR se letos podle komise zvýší na 2,8 procenta z loňských 2,6 procenta, nadále však bude patřit mezi nejnižší v Evropské unii. To by mělo vytvářet tlak na zvyšování mezd. Komise upozornila, že trh práce čelí pokračujícímu nedostatku kvalifikovaných pracovníků a stárnutí populace.
pmh jd
Výstava Netruchlete pro mne připomíná v Hrabyni generála Heliodora Píku
Hrabyně (Opavsko) 15. května (ČTK) - Výstava Netruchlete pro mne připomíná 75 let od justiční vraždy generála Heliodora Píky. Osud rodáka ze Štítiny na Opavsku, který byl popraven v červnu 1949, si mohou zájemci připomenout do 30. listopadu v Národním památníku II. světové války v Hrabyni na Opavsku. ČTK to dnes řekla ředitelka Slezského zemského muzea Jana Horáková.
"V tomto roce si připomínáme 75 let od justiční vraždy Heliodora Píky. Vojáka a legionáře, významného představitele československého protinacistického odboje a oběti komunistického režimu," řekla. Slezské zemské muzeum jako správce rodinné pozůstalosti připravilo výstavu, která mapuje život této osobnosti dějin od jeho mládí přes vojenskou kariéru až po jeho zatčení, odsouzení a popravu. Pozornost je také věnovaná dlouhé cestě k jeho rehabilitaci.
Návštěvníci uvidí například i torzo generálovy osobní zbraně. Pistole byla po desetiletí zakopaná v Hranicích na Moravě u rodného domu generálova syna Milana. Vykopána byla v roce 2010. Milan Píka ji pak věnoval Slezskému zemskému muzeu.
Heliodor Píka se narodil v roce 1897 ve Štítině na Opavsku. Jako příslušník československých legií se při první světové válce zúčastnil bojů na francouzské frontě. Vystudoval na Vysoké škole válečné v Paříži, působil na Vojenské akademii v Hranicích i na Hlavním štábu československé armády. Od roku 1932 do roku 1937 byl vojenským atašé v Rumunsku s akreditací i pro Turecko.
Za druhé světové války vytvořil odbočku československého odboje s krycím názvem DORA, pracoval jako politický a vojenský zmocněnec vlády i jako náčelník vojenské mise v Sovětském svazu. Po válce se stal podnáčelníkem hlavního štábu. Už v této době byl ale sledován. Po komunistickém převratu v únoru 1948 byl z armády propuštěn a posléze uvězněn.
V prosinci 1948 byl obžalován z vojenské zrady, zločinu zneužití úřední moci a zločinu neoznámení trestných podniků. V lednu 1949 byl pak v tajném přelíčení odsouzen k trestu smrti. Popraven byl 21. června téhož roku ve věznici v Plzni-Borech. Teprve v roce 1968 byl Heliodor Píka zproštěn viny.
Betonový památník, největší svého druhu v Česku, byl otevřen v roce 1980 jako Památník Ostravské operace. Stal se součástí Muzea revolučních bojů a osvobození v Ostravě. Od roku 1992 je součástí Slezského zemského muzea. V roce 2005 byl kvůli rekonstrukci pro veřejnost uzavřen. Opravy začaly o rok později a stály 192 milionů korun. Nyní jsou veřejnosti přístupná tři patra.
dvc kš
DALŠÍ ZPRÁVY