Srbsko by mohlo znovu povolit projekt na těžbu lithia, řekl Vučić
Bělehrad 16. června (ČTK) - Srbsko by znovu mohlo povolit projekt na těžbu lithia, které zastavilo v roce 2022. Vyplývá to z rozhovoru s prezidentem Aleksandarem Vučičem, který zveřejnil deník Financial Times. Podle něj Srbsko trvá na zárukách od společnosti Rio Tinto, která chce těžbu provozovat, i od Evropské unie. Těžit by se mohlo podle srbského prezidenta od roku 2028.
Původní projekt těžby srbské úřady zastavily v 2022 kvůli obavám z dopadů na přírodu, což v oblasti na západě Srbska, kde se mělo těžit, vyvolalo silné protesty. Ekologové se obávali například silného znečištění zdrojů vody. Tento týden však společnost Rio Tinto zveřejnila studii, podle které škodlivé dopady na životní prostředí budou velmi omezené.
Vučić řekl, že chce, aby těžba splňovala náročné požadavky na ochranu přírody a aby celý řetězec zpracování lithia byl v Srbsku, a to včetně výroby baterií či elektromobilů. To by mělo být součástí záruk, které Bělehrad požaduje od těžaře a Evropské unie. Pokud se vše podaří splnit, Bělehrad počítá se začátkem těžby v roce 2028.
Srbský prezident zmiňuje odhad, podle kterého by se na západě Srbska mohlo těžit na 58.000 tun lithia ročně. To by podle něj stačilo na výrobu baterií pro 1,1 milionu vozů ročně. To je zhruba aktuální výroba všech typů aut v České republice.
Vučić v rozhovoru s britským listem tvrdí, že na využití lithia se chce dohodnout s Evropskou unií a ne s Čínou, jak se podle něj obávají někteří unijní představitelé. Do organizaci protestů proti těžbě, jež vedly k rozhodnutí z roku 2022, se podle něj zapojily i některé evropské země. Nezmínil však které.
Lithium se používá mimo jiné při výrobě baterií do elektromobilů a mobilních zařízení. V mnoha velkých ekonomikách je proto pokládáno za kriticky důležitou surovinu.
Podle srbské vlády by těžba a zpracování lithia mohla být výraznou vzpruhou pro srbské hospodářství s očekávaným ročním dopadem na HDP v rozmezí deseti až 12 miliard eur (250 až 300 miliard korun). Ministr financí Siniša Mali uvedl, že vláda zvažuje zákaz vývozu nezpracovaného lithia, což by mělo podnítit vznik zpracovatelského řetězce.
jkh jd
Do Oblastní galerie v Liberci se vrátil bazén, ale jen jako umělecké dílo
Liberec 15. června (ČTK) - Do budovy Oblastní galerie v Liberci, kde byly původně lázně, se dočasně navrátil bazén. Tentokrát ale jde o umělecké dílo Milana Housera, který má v galerii výstavu. Využil tvaru bazénu, aby připomněl, co tady bylo, řekl ČTK ředitel galerie a kurátor výstavy Filip Suchomel.
V bývalé bazénové hale je nyní na 200 metrech čtverečních několik centimetrů vody. Navenek ale plocha s převládající žlutou barvou působí spíše jako mozaika podlahy či povrch nehostinné planety. 'Vsypal do toho (Houser) barevné pigmenty, kovové, které nějakým způsobem pracují,' uvedl Suchomel.
Podle něj je bazén simulací toho, co se děje při Houserově tvorbě. Umělec svá díla vytváří za pomoci akrylů, luminiscenčních pigmentů i zmagnetizovaných částic. 'On je takovou ukázkou uměleckého výzkumu, protože pro díla, která dělá pomocí laku a pryskyřic, tak dokonce vynalezl vlastní pomalu schnoucí lak, do kterého může vsypávat různé barvy, které potom nějakým způsobem mění barevnost a vytváří finální dílo,' dodal Suchomel.
Jak náročná je práce s lakem, který se jmenuje Bezbarvý Houser, dokládá podle Suchomela doba, jež je potřeba k vytvoření jednoho díla. 'Velmi často vzniká třeba i dva až tři roky a je to velmi nákladné i na výrobu. Třeba jeden velký obraz má na tloušťku deset centimetrů a je v tom třeba 300 litrů laku,' dodal ředitel galerie.
Houserova díla jsou nyní v hlavních výstavních sálech galerie. Výstava nazvaná Přitažlivost představuje působivé kompozice připomínající povrchy neznámých vesmírných těles. Na výstavě je Houserova nejnovější tvorba, ale i ikonické lakované malby či umělecké pokusy s magnetismem. 'Milan Houser patří k nejvýraznějším postavám české soudobé výtvarné scény. Jeho díla často připomínají jakási neznámá vědecká sdělení, tajemné diagramy provedené sofistikovanými laboratorními přístroji a vlastně podtrhují Houserův dlouhodobý zájem o fyziku, chemii či kosmologii,' dodal kurátor výstavy.
V Liberci je Houser známý zejména díky obří Kouli, která už 20 let zdobí prostor u hotelu Zlatý lev. A před 16 lety měl na nároží radnice rok postavenou tajemnou skleněnou krychli s proschlými smrkovými větvemi.
knt hj