Některé banky doporučují klientům nevybírat peníze z bankomatů Euronetu
Praha 1. března (ČTK) - Některé banky doporučují klientům nevybírat peníze z bankomatů společnosti Euronet, které jim podle nich strhávají peníze za nevyžádanou informaci o zůstatku na účtu. Vyplývá to z jejich vyjádření pro ČTK. Ředitel Euronet ČR Ondřej Kozák ale tvrdí, že poplatek stanovují samy banky a Euronet na to nemá vliv. Podle bank není služba Euronetu pro jejich klienty transparentní.
Server Novinky.cz napsal, že při pokusu vybrat peníze nebo se i jen podívat na zůstatek na účtu klientům zařízení Euronetu strhnou peníze za informaci o zůstatku, aniž ho lidem ukážou. Ve svém videu z cyklu Kluci z Prahy na serveru YouTube na to upozornil reportér Janek Rubeš. Poté, co člověk na bankomatu Euronetu zadá PIN, nabídnou se mu dvě možnosti. První s názvem Hotovost zůstatek a druhá pod značením Jiné. Pokud klikne na první z možností v domnění, že si jen vybere peníze, stroj mu sebere peníze z účtu v podobě poplatku.
"Funkcionalitu jsme uvedli v mnoha zemích v dobré víře, že zvýšíme komfort pro klienty, aby spolu s výběrem rovnou znali i zůstatek na účtu. Euronet za tuto službu neúčtuje nic. Poplatky vždy účtuje banka klienta a ve většině zemí si banky za tuto službu neúčtují žádné poplatky," uvedl Kozák.
"Klientům doporučujeme, aby síť bankomatů Euronet k transakcím nevyužívali," řekl mluvčí Komerční banky Michal Teubner. Dotaz na zůstatek je pro klienty KB v rámci sdílené bankomatové sítě zdarma, tedy u přístrojů Komerční banky, Air Bank, Moneta Money Bank a UniCredit Bank, připomněl.
Provozovatel bankomatů by měl zajistit, že obrazovky informují klienta transparentně a pravdivě o nabízených službách a že jsou následně tyto služby klientovi skutečně poskytnuty, uvedla mluvčí ČSOB Michaela Průchová. "Přístup Euronetu považujeme za hrubou chybu," dodala. Pokud už situace nastala, klient by se podle ní měl obrátit s reklamací na svého vydavatele karty.
Česká spořitelna způsob klientské komunikace na bankomatech společnosti Euronet považuje za zavádějící a iniciuje jednání ke sjednání nápravy. "Poplatek za zobrazení zůstatku účtu klienta nám Euronet generuje okamžitě již ve chvíli, kdy klient tento požadavek zadá. Bohužel nám ale neposkytuje informaci, zda byl klientovi zůstatek nakonec opravdu zobrazen," uvedl mluvčí banky Lukáš Kropík. Klienti, kterým byl naúčtován poplatek za zobrazení zůstatku v bankomatech Euronetu, aniž se tak stalo, ho mohou podle něj u spořitelny reklamovat přímo v digitálním bankovnictví George.
Air Bank svým klientům nabízí službu zobrazení zůstatku zdarma, a to jak na vlastních bankomatech, tak i na bankomatech jiných bank. "Pokud tedy klient s naší platební kartou bude vybírat z bankomatů Euronetu a zvolí službu 'zobrazení zůstatku na účtu', tak mu podle našeho ceníků za zobrazení zůstatku nic neúčtujeme. Mezi námi a provozovatelem bankomatu sice vzniknou u této služby náklady, ty ale nepřenášíme na klienty," uvedla mluvčí banky Jana Pokorná.
Česká národní banka na provoz tzv. nezávislých bankomatů, tedy aktivity společnosti Euronet, nedohlíží. "Nedojde-li ale k brzké nápravě, je ČNB připravena řešit danou věc se všemi zainteresovanými, tedy se společností Euronet, bankami a karetními schématy v rámci Sdružení pro bankovní karty," řekla ČTK mluvčí centrální banky Štěpánka Filipová.
fd snm
CNBC: Evropa má za sebou nejhorší výsledkovou sezonu od nástupu covidu-19
Londýn 1. března (ČTK) - Výsledky hospodaření téměř poloviny evropských firem za poslední tři měsíce loňského roku zaostaly za očekáváním, přestože tato očekávání byla už tak dost nízká. Uvedla to televize CNBC, která se odvolává na vyjádření oslovených analytiků. Podle nich se bude region v prostředí vysokých úrokových sazeb i nadále potýkat s problémy.
Ze 313 společností, které do konce února oznámily výsledky hospodaření, jich 50,2 procenta překonalo očekávání, vyplývá z analýzy údajů společnosti FactSet. To je nejnižší podíl překonaných očekávání, a tím i nejhorší výsledková sezona od prvního čtvrtletí roku 2020, kdy evropské firmy poprvé zasáhla pandemie nemoci covid-19.
Podle jednotlivých sektorů patřili mezi nejhorší odvětví v posledním čtvrtletí producenti materiálu, výrobci spotřebního zboží a sektor zdravotní péče. Naopak mezi sektory s nejvyšším podílem překonaných očekávání patřily technologie a energetika.
Analytik banky HSBC Edward Stanford řekl, že tak nízkou úroveň výsledků, které překonaly očekávání, už dlouho neviděl. Dodal, že zklamání bylo poměrně velké.
Analytik firmy Kepler Cheuvreux Philippe Ferreira dodal, že za tímto zklamáním je několik důvodů. 'Slabší makroekonomické prostředí, kde se růst hrubého domácího produktu (HDP) ve třetím a čtvrtém čtvrtletí blížil nule, či značné napojení některých společností na Čínu, které bylo například překážkou pro firmu L'Oreal,' uvedl. Čína se v současnosti potýká s deflací, tedy s poklesem cen, a nedostatečnou spotřebitelskou poptávkou.
Údaje evropského statistického úřadu Eurostat ukázaly, že ekonomika EU se ve čtvrtém čtvrtletí vyhnula technické recesi definované jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou. Ve třetím čtvrtletí HDP proti předchozím třem měsícům klesl o 0,1 procenta, ve čtvrtém čtvrtletí však o 0,1 procenta vzrostl.
Evropská ekonomika se potýká s řadou problémů, včetně následků ruské invaze na Ukrajinu. Ta vyvolala v regionu energetickou krizi a způsobila rekordně vysokou inflaci. Negativní pro ekonomiku jsou také rekordně vysoké úrokové sazby Evropské centrální banky (ECB), které podnikům prodražují získávání nových finančních prostředků.
Analytička investiční banky Goldman Sachs Sharon Bellová řekla, že v poslední výsledkové sezoně zaznamenala u evropských společností nový trend. Tím je odkup vlastních akcií. Spočívá v tom, že firma odkoupí své akcie, čímž se omezí jejich počet k volnému prodeji, a to pak obvykle zvýší jejich cenu na trhu. Akcionáři firmy z toho tak těží.
'Je to obrovské, tohle jste nikdy předtím za 20 nebo 30 let neviděli. Evropské firmy vyplácejí dividendy, nedělají odkupy svých akcií,' řekla Bellová. Podle ní je k tomuto trendu několik důvodů. Zisky v posledních letech byly poměrně dobré, podnik mají dobré rozvahy a také není mnoho zájemců o evropské akcie.
Mezi firmy, které oznámily plány na odkup svých akcií v letošním roce, patří Shell, Deutsche Bank, Novo Nordisk, UBS a UniCredit.
Při pohledu do nejbližší budoucnosti jsou zatím analytici pesimisté a nevidí obrat k lepšímu. Zisky evropských podniků by podle nich mohly nadále zůstat pod tlakem, a to ze stejných důvodů - kvůli zpomalení růstu ekonomiky, měnové politice a slabé domácí spotřebitelské poptávce. Mohou zde ale být výrazné rozdíly mezi společnostmi napojenými na trh v USA nebo rychle rostoucí rozvíjející se trhy a těmi, jejichž tržby jsou geograficky méně diverzifikované.
irl spr
DALŠÍ ZPRÁVY