Archeologové našli u Břeclavi kování opasku odkazující k neznámému kultu
Brno 7. prosince (ČTK) - Archeologové z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity (MU) v Brně našli v lokalitě Lány u Břeclavi bronzové kování opasku odkazující k neznámému pohanskému kultu. Pochází z 8. století našeho letopočtu a je na něm vyobrazen had požírající tvora podobného žábě. Masarykova univerzita o tom dnes informovala na webu. Lokalita se již v minulosti proslavila nálezem zvířecího žebra s vyrytým nápisem ve starobylých germánských runách.
Boj s drakem nebo hadem je jedním ze základních motivů kosmogonického mýtu o stvoření světa. Interakci žáby a hada lze spojovat i s kultem plodnosti. Artefakty s identickým vyobrazením byly identifikovány na různých místech střední Evropy, vzdálených od sebe stovky kilometrů. Podle vědců dokládají existenci dosud neznámého pohanského kultu, který na počátku středověku propojoval populace různého původu.
"Když bylo kování opasku s motivem hada požírajícího žábu s pomocí detektorů kovu v jihomoravské lokalitě u Břeclavi objeveno, domnívali jsme se, že jde o jedinečný nález s unikátní výzdobou. Později jsme však zjistili, že se další takřka identické artefakty nacházejí i na území Německa, Maďarska a Čech. Uvědomil jsem si, že jsme na stopě dosud neznámého pohanského kultu, který na počátku středověku před příchodem křesťanství propojoval různé regiony střední Evropy. Zorganizovali jsme proto mezinárodní vědecký tým, který se začal nálezy detailně zabývat," přiblížil objev vedoucí Ústavu archeologie a muzeologie Filozofické fakulty MU Jiří Macháček.
"Motiv hada či hada požírajícího svoji oběť se objevuje v germánské i avarské či slovanské mytologii. Byl to všeobecně pochopitelný a důležitý ideogram. Dnes už jeho významu přesně nerozumíme, ale na počátku středověku propojoval v duchovní rovině různé národy žijící ve střední Evropě," doplnil Macháček.
Podle archeologů patří lánský nález do skupiny tzv. avarských opaskových kování, která se ve střední Evropě vyráběla v 7. a 8. století našeho letopočtu a byla součástí kroje Avarů, původně nomádského národa, který se usadil v Karpatské kotlině, tedy v oblasti dnešního Maďarska. Jejich módu přebíraly i okolní národy, např. Slované.
O nálezu publikovali archeologové z MU článek v jednom z nejvýznamnějších světových archeologických časopisů Journal of Archaeological Science. Výzkum se ve zmíněné lokalitě uskutečnil díky projektu EXPRO financovaném Grantovou agenturou České republiky.
lip gcm
Objem českého knižního trhu loni meziročně klesl o 250 milionů Kč na 8,4 mld Kč
Praha 6. prosince (ČTK) - Objem českého knižního trhu loni dosáhl přibližně 8,4 miliardy korun, meziročně je to pokles zhruba o 250 milionů korun, tedy přibližně tři procenta. Obrat prodaných tištěných knih přitom dosáhl 7,8 miliardy korun, což je nejméně za posledních pět let a meziročně to znamená pokles asi 3,5 procenta. Naopak nadále roste trh e-knih a audioknih. Ve Zprávě o českém knižním trhu 2022/2023 to dnes uvedl Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Celkový počet titulů vydaných za loňský rok odhaduje na 14.500, což je proti roku 2021 nárůst o 300 titulů, tedy o dvě procenta.
"Knižní trh prostě zrcadlí stav reálných příjmů lidí. Ať budou knihy dražší či levnější, objem celkových prostředků, které čtenáři za knihy vynaloží, to neovlivní. Žádným zdražením nelze knižní trh zvětšit. Krizový vývoj se evidentně propisuje i do roku 2023. Nulová DPH na knihy, která začne platit od 1. 1. 2024, se tak jeví jako záchrana v poslední chvíli," uvedl předseda SČKN Martin Vopěnka.
V knižní produkci českých vydavatelských subjektů za loňský rok podle zprávy opět převažují knihy v češtině, je jich téměř 13.400. Víc než 800 titulů vyšlo v češtině s podílem jiného jazyka a vyšly i vícejazyčné publikace, kde znovu výrazně dominovala angličtina, její podíl na celkové knižní produkci České republiky je 3,2 procenta. Za rok 2022 bylo z cizích jazyků přeloženo 6109 titulů. Poměr překladů vůči původní literatuře je tedy víceméně stabilní a pohybuje se kolem 40 procent, uvedl svaz.
K 1. prosinci letošního roku mělo v Česku oprávnění k vydavatelské činnosti 6299 subjektů. Podle odhadu Národní agentury ISBN dnes v Česku aktivně vydává zhruba třetina evidovaných vydavatelských subjektů, třetina aktivní vydavatelskou činnost v současnosti nevyvíjí nebo ji z různých důvodů dočasně pozastavila. Zbývající třetina svou činnost už ukončila.
Největším privátním vydavatelem v ČR je skupina Albatros media, která loni vydala 1037 titulů. Na druhém místě v počtu vydaných titulů je Euromedia Group, loni jich vydala 669, třetí příčka patří společnosti Grada Publishing, která v minulém roce vydala 408 titulů.
Vývoj celkového tuzemského knižního trhu za posledních pět let
Rok 2017 2018 2019 2020 2021 2022
celkový obrat (v mld Kč) 8,0 8,3 8,3 8,0 8,6 8,4
meziroční změna (v procentech) +2,5 +3,5 +0,5 -4 +8 -3
Zdroj: Zpráva o českém knižním trhu 2022/2023
fsl ptd