Galerie v Litoměřicích vystavuje současnou i starší tvorbu Milivoje Husáka
Litoměřice 31. října (ČTK) - Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích vystavuje současnou i starší tvorbu malíře a grafika Milivoje Husáka. Otisk autora je nejen na vystavených obrazech a dílech, sám se na přípravách výstavy intenzivně podílel. Umělec nedávno onemocněl, proto se dnes nemohl zúčastnit vernisáže. Kurátor Aleš Filip ČTK řekl, že návštěvníkům nic nevzkázal, podle něj je vzkazem jeho ojedinělá tvorba.
V první části výstavy se návštěvníci seznámí s umělcovou pozdně ranou tvorbou. "Nejsou to jeho úplné začátky, protože Milivoj Husák měl první výstavu již v roce 1975 a tady se ocitáme až o deset let později," řekl Filip, podle kterého autor dlouho hledal svůj výraz. Našel ho zhruba ve věku pětatřiceti let.
Při vstupu do výstavních prostor jsou díla iluzivní figurace. "Tím tématem je vlastně skoro vždycky letící figura ovládána vyššími silami," přiblížil kresby Filip. Husák se inspiroval jednak existencionalismem a jednak barokem, kterého je velkým ctitelem.
Druhá část děl vznikala od konce 90. let do současnosti. Husák zcela změnil přístup k tvorbě a namísto iluzivní figurace začal pracovat na dílech, která nazval emotivní geometrie. "On se snaží dobrat se prazákladu lidské zkušenosti," řekl kurátor s tím, že umělec pracoval se symboly světla a tmy, čtyř živlů, ticha, mlčení či oběti. "Není to zcela čistě abstraktní, protože jsou tam vždycky odkazy na něco konkrétního," uvedl Filip. Na jednom z děl jsou třeba otisky dlaní, další symbolizují ústa.
Ke tvorbě Husák využíval specifické materiály jako popel či uhel. Hledání světla v úplné tmě pak autor znázornil černým grafitem na matném černém podkladu, kdy grafitová část vystupuje pouze při pohledu z určitého úhlu.
Malíř a univerzální výtvarný umělec Milivoj Husák se narodil v roce 1950 v Turnově a v současnosti žije v Lelekovicích u Brna. Uměleckou průpravu získal v 60. a 70. letech, aby v dalších desetiletích vynikl jako brilantní kreslíř a malíř. Jeho rozsáhlá tvorba, která přesáhla i do dalších výtvarných sfér a zahrnuje desítky realizací v oboru scénografie, grafického designu, sakrálního i komemorativního umění, má velmi příznivou odezvu nejen mezi odbornou, ale i laickou veřejností.
Název výstavy Dvojí tělo odkazuje na dualismus těla a duše, látky a formy, případně i na jeho dvě hlavní tvůrčí období - figurativní a nefigurativní. Zájemci ji mohou navštívit od 1. listopadu do 26. ledna.
trs kš
V Botswaně se konají volby, pokles poptávky po diamantech může ovlivnit výsledek
Gaborone 30. října (ČTK) - V Botswaně se dnes konají volby, v nichž voliči rozhodují o tom, zda jedna z nejdéle vládnoucích strana v Africe zůstane u moci dalších pět let. Botswanská demokratická strana (BDP) v zemi vládne od roku 1966, kdy Botswana získala nezávislost na Británii. Volby určí složení parlamentu a zákonodárci následně zvolí prezidenta. Propad v poptávce po diamantech, na které ekonomika země závisí, může ovlivnit výsledek hlasování, napsala agentura AP.
Současný prezident Mokgweetsi Masisi, 63letý bývalý středoškolský učitel, který v minulosti pracoval také pro Dětský fond OSN (UNICEF), se bude ucházet o své druhé funkční období. O prezidentský úřad se uchází další tři kandidáti - Duma Boko z hlavní opoziční strany Záštita demokratické změny (UDC), Dumelang Saleshando z Botswanské kongresové strany (BCP) a Mephato Reatile z Botswanské vlastenecké fronty (BPF).
I když BDP dominuje na botswanské politické scéně od získání nezávislosti země, současná ekonomická nejistota podle analytiků zmenšila propast mezi vládnoucí stranou a opozicí.
Sčítání hlasů začne po uzavření volebních místností dnes večer a vyhlášení výsledků se očekává v následujících dnech.
Botswana je vyzdvihována jako zářný příklad mezi africkými zeměmi, píše AP. Je považována za pokojnou a stabilní demokracii s jednou z nejlepších životních úrovní v regionu. Potýká se však s novými problémy, které vládnoucí stranu přiměly připustit, že je třeba změnit politiku. Z velké části za to může celosvětový pokles poptávky po diamantech, na které je botswanská ekonomika postavená. Země je největší producent diamantů podle hodnoty na světě.
Prodej surových diamantů ve společnosti Debswana, kterou botswanská vláda vlastní společně se skupinou De Beers Group a která je rozhodujícím zdrojem státních příjmů, se podle úřadů v první polovině roku 2024 snížil téměř o 50 procent. To způsobilo výpadek ve státní pokladně a vyvolalo kritiku Masisiho a BDP za to, že nepodnikli kroky k diverzifikaci ekonomiky.
V důsledku poklesu světového trhu s diamanty se prognóza hospodářského růstu Botswany pro rok 2024 snížila na jedno procento. Nezaměstnanost v zemi s 2,3 milionu obyvatel letos vzrostla na 27 procent a výrazně převažuje u mladých lidí.
Vládnoucí strana tvrdí, že vyslechla znepokojení voličů a bude usilovat o změny, které budou ekonomiku diverzifikovat. Podle Světové banky vývoz diamantů tvoří 80 procent botswanského vývozu a čtvrtinu HDP.
ham nim