Slovácké muzeum vystavuje motocykly značky Jawa ze soukromé sbírky
Uherské Hradiště 31. října (ČTK) - Slovácké muzeum v Uherském Hradišti vystavuje ode dneška motocykly značky Jawa ze sbírky Jakuba a Josefa Mikulcových. Návštěvníci si však mohou prohlédnout i další exponáty, například motor, nářadí, helmy nebo kožené bundy. Výstava nabízí také pohled do dílny sběratelů, kterou na několik měsíců přenesli do muzejních prostor, sdělila ČTK mluvčí muzea Zuzana Hoffmannová.
Otec a syn Mikulcovi vlastní dvě desítky strojů značek Jawa a ČZ z poválečného období. "Cenné na nich je, že všechny jsou v původním kompletním stavu nebo zrenovované do originálního stavu. Veškeré opravy dělají sami podle dobových servisních manuálů, aby zachovali autentičnost motocyklů," řekl autor výstavy a historik muzea Pavel Portl.
Přestože obdobné sbírky podle něj vznikají dlouhá léta, Mikulcovi ji dokázali vytvořit jen za čtyři roky. "Stojí za tím však usilovná činnost. Každý den sledují aukce a bazary na internetu, jezdí na každou burzu v Čechách i na Slovensku a často to musí být okamžitá rozhodnutí," doplnil Portl.
Modely značky Jawa znají lidé pod lidovými názvy Pérák, Pařez, Pionýr, Prase, Kozí dech nebo Kývačka. Značkou Jawa byly z obchodních důvodů označeny i mopedy Babetta určené na vývoz. "Jakub Mikulec poprvé řídil Babettu v 11 letech, k veteránům se vrátil před čtyřmi roky, kdy si nostalgicky koupil právě Babettu, první kousek z dnešní sbírky. Do oprav motorek zapojil i otce Josefa, který má na starost mechanické práce, zatímco Jakub se věnuje elektroinstalaci a karburátorům. Jeho manželka Kristina vyplétá kola," uvedla Hoffmannová.
Jawa je nejstarší fungující československou firmou vyrábějící motocykly. Její existence začíná rokem 1929. Název firmy představuje zkratku. První část je odvozena od příjmení zakladatele Františka Janečka, druhá od motocyklů Wanderer, které firma vyráběla v licenci.
Výstava motocyklů potrvá v hlavní budově Slováckého muzea ve Smetanových sadech do 23. února příštího roku. Muzejníci k ní připravují i doprovodné akce. Jednou z nich bude ve čtvrtek 21. listopadu od 17:00 komentovaná prohlídka výstavy s Jakubem a Josefem Mikulcovými.
chv dr
Galerie v Litoměřicích vystavuje současnou i starší tvorbu Milivoje Husáka
Litoměřice 31. října (ČTK) - Severočeská galerie výtvarného umění v Litoměřicích vystavuje současnou i starší tvorbu malíře a grafika Milivoje Husáka. Otisk autora je nejen na vystavených obrazech a dílech, sám se na přípravách výstavy intenzivně podílel. Umělec nedávno onemocněl, proto se dnes nemohl zúčastnit vernisáže. Kurátor Aleš Filip ČTK řekl, že návštěvníkům nic nevzkázal, podle něj je vzkazem jeho ojedinělá tvorba.
V první části výstavy se návštěvníci seznámí s umělcovou pozdně ranou tvorbou. "Nejsou to jeho úplné začátky, protože Milivoj Husák měl první výstavu již v roce 1975 a tady se ocitáme až o deset let později," řekl Filip, podle kterého autor dlouho hledal svůj výraz. Našel ho zhruba ve věku pětatřiceti let.
Při vstupu do výstavních prostor jsou díla iluzivní figurace. "Tím tématem je vlastně skoro vždycky letící figura ovládána vyššími silami," přiblížil kresby Filip. Husák se inspiroval jednak existencionalismem a jednak barokem, kterého je velkým ctitelem.
Druhá část děl vznikala od konce 90. let do současnosti. Husák zcela změnil přístup k tvorbě a namísto iluzivní figurace začal pracovat na dílech, která nazval emotivní geometrie. "On se snaží dobrat se prazákladu lidské zkušenosti," řekl kurátor s tím, že umělec pracoval se symboly světla a tmy, čtyř živlů, ticha, mlčení či oběti. "Není to zcela čistě abstraktní, protože jsou tam vždycky odkazy na něco konkrétního," uvedl Filip. Na jednom z děl jsou třeba otisky dlaní, další symbolizují ústa.
Ke tvorbě Husák využíval specifické materiály jako popel či uhel. Hledání světla v úplné tmě pak autor znázornil černým grafitem na matném černém podkladu, kdy grafitová část vystupuje pouze při pohledu z určitého úhlu.
Malíř a univerzální výtvarný umělec Milivoj Husák se narodil v roce 1950 v Turnově a v současnosti žije v Lelekovicích u Brna. Uměleckou průpravu získal v 60. a 70. letech, aby v dalších desetiletích vynikl jako brilantní kreslíř a malíř. Jeho rozsáhlá tvorba, která přesáhla i do dalších výtvarných sfér a zahrnuje desítky realizací v oboru scénografie, grafického designu, sakrálního i komemorativního umění, má velmi příznivou odezvu nejen mezi odbornou, ale i laickou veřejností.
Název výstavy Dvojí tělo odkazuje na dualismus těla a duše, látky a formy, případně i na jeho dvě hlavní tvůrčí období - figurativní a nefigurativní. Zájemci ji mohou navštívit od 1. listopadu do 26. ledna.
trs kš