Dolar po volbách výrazně zpevňuje, euro ztrácí nejvíce od hlasování o brexitu
Londýn/New York 6. listopadu (ČTK) - Dolar dnes na devizových trzích výrazně zpevňuje, ke koši měn vykazuje největší nárůst za více než čtyři roky. Obchodníci nákupem americké měny reagují na výsledek prezidentských voleb ve Spojených státech, v nichž podle neoficiálních výsledků zvítězil kandidát Republikánské strany Donald Trump, který tak ukončí vládu demokratů a vrátí se do Bílého domu.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, krátce před 14:00 SEČ vykazoval růst zhruba o dvě procenta na 105,44 bodu. Dostal se tak nejvýše za více než čtyři měsíce a zaznamenal nejvýraznější denní zhodnocení od března 2020.
Ještě výraznější zisky dolar zaznamenává k euru. To na něj ve stejnou dobu ztrácelo asi 2,1 procenta a pohybovalo se kolem 1,0689 USD. Pro jednotnou evropskou měnu, kterou platí státy eurozóny, to znamená nejvýraznější denní propad od června 2016, kdy voliči v Británii rozhodli o vystoupení své země z Evropské unie.
K měnám, které vůči dolaru nejvíce ztrácejí, patří mexické peso a čínský jüan. Trump totiž ve volební kampani slíbil, že zavede cla, aby chránil americký trh před levným dovozem. To by mohlo výrazně ovlivnit obchod s oběma zeměmi.
Trumpovu fiskální, celní a přistěhovaleckou politiku vnímají analytici jako proinflační, která posílí příjmy státní pokladny a následně i dolar. Trumpovi republikáni mají i většinu v Senátu a posílili ve Sněmovně reprezentantů.
'Už je znát velmi silná reakce, v tom prudkém zpevnění dolaru,' řekl hlavní analytik společnosti Nordea Niels Christensen. 'Očekávání volnější fiskální politiky a napjatého trhu práce ukazují na vyšší inflaci a vyšší výnosy,' citovala jej agentura Reuters.
Výnos amerických státních dluhopisů se splatností deset let po poledni vykazoval růst o 17 bazických bodů nad 4,445 procenta, což je maximum za čtyři měsíce. Bazický bod je setina procentního bodu. Výnosy se pohybují opačně k cenám - když tedy cena klesá, výnos se zvyšuje.
spr
Japonsko i Tchaj-wan si od zvolení Trumpa slibují posílení stability v regionu
Tokio/Tchaj-pej/Washington 6. listopadu (ČTK) - Vybudovat pevnější vztah mezi Japonskem a Spojenými státy a posílit bilaterální bezpečnostní spojenectví chce podle agentur japonský premiér Šigeru Išiba. Tchajwanský prezident Laj Čching-te zase doufá, že společné hodnoty Tchaj-peje a Washingtonu povedou k vzájemné větší prosperitě. Oba politici to řekli poté, co média potvrdila znovuzvolení Donalda Trumpa do funkce prezidenta USA.
"Upřímně blahopřeji zvolenému prezidentovi Trumpovi k vítězství. Jsem přesvědčen, že dlouhodobé partnerství mezi Tchaj-wanem a USA, postavené na společných hodnotách a zájmech, bude i nadále sloužit jako základní kámen regionální stability a povede k větší prosperitě nás všech," napsal na síti X prezident Laj.
Trump minulý měsíc řekl, že pokud by Čína napadla Tchaj-wan, uvalil by na ni další cla. Na otázku, zda by proti čínské blokádě Tchaj-wanu použil vojenskou sílu, Trump odpověděl, že k tomu nedojde, protože jej čínský prezident Si Ťin-pching respektuje.
"Chci přivést japonsko-americké spojenectví na vyšší úroveň a úzce spolupracovat s nastupujícím prezidentem Trumpem," řekl dnes před novináři Išiba. Dodal, že se bude snažit mluvit s Trumpem co nejdříve a že se těší na jeho podporu svobodné a otevřené oblasti Indo-Pacifiku, informoval Reuters.
Podle mluvčího vlády Jošimasy Hajašiho bude Japonsko v úzkém kontaktu s příští americkou vládou, aby země posílily odstrašující a reakční schopnosti vzájemného spojenectví. To Hajaši považuje za pilíř japonské zahraniční a bezpečnostní politiky, napsala agentura Kjódó.
Japonsko a Spojené státy v posledních letech rozšiřují svou alianci zaměřenou na bezpečnost o další podobně smýšlející partnery, jako je Jižní Korea a Austrálie. Jde o reakci na zvyšování vojenské síly Číny a vývoj raketových a jaderných zbraní v Severní Koreji, uvedla Kjódó.
dud jd