Muzeum Vysočiny Jihlava se po rekonstrukci otevře v polovině září
Jihlava 2. května (ČTK) - Hlavní část prací na rekonstrukci Muzea Vysočiny Jihlava skončí v polovině června. Kvůli úpravě za asi 33 milionů korun je muzeum od začátku roku uzavřené. Dělníci nyní dokončují opravu jeho fasády, uvnitř se připravují nové expozice. Veřejnosti se muzeum otevře v polovině září, řekl dnes novinářům ředitel muzea Karel Malý.
Muzeum upravuje svoje objekty na Masarykově náměstí s popisným číslem 58 a 57. Vrací jim původní podobu, s čímž souvisí i obnovení několika vstupů v přízemí. Při vybourávání jednoho z nich našli pracovníci náhrobní kámen. Patřil Antonu Sterlymu a jeho manželce Barbaře, rozené Harandtové. Anton Sterly byl podle informací muzea bratrem jihlavského historika Andrease Sterlyho. Využívání náhrobních kamenů jako stavebního materiálu nebylo v minulosti výjimečné. Náhrobní kameny ze zrušených hřbitovů se používaly ke zpevnění podlah, jako dláždění či poklopy studní.
Kromě fasád se v muzeu pracuje také na obnově všech expozic. Nejstarší budou nahrazené kompletně. "V těch částech, které byly novější, kde jsme usoudili, že jsou expozice ještě modernější, probíhají nějaké dílčí reinstalace typu výměny exponátů, výměny grafiky nebo výstavního zařízení," řekl Malý.
Letní prázdniny podle něho muzeum využije k instalování výstav. Jednou z nich bude také výstava Srdce a zvon vycházející z několikaletého výzkumu zvonů a hodinových cimbálů na Žďársku, Jihlavsku a Havlíčkobrodsku. Při něm se podařilo zdokumentovat 1254 zvonů a 157 hodinových cimbálů. Na výzkumu se podíleli historici, pracovníci péče o památky i výrobce historických zvonů nebo odborníci na hudební vědu či metalurgii. Vznikla také rozsáhlá fotografická dokumentace i dokumentace zvukových záznamů zvonů, který jsou zachycené i ve veřejně přístupné interaktivní mapě.
Muzeum, jehož zřizovatelem je Kraj Vysočina, obvykle podle Malého ročně navštíví okolo 15.000 lidí. Letní měsíce nebývají těmi nejvytíženějšími. I proto se slavnostní otevření opraveného muzea plánuje až na září.
vkr hj
Vlastivědné muzeum otevřelo na sezonu svou stálou expozici Příběh kamene
Olomouc 1. května (ČTK) - Vlastivědné muzeum v Olomouci dnes otevřelo svou stálou expozici Příběh kamene, návštěvníkům je znovu přístupná po sedmi měsících zimní přestávky. Na deseti zastaveních mohou zájemci obdivovat keltský monoxyl, což je ručně dlabaná loď, kovové nástroje a především kámen, který je zde představen v různých formách - jako hornina, poté opracovaný do podoby nástroje a nakonec přetvořený v umělecké dílo. ČTK o tom informovala mluvčí muzea Vladimíra Hacsiková.
"Expozice geologie, archeologie a lapidária Vlastivědného muzea v Olomouci, kterou najdeme v barokních sklepních prostorách paláce bývalé jezuitské univerzity na Denisově ulici, otevřela poprvé své brány návštěvníkům v roce 2013. Od té doby prošla poměrně výrazným vývojem," uvedla mluvčí muzea.
V části věnující se geologii města Olomouce a okolí se mohou návštěvníci seznámit s množstvím rozmanitých hornin, zkamenělin, rud a minerálů, které se v této oblasti vyskytují. V archeologické části výstavy najdou návštěvníci kamennou sekeru nalezenou v poli u Bystročic, která patří k největším exponátům svého druhu, které se dochovaly do současnosti. "Své místo ve stálé expozici nalezl i keltský monoxyl, který byl objeven v roce 1999 u břehu mohelnického jezera. Tato ručně dlabaná loď z mladší doby železné je zhotovena z asi 200 let starého dubu a mezi dalšími exempláři nalezenými na našem území patří k nejstarším," uvedla mluvčí.
Mezi nejhodnotnější artefakty lapidária patří jedny z nejstarších dochovaných božích muk na Moravě, které původně stály na spojovací cestě z Nového Světa do Hodolan a připomínaly vraždu Adama Štolbašského z Doloplaz. "Dalším vzácným architektonickým dílem je Kamenná deska s vytesaným znakem Švédského království jako památka na okupaci Olomouce švédskou armádou v letech 1642-1650," doplnila Hacsiková.
Expozice Příběh kamene je zpřístupněná veřejnosti deset let, samotná sbírka kamenných soch a architektonických článků se však začala utvářet mnohem dříve. Již koncem 19. století byly v městském historickém muzeu postupně shromažďovány různorodé doklady architektonického a sochařského vývoje na území města Olomouce, dodala mluvčí. Expozice bude otevřená denně kromě pondělí až do konce září. Mimořádně ji otevřou i o květnových státních svátcích.
ftv hj
DALŠÍ ZPRÁVY