Vlastivědné muzeum Olomouc má nový jednotný vizuální styl, vzešel ze soutěže
Olomouc 25. dubna (ČTK) - Vlastivědné muzeum v Olomouci má novou jednotnou vizuální identitu, která vzešla z veřejné soutěže. Nový vizuální styl, jehož součástí je nové logo, on-line grafika, šablona pro tištěné materiály, merch muzea a grafický manuál, propojuje historii s moderní dobou. Do soutěže výtvarníci a designéři zaslali 24 návrhů, hodnoticí komise vybrala návrh designového studia Ler, informovala dnes ČTK mluvčí muzea Vladimíra Hacsiková.
V hodnoticí komisi usedli zástupci muzea, kraje, Národního muzea v Praze a přední odborníci na design a výtvarné umění z Univerzity Palackého a Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně. Vítězný návrh označili za elegantní a nadčasový. "Základ vizuálního stylu tvoří originální autorské antikvové písmo. S písmem se pracuje stavebnicovým způsobem. Důsledně se využívá tvůrčího principu, kdy část slova nebo některé z písmen je zrcadlově otočené. Zvolená červená barevnost připomíná barvu užívanou ve středověkých iluminovaných rukopisech," uvedl vedoucí ateliéru Grafický design Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně Pavel Noga, který byl členem komise.
Veřejnou soutěž vyhlásilo Vlastivědné muzeum v Olomouci loni v říjnu. Cílem bylo vytvořit moderní a profesionálně zpracovaný vizuální styl, který bude prezentovat nejen muzeum, ale i jeho dvě pobočky, Zámek v Čechách pod Kosířem a Arboretum v Bílé Lhotě. Hlavním požadavkem muzea bylo sjednotit veškeré vydávané materiály, elektronické výstupy či grafickou podobu výstav. "Nový vizuální styl muzea splnil má očekávání. Je výrazný a snadno zapamatovatelný. Jeho obrovskou výhodou je variabilita, v případě potřeby dovoluje nekonečně rozšiřovat škálu značek pro naše jednotlivé subjekty. Umožňuje také bezproblémovou aplikaci v tištěné i digitální verzi," uvedl ředitel muzea Jakub Ráliš.
Vlastivědné muzeum Olomouc má téměř dva miliony sbírkových předmětů, což ho z hlediska rozsahu sbírky řadí mezi největší muzea v České republice. Jádro muzea tvoří 36 podsbírek. Povahou sbírkového fondu v oblasti společenských i přírodních věd pokrývá nejen střední Moravu, ale i širší území s přesahem do zahraničí.
ftv kš
Galerie Kvalitář vystaví sbírku lékaře a diplomata Uttendorfského
Praha 25. dubna (ČTK) - Obsáhlou sbírku, kterou za desítky let nashromáždil lékař a diplomat Oldřich Uttendorfský, představí na výstavě galerie Kvalitář na Senovážném náměstí. Kolekce obsahuje vedle děl výtvarného umění také starožitnosti, naturálie i předměty starodávných civilizací a přírodních kultur. Datace předmětů, které jsou součástí sbírky, začíná v době několika milionů let před naším letopočtem a končí v současnosti. Zájemci si mohou výstavu nazvanou Analogon přijít prohlédnout do 17. června.
Původ děl sahá od Indonésie přes Afriku, Severní a Jižní Ameriku, Asii a Evropu až po vesmír. Kurátoři v expozici navazují na analogický způsob přiřazování různorodých artefaktů do tematických klastrů, který sběratel uplatňuje.
Charakter sbírky vytvářejí vztahy, témata či vizuální podobnosti, které mezi díly vznikají. V expozici se tak může návštěvník setkat s předměty jako císařská nádoba na cvrčky se šamanskou lékařskou pomůckou nebo objekt francouzského umělce 20. století s mumií psa či meteorit s pazourkem. Do sbírky ale patří také díla českých umělců – například Jiřího Matějů, Jiřího Černického nebo Benedikta Tolara. Při instalaci sbírky se autoři výstavy snažili vytvořit surreálná spojení, která nejsou jinde k vidění a diváky mají potěšit i překvapit.
"Na sbírce oceňuji její analogické a metaforické uspořádání, které jsme se snažili na výstavě napodobit. Právě citlivost pozorovatele hraje velkou roli v tom, co se v kolekci objeví a s čím bude konfrontováno. Tak vznikají nové příběhy, které například nejsou z běžného katalogu zřejmé," uvedla ke způsobu výběru artefaktů kurátorka Lenka Lindaurová.
"Ke všem předmětům, které jsou součástí mé sbírky, chovám velkou úctu. Když je pozoruji, prožívám silnou kontemplaci (rozjímání) a zastavení," uvedl ke své sbírce její majitel. "Nemohu však říci, že bych nějak rozlišoval například mezi egyptským sarkofágem, lidskou lebkou nebo kteroukoli přírodninou. Vše se nachází v krásné pluralitě světa kolem nás a to je potřeba respektovat," doplnil Oldřich Uttendorfský.
hrm ptd