Analytici: Průmysl prochází recesí, kterou mírní jen silná výroba automobilů
Praha 7. srpna (ČTK) - Tuzemský průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů. Shodli se na tom analytici, které ČTK oslovila. Pokles zakázek podle nich naznačuje, že ve druhé polovině roku může výroba klesat. Meziroční růst průmyslové výroby v Česku v červnu zpomalil na 0,9 procenta z květnových 1,4 procenta, oznámil dnes Český statistický úřad.
"Červnová čísla z průmyslu sice opět jako v květnu skončila nad odhadem trhu, stále však platí, že průmysl prochází recesí, kterou mírní pouze silná výroba automobilů," uvedl analytik České bankovní asociace Jakub Seidler. Zpomalování či pokles nových zakázek u řady průmyslových odvětví a velmi slabé předstihové indikátory z tuzemské ekonomiky, Německa či eurozóny však podle něj indikují další zpomalování průmyslu včetně automobilového průmyslu.
Za pozitivními celkovými čísly stojí automobilový průmysl, který dohání objednávky nabrané řadu měsíců zpátky, upozornil analytik Banky Creditas Petr Dufek. Díky této tenčící zásobě starších zakázek může podle něj růst a táhnout celé odvětví do plusu a současně i vylepšuje výsledky českého exportu. Většina průmyslových oborů si proti květnu pohoršila a svoji produkci musela omezovat. Meziročně nižší výrobu zaznamenávají velké obory, jako je výroba plastů, kovů, stavebních materiálů a nepřekvapivě i chemie, podotkl.
"Nadále očekáváme scénář, v němž tuzemská průmyslová výroba může přinejmenším v nejbližších měsících kolísat oběma směry," uvedl analytik Generali Investments Radomír Jáč. Průzkumy sentimentu ze zpracovatelského průmyslu dávají signál, že se pro nejbližší měsíce se ekonomika musí připravit na možnost opětovné slabosti oficiálních dat z tuzemského průmyslu, dodal.
Ve druhé polovině roku se zřejmě problémy průmyslu prohloubí, míní analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský. Dosavadní klíčový tahoun produkce v podobě výroby aut ztratí podle něj kvůli vysoké základně na dynamice. Oživení v dalších, převážně klesajících odvětvích, je nepravděpodobné. Očekává, že produkce zůstane po většinu měsíců druhého pololetí v záporu, což stáhne i celoroční výsledek do lehkého minusu.
V reálném vyjádření se průmyslová výroba nachází přibližně čtyři procenta nad předpandemickou úrovní a chybí jí již jen kousek k překonání historického maxima z května roku 2019, vypočetl analytik Cyrrusu Vít Hradil. Na druhou stranu za normálních okolností by od průmyslu za uplynulé tři roky doufal v oslnivější růst, ovšem v podmínkách pandemie střídané válkou je podle něj nutné očekávání poněkud snížit.
fd rdo
ČNB: České banky i pojišťovny jsou dost odolné vůči zhoršení ekonomiky
Praha 7. srpna (ČTK) - České banky i pojišťovny jsou dostatečně kapitálově vybavené, aby odolaly i zhoršeným ekonomickým podmínkám. Ukázaly to výsledky dohledových zátěžových testů, které dnes zveřejnila Česká národní banka (ČNB). Tento druh testů provádí ČNB pravidelně ve spolupráci s vybranými bankami a pojišťovnami, které pokrývají přes 90 procent českého trhu.
ČNB u bank testovala úvěrové, tržní a operační riziko, úrokové a neúrokové výnosy, náklady a kapitál v základním a v nepříznivém scénáři. I v případě nepříznivého vývoje by kapitálová přiměřenost klesla na 17,5 procenta, když regulatorní minimum je osm procent. "Sektor v současnosti disponuje odpovídajícím kapitálovým polštářem. Ten umožňuje absorbovat i silné negativní šoky," uvedla ČNB.
Také testy pojišťoven ukázaly, že sektor je dostatečně kapitálově vybavený a je schopný přestát významné změny rizikových faktorů. V případě nepříznivého vývoje by poměr solventnosti byl pro tržní i pojistná rizika 156 procent, a nacházel by se tak dostatečně vysoko nad regulatorní hranicí 100 procent. "Ze sledovaných rizik měla na pojišťovny nejvýznamnější dopad rizika poklesu hodnoty akciových investic a poklesu hodnoty státních dluhopisů," uvedla ČNB.
Dohledové zátěžové testy provádí ČNB každé dva roky ve spolupráci s vybranými bankami a pojišťovnami, hodnotí přitom odolnost jednotlivých institucí. Do nynějších testů bylo zapojeno 12 bank, které zastupují 91 procent aktiv bankovního sektoru v ČR, a 18 pojišťoven, jejichž tržní podíl podle hrubého předepsaného pojistného byl 99,9 procenta trhu.
Kromě dohledových zátěžových testů provádí ČNB i makrozátěžové testy, které hodnotí odolnost finančního sektoru jako celku. Jejich výsledky zveřejňuje dvakrát ročně jako součást zprávy o finanční stabilitě. Poslední výsledky makrozátěžových testů, které centrální banka zveřejnila v červnu, ukázaly, že český finanční sektor je vysoce odolný.
str snm