onsemi: Bez investiční pobídky by se výroba v Rožnově nemohla rozšířit
Praha 10. září (ČTK) - Projekt rozšíření závodu amerického výrobce polovodičů onsemi v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku by nemohl vzniknout bez investiční pobídky, o které společnost jedná s českou vládou. Firma ale odmítá, že by pomocí pobídky chtěla ještě více navýšit svůj zisk. Na výroční konferenci Sdružení pro zahraniční investice v Praze to řekl viceprezident a ředitel výroby onsemi CZ Aleš Cáb. Zda už dohoda o podobě investiční pobídky vznikla, nesdělil. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) už dříve za jednu z možností pobídky zmínil takzvané daňové prázdniny.
Americký výrobce polovodičů onsemi oznámil 19. června, že ve svém závodě v Rožnově pod Radhoštěm na Vsetínsku rozšíří výrobu. Hodnota plánované investice je podle firmy dvě miliardy dolarů, což je v aktuálním přepočtu víc než 46 miliard korun. Firma zároveň uvedla, že ještě bude jednat s českou vládou o balíčku investičních pobídek. Po schválení pobídek vládou je musí potvrdit Evropská komise.
Investiční podpora je podle Cába nutná kvůli takzvanému funding gapu, tedy překlenutí doby, kdy firma bude rozšiřovat závod, ale ještě z toho nebude mít zisk. "Je to vlastně rozdíl mezi tím, když bude korporace investovat v ČR a mezi nějakým ideálním scénářem, který ta firma má k dispozici zpravidla v té lokalitě, kde už nyní působí v nějaké jiné zemi," uvedl. "Třeba konkrétně ta výroba čipů - musíme v Rožnově postavit novou budovu, do té budovy musíme postavit čistý prostor, instalovat zařízení, kvalifikovat nový proces a ve finále distribuovat zákazníkům. To je proces, který trvá až tři roky a během toho jsou obrovské výdaje," doplnil.
K důvodům, proč si onsemi k investici vybralo Česko, podle Cába patří mimo jiné poučení z narušení dodavatelských řetězců v době pandemie covidu-19, kdy automobily zastavovaly výrobu třeba proto, že neměly čipy. "Určitě je to aspekt, který vede k tomu, aby se (firmy) zamyslely, odkud budou komponenty odebírat," uvedl. Za další důvody označil silnou účast firem z odvětví automotiv v Evropě, podporu vlády a fakt, že onsemi už v Česku delší dobu funguje.
Americká společnost původně zvažovala pro rozšíření výroby také své závody ve Spojených státech a v Koreji. Onsemi předpokládá, že po rozšíření by celý její rožnovský závod přispíval ročně k hrubému domácímu produktu (HDP) Česka více než šesti miliardami korun.
Nový závod onsemi v Rožnově by vyráběl inteligentní výkonové polovodiče, které slouží ke zlepšení energetické účinnosti elektromobilů, obnovitelných zdrojů energie nebo datových center s umělou inteligencí. Výroba by navázala na současné provozy, ve kterých se vyrábí krystaly křemíku a křemíkové čipy.
mib ptd
Ekonom Hampl: ČR si po roce 2019 dostatečně neuvědomila, jak se svět změnil
Praha 10. září (ČTK) - Česká republika si po roce 2019, kdy vypukla pandemie nemoci covid-19, dostatečně neuvědomila, jak moc se svět změnil a jaké je potřeba mít priority ve veřejných investicích. Na výroční konferenci Sdružení pro zahraniční investice v Praze to řekl ekonom a předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Oproti ostatním zemím regionu podle něj ale minimálně, co se fiskální politiky týče, může ČR říci, že "vybírá zatáčku".
I v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině ČR podle Hampla přišla o tři velké jistoty, které byly základem jejího ekonomického fungování od roku 1989. Jsou jimi nízké ceny energií z Ruska, spoleh na Spojené státy americké v zajišťování bezpečnosti a neustále se prohlubující globalizace a expanze na trhy, kam české firmy vyvážely své výrobky. Češi jsou podle Hampla také línější než v minulosti, například ve srovnání s Jižní Koreou, kde je pracovní morálka pevnější.
Za velkou překážku ekonomického rozvoje ČR Hampl označil sílící efekt černého pasažéra. Ve fiskální politice ale lze říci, že "vybíráme zatáčku", což bude v budoucnosti znamenat více prostoru na investice, uvedl. "Oproti jiným zemím našeho regionu, které minimálně, mám pocit, že ten smyk nevybírají, ale dostávají se do ještě prudšího smyku. A vypadá to, že často už teď končí mimo vozovku," dodal.
Další řečník, člen Národní ekonomické rady vlády a poradce prezidenta David Marek, dnes uvedl, že pokud chce být ČR úspěšnou ekonomikou 21. století, musí investovat zejména do energetiky, dopravní infrastruktury a také do vzdělávání, vědy a výzkumu. Upozornil na to, že i když ČR snižuje svou energetickou náročnost, stále je jednou z nejvíce energeticky náročných ekonomik v Evropě. Potřeba investovat do energetiky podle něj v budoucnu posílí i kvůli vyšší poptávce po elektrické energii v důsledku elektrifikace železniční sítě či větší automatizace a digitalizace.
Mezery má ČR podle Marka i v kvalitě dálniční sítě. Například, aby se dálniční síť ČR přiblížila Německu, musela by být minimálně dvojnásobně hustší, uvedl. Do vzdělávání pak ČR investuje přibližně 4,6 procenta HDP, což je podle něj o jeden procentní bod méně než průměr desítky zemí EU, které mají v této oblasti největší výdaje. Kdyby se ČR chtěla vyrovnat tomuto průměru, znamenalo by to v rozpočtu 130 miliard korun navíc ročně, řekl Marek.
Ekonomka a bývalá zástupkyně ČR při Světové bance Jana Matesová označila za investiční priorotu obranu a podobně jako Marek energetickou bezpečnost nebo dopravní infrastrukturu. Zároveň se nedomnívá, že by fiskální nároky na některé investice musely být tak vysoké. Například ve vzdělávání by se dalo hodně ušetřit i jen na struktuře, řekla.
"Třeba u základních škol existuje mnoho studií, které mimo vše jiné říkají, že malé školy do 21. století nepatří, protože neprodukují ty nejlepší výsledky," dodala Matesová. Hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil uvedl, že ČR má "plný šuplík" ekonomických strategií, není je ale podle něj schopná uskutečnit.
mib rdo ptd