HDP meziročně klesl, ale mezikvartálně vzrostl, za celý rok se čeká stagnace
Praha 29. srpna (ČTK) - Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí meziročně klesla o 0,4 procenta, mezičtvrtletně vzrostla o 0,1 procenta. Zpřesněné údaje dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Výkon ekonomiky byl vyšší, než očekávala v srpnové prognóze Česká národní banka (ČNB). Za celý rok podle centrální banky bude hrubý domácí produkt (HDP) zhruba stagnovat. Podobně to vidí i analytici, kteří ve druhém pololetí očekávají oživení spotřeby domácností, ale zpomalení růstu exportu.
Ekonomika meziročně oslabuje druhé čtvrtletí v řadě, v prvním kvartálu podle zpřesněných údajů ČSÚ rovněž klesla o 0,4 procenta. Pokles ve druhém čtvrtletí byl ovlivněn podle ČSÚ nižšími výdaji na konečnou spotřebu domácností a úbytkem zásob, když spotřeba domácností meziročně klesla o 4,5 procenta. Naopak pozitivně působily výdaje na spotřebu vládních institucí, tvorba hrubého fixního kapitálu a zahraniční poptávka. Spotřeba vládních institucí meziročně vzrostla o 3,3 procenta, investice o 2,5 procenta a čistý vývoz o 2,8 procenta.
"Domácnosti sice nadále čelí poklesu svých reálných příjmů, jejich spotřeba však poklesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s očekáváním ČNB o něco méně," uvedl náměstek ředitele sekce měnové ČNB Jakub Matějů. "Mezičtvrtletně se spotřeba domácností již vrátila k růstu, k čemuž dopomohla mimo jiné postupně se snižující inflace," doplnil. Spotřeba domácností mezikvartálně rostla o 0,2 procenta, přerušila tak sestupný trend posledních šesti čtvrtletí.
Podle hlavního ekonoma Banky Creditas Petra Dufka nelze mezičtvrtletní růst HDP přeceňovat. "Dnes zveřejněné výsledky nemění pohled na další vývoj české ekonomiky. Domácí poptávka se sice začíná stabilizovat, investiční dokonce růst, avšak nová rizika se objevují v zahraničí," poukázal na slabší hospodářskou výkonnost Německa, které je významným českým obchodním partnerem. "Kladná nula proto bude pro českou ekonomiku v letošním roce ještě dobrým výsledkem," dodal Dufek.
Stagnaci za celý rok očekává také hlavní ekonom UniCredit Bank Pavel Sobíšek, podle něj se ale změní příspěvky jednotlivých složek HDP. "Mezikvartální údaje naznačují, že se česká ekonomika v polovině roku nacházela v bodu zlomu, a že letošní druhé pololetí bude z hlediska struktury vypadat odlišně. Čekáme zejména odraz ode dna v soukromé spotřebě, k němuž napomůže nejen pokles inflace, ale zřejmě také zapojení části 'covidových' úspor během letních dovolených. Export již naopak neporoste stejným tempem jako v prvním pololetí, jelikož globální poptávka zůstává utlumená," uvedl.
Oživení spotřeby domácností předpokládá i ČNB, podle její prognózy za celý rok vzroste HDP o 0,1 procenta. V příštím roce počítá prognóza ČNB s růstem ekonomiky o 2,3 procenta. "A to i přes fiskální konsolidační úsilí vlády, které bude částečně brzdit zejména růst spotřeby domácností a v menší míře také růst investic," uvedl Matějů.
str mha
Partners získala bankovní licenci ČNB, nová banka ponese název Partners Banka
Praha 28. srpna (ČTK) - Finanční skupina Partners získala bankovní licenci České národní banky. Nová banka ponese název Partners Banka. Její činnost skupina plánuje spustit v prvním čtvrtletí 2024, v pilotním provozu pro vedení, zaměstnance, poradce a jejich rodiny banka zahájí činnost koncem letošního roku. Partners to dnes oznámila ČTK v tiskové zprávě.
"Spuštění banky vnímáme jako vstup do nové finanční ligy," uvedl ředitel finanční skupiny Partners Petr Borkovec. Partners Banka bude úzce spolupracovat s finančně poradenskou společností Partners. Bude využívat její pobočkovou síť a její pobočky ponesou značku Partners Banky.
Aktuálně jich na trhu funguje přes 150, v dlouhodobém plánu je jich 250. Po spuštění banky budou mít Partners čtvrtou největší pobočkou síť v Česku. Stejný osobní servis bude ale poskytovat všech 1500 certifikovaných poradců Partners, kteří se splněním certifikace a zajištěním zásadních pravidel stanou bankéři Partners Banky.
Současně podle Borkovce platí, že na těchto místech si budou moci lidé i nadále sjednávat ostatní produkty a služby jiných finančních domů, které Partners zprostředkovávají. "Od ostatních bank se chceme lišit v mnoha parametrech. V první řadě připravujeme otevřený model, nabízející produkty i od jiných poskytovatelů, než je naše finanční skupina. Klient si v bance obslouží všechny své produkty a dosáhne na poradenství. Banku tak zapojíme do poradenské sítě," doplnil ředitel Partners Banky Marek Ditz.
Vlastní kapitál Partners Banky činí tři miliardy korun. Banka je stoprocentně v rukou českých vlastníků, kam patří zhruba tisíc poradců, manažerů, ředitelů a zaměstnanců skupiny Partners. Z externích subjektů do projektu investovaly společnosti Pale Fire Capital, Reflex Capital nebo Tomáš Čupr, kteří dohromady vlastní 18,5 procenta. Spoluzakladatelé firmy Radim Lukeš a Petr Borkovec a další lidé z Partners vlastní zbývajících 81,5 procenta.
Do finanční skupiny Partners patří projekty Partners investiční společnost, penzijní společnost Rentea, pojišťovna Simplea, nemovitostní fond Trigea a NextPage Media, která provozuje například weby Peníze.cz a Finmag.cz nebo časopis Heroine.
V ČR je podle statistik ČNB nyní 45 bank a spořitelen.
fd rot