Čínská centrální banka překvapivě snížila klíčový úrok na 1,90 procenta
Peking/Šanghaj/Hongkong 13. června (ČTK) - Čínská centrální banka dnes překvapivě snížila klíčovou krátkodobou úrokovou sazbu o desetinu bodu na 1,90 procenta. V oznámení uvedla, že tak činí ve snaze udržet v bankovním systému dostatečnou likviditu. Statistika z poslední doby totiž podle analytiků ukazuje, že hospodářské oživení po pandemii je slabší, než úřady očekávaly.
Prostřednictvím sedmidenních reverzních repo operací poskytla centrální banka finančnímu systému dvě miliardy jüanů (téměř 6,2 miliardy Kč). Kurz čínského jüanu reagoval na krok měnové autority poklesem zhruba o čtvrt procenta na 7,1618 jüanu za dolar. Vzhůru se naopak vydaly akcie na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, stejně jako index čínských akcií v Hongkongu. Růst ale nebyl nijak výrazný.
Největší banky v Číně už minulý týden snížily depozitní sazby, což byl signál, že se schyluje k dalšímu uvolnění měnové politiky. Dnešní snížení klíčové sazby je první od loňského srpna, uvedla agentura Bloomberg.
Analytici upozorňují, že je poměrně nezvyklé, aby centrální banka změnila krátkodobou sazbu dřív, než se změní sazba ročních úvěrů, označovaná jako střednědobá zápůjční facilita (MLF). Naposledy centrální banka takto nejprve snížila sedmidenní sazbu před sazbou roční v březnu 2020, tedy na začátku pandemie nemoci covid-19.
Guvernér centrální banky I Kang minulý týden slíbil urychlit "proticyklické úpravy" a zavázal se "vyvinout veškeré úsilí na podporu reálné ekonomiky", neboť oživení poptávky zaostává za oživením nabídky. Dnešní snížení klíčové sazby v Číně přichází krátce před zasedáním americké centrální banky (Fed), od kterého analytici očekávají, že patrně udělá pauzu v dosavadním cyklu zvyšování sazeb.
"Teď uvidíme, že čínská (měnová) politika bude více podpůrná," řekla americké televizi CNBC investiční ředitelka společnosti Atlantis Jang Liou. "V podstatě se očekává, že se čínská vláda bude velmi snažit o podporu domácí spotřeby, zejména v soukromém sektoru," dodala.
Hlavní index čínských akcií CSI 300, který sleduje obchodování na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, smazal počáteční ztráty a přešel do zisku. Obchodování pak uzavřel vyšší o 0,53 procenta na 3864,91 bodu. Podobně index čínských akcií na burze v Hongkongu zpevnil o 0,50 procenta na 6618,29 bodu, hlavně zásluhou technologických titulů. Ve výraznějším zpevnění akciím podle analytiků brání přetrvávající geopolitická rizika.
Společnost UBS Global Wealth Management ve svém červnovém výhledu rovněž očekává další uvolnění měnové politiky. "Domníváme se, že měnová politika se bude i nadále zaměřovat na udržení dostatečné likvidity a stabilního růstu úvěrů," uvedla. Její analytici se domnívají, že centrální banka v letošním roce jednou nebo dvakrát sníží sazby povinných minimálních rezerv, vždy to ale podle nich bude pouze mírné snížení.
UBS Global také očekává, že ve druhé polovině letošního roku čínská centrální banka sníží sazbu MLF o pět až deset bazických bodů. "Větší kroky by totiž mohly zvýšit tlak na kurz měny, čemuž se centrální bankéři chtějí vyhnout. Znamenalo by to i nižší návratnost, pokud by nebyly provázeny stimulací poptávky," uvedli analytici UBS Global Wealth Management.
spr
Největší švýcarská banka UBS dokončila převzetí konkurenční Credit Suisse
Curych (Švýcarsko) 12. června (ČTK) - Největší švýcarská banka UBS dokončila převzetí konkurenční Credit Suisse (CS). Oznámení dnes nechala zveřejnit v otevřeném dopise v několika místních novinách a následně to uvedla na svém webu. Podle zdrojů deníku Financial Times (FT) zároveň UBS uvalila na bankéře Credit Suisse přísná omezení, co se jejich další činnosti a postupů týče.
Manažeři UBS v dopise hovoří o "začátku nové kapitoly – pro UBS, pro švýcarské finanční centrum i pro globální finanční sektor". Obě banky podle nich spojí své zkušenosti, velikost a vedoucí postavení ve správě majetku, aby vytvořily ještě silnější společný podnik s cílem zajistit stabilitu.
Švýcarská vláda a UBS minulý týden v pátek podepsaly nezbytnou dohodu o vládní pomoci v případě problémů při převzetí. Dnešek je pravděpodobně také posledním dnem, kdy se s akciemi CS obchoduje na burze SIX v Curychu, uvedla agentura DPA.
Credit Suisse se v březnu dostala do tak vážných problémů, že začala ohrožovat finanční stabilitu globálního bankovního sektoru. Do věci se proto vložila švýcarská vláda, centrální banka a regulační orgány, které dojednaly záchranu banky v podobě jejího převzetí rivalem UBS.
Spojení dvou největších finančních domů se sídlem v Curychu vyvolalo obavy ze ztráty tisíců pracovních míst, pochybnosti odborníků a soudní spory kolem transakce. Vzniklá švýcarská megabanka bude příliš velká na to, aby mohla padnout, připomíná agentura AP.
"Je to velmi důležitý okamžik - nejen pro UBS, (ale) i pro Švýcarsko jako finanční centrum a pro Švýcarsko jako zemi," řekl v pátek generální ředitel UBS Sergio Ermotti. "Takže cítíme zodpovědnost, ale jsme plně motivováni," dodal. Ermotti se vrátil do UBS, aby dohodu o převzetí převedl do praxe. Uznal, že "nadcházející měsíce budou jistě vachrlaté," ale řekl, že banka se velmi soustředila na to, aby to udělala správně.
UBS už dříve uvedla, že se bude snažit výrazně omezit investiční bankovnictví CS. Podle agentury Reuters to znamená další ústup evropské banky z obchodování s cennými papíry, kterému nyní dominují americké firmy.
List FT s odkazem na své zdroje napsal, že UBS uvalila na bankéře Credit Suisse přísná omezení, včetně zákazu přijímat nové klienty z vysoce rizikových zemí a zákazu komplexních finančních produktů. Vedení UBS sestavilo podle zdrojů seznam téměř dvou desítek "červených linií", které zakazují zaměstnancům Credit Suisse řadu činností od prvního dne, kdy se obě banky sloučí.
Mezi zakázané aktivity v případě bankéřů CS patří podle FT přijímání klientů ze zemí, jako je Libye, Rusko, Súdán a Venezuela, a také uvádění nových produktů na trh bez souhlasu manažerů UBS. Zablokováni budou také ukrajinští politici a státní podniky, aby se zabránilo případnému praní špinavých peněz.
vjn spr
DALŠÍ ZPRÁVY