Švýcarská banka UBS měla díky převzetí Credit Suisse rekordní zisk
Curych 31. srpna (ČTK) - Největší švýcarská banka UBS vykázala ve druhém čtvrtletí rekordní zisk 28,88 miliardy dolarů (637,7 miliardy Kč). K výsledku přispělo převzetí konkurenční banky Credit Suisse, protože kupní cena za bývalou druhou největší banku v zemi byla výrazně nižší než cena účetní. UBS v dnešním sdělení zároveň uvedla, že chce plně integrovat švýcarské bankovní aktivity Credit Suisse do své skupiny, což si v příštích letech vyžádá ve Švýcarsku zrušení 3000 pracovních míst. Název Credit Suisse v příštích letech zanikne.
Analytici v anketě agentury Reuters očekávali zisk 12,8 miliardy USD. Výsledky za druhé čtvrtletí jsou první, které zahrnují i Credit Suisse. Před rokem UBS vykázala zisk 2,1 miliardy USD.
"Naše analýza jasně ukazuje, že plná integrace je nejlepším výsledkem pro UBS, naše akcionáře i švýcarskou ekonomiku," uvedl generální ředitel Sergio Ermotti. "Oba švýcarské subjekty budou fungovat odděleně až do jejich plánované právní integrace v roce 2024, postupná migrace klientů do systémů UBS by měla být dokončena v roce 2025," dodal.
Ermotti řekl, že kvůli integraci bank bude nutné zrušit 1000 pracovních míst. Toto propouštění by mělo začít koncem roku 2024. Dalších 2000 míst zanikne v příštích letech, a to kvůli hluboké restrukturalizaci Credit Suisse. Většina míst však má zaniknout v rámci přirozeného úbytku zaměstnanců, odchodů do důchodu a interní mobility. UBS po sloučení s Credit Suisse měla celkem zhruba 120.000 zaměstnanců.
UBS, která je největším správcem aktiv na světě, rovněž zvýšila odhad úspor nákladů, které od transakce očekává. Do konce roku 2026 předpovídá úsporu deset miliard dolarů, dřívější odhad předpokládal do roku 2027 úsporu osm miliard USD. Většina úspor má pocházet ze snížení počtu zaměstnanců.
Credit Suisse vykázala ve druhém čtvrtletí čistý odliv aktiv za 39 miliard švýcarských franků (přes 979 miliard Kč). To ukazuje, že záchrana nedokázala zastavit ztrátu důvěry ve značku. UBS však uvedla, že tempo odlivu bylo pomalejší než v předchozích čtvrtletích a v červnu už naopak zaznamenala příliv aktiv. Analytici upozorňují, že udržení stávajících klientů Credit Suisse je považováno za hlavní cíl, pokud chce UBS tento náročný obchod úspěšně dokončit.
Credit Suisse se letos v březnu dostala do tak vážných problémů, že začala ohrožovat finanční stabilitu globálního bankovního sektoru. Do věci se proto vložila švýcarská vláda, centrální banka a regulační orgány, které dojednaly záchranu banky v podobě jejího převzetí rivalem UBS. Spojení se tak stalo prvním spojením dvou globálních a systémově významných bank. Pro UBS to vytvořilo příležitosti i rizika. Na jedné straně analytici uvádějí, že UBS získala Credit Suisse "za hubičku", pouhé tři miliardy švýcarských franků, a zároveň získala velkou základnu aktiv, dobré vztahy s klienty a talentované zaměstnance.
Akcie UBS si od oznámení převzetí připsaly zhruba 30 procent a jsou na nejvyšší úrovni za 15 let. Zároveň však analytici upozorňují, že složitost a uspěchanost dohody přinášejí významná rizika pro realizaci transakce, protože UBS musí razantně snižovat počet pracovních míst, zmenšit objem investičního bankovnictví Credit Suisse a zvládnout odliv klientů.
irl spr
Srovnávač: V insolvenci je za rok a půl deset emitentů dluhopisů, tedy 1,7 pct
Praha 30. srpna (ČTK) - Mezi loňským lednem a letošním červnem se v insolvenci ocitlo deset emitentů dluhopisů, tedy 1,7 procenta z jejich celkového počtu. Tito emitenti vydali 35 emisí dluhopisů (čtyři procenta) v objemu 3,2 miliardy Kč (3,6 procenta). Celkem v tomto období vydaly firmy 886 emisí korporátních dluhopisů za 90,4 miliardy Kč. Více než polovina emitentů nabídla výnosy vyšší než osm procent. Vyplývá to z údajů srovnávače dluhopisů, který provozuje portál Dluhopisomat.cz.
Na nadlimitní emise přes milion eur z nich připadalo 92 procent (83,5 miliardy Kč), na emise podlimitní devět procent (6,9 miliardy Kč). Dluhopisy zvolilo jako nástroj financování v tomto období 596 firem. "Za vzestupem zájmu o dluhopisy stály vysoká míra inflace a vysoké úrokové sazby, stejně jako negativní výnosy z akcií a dalších investic," uvedl analytik Comfort Finance Group Vladimír Pikora.
Dlouhodobá výnosová tendence ve sledovaném období rostla. Zatímco počátkem roku 2022 činil vážený průměr výnosů korporátních dluhopisů 6,5 procenta, letos v červnu se přiblížil devíti procentům.
Nejvíce emisí, 424, bylo vydáno se splatností tři až pět let, 260 emisí se splatností do tří let a 202 emisí se splatností nad pět let. Průměrná životnost dluhopisů se prodloužila. Zatímco dříve činila 3,4 roku u podlimitních a 3,8 roku u nadlimitních emisí, v polovině roku 2023 vzrostla na 4,2 roku. "V období vysoké inflace a úrokových sazeb se dluhopisy staly silnou konkurencí bankám," dodal Pikora. Vzhledem ke zklidnění inflace předpokládá, že jejich výnosy se budou stejně jako úrokové sazby postupně snižovat.
Na celkovém počtu úpadců i objemu emisí v insolvenci se výrazněji podílely nadlimitní emise. V insolvenci skončilo mezi lednem 2022 a červnem 2023 šest procent firem, které vydaly nadlimitní emise, zatímco u podlimitních emisí činil jejich podíl 1,6 procenta. Pro 70 procent emitentů v insolvenci šlo o jejich první emisi, 80 procent z nich figurovalo v obchodním rejstříku pět a více let.
"Finanční trhy jsou vždy spojeny s určitými riziky a ani dluhopisy nejsou výjimkou. Na druhé straně jsem přesvědčen, že situace je pro investory výrazně bezpečnější a přehlednější než před několika lety, kdy odhady uváděly až desetinu emitentů v insolvenci," upozornil Pikora.
Nejvíce emitentů působilo v sektorech finančních služeb (244), realitního developmentu (178), stavebnictví (129) a obchodu (122). Z celkového počtu emisí jich bylo zajištěno 350, tj. 19,2 procenta, obvykle ručitelským prohlášením, obchodním podílem, nemovitostí nebo movitým majetkem.
fd rdo