Analýza: Dvojí zdanění výnosů z dividend investorům způsobuje milionové ztráty
Praha 22. května (ČTK) - Popularita zahraničních akcií mezi českými investory roste, ale dvojí zdanění výnosů z dividend jim způsobuje každoročně ztráty v milionech korun. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti RSM, kterou má ČTK k dispozici. Zatímco tuzemské dividendy podléhají 15procentní dani, ty zahraniční jsou podle ní zdaněny dvakrát, což je obtížné refundovat kvůli byrokratickým překážkám a nejednotným postupům v různých zemích.
Zahraniční dividendy jsou vyplácené po předchozím zdanění u zdroje, a to lokální sazbou daně. Ani tak se však nevyhnou následné 15procentní české dani. Cesta k její refundaci je však natolik byrokraticky spletitá, že ji málokdo zvládne sám a selhávají na ní i běžní účetní. Trh není harmonizovaný a zamezení dvojímu zdanění podléhá bilaterálním smlouvám jednotlivých států. Pro každý stát funguje zcela jiný postup a z něj vyplývající nutnost jednat s lokálními úřady ze země emitenta, uvedla RSM.
Odhadnout, kolik právnických nebo fyzických osob se nakonec dvojímu zdanění nevyhne, není podle RSM jednoduché. Až polovina klientů, kteří s prosbou o pomoc přichází, původně netušilo, že takový problém existuje. Část klientů pak přiznává, že s ohledem na byrokratickou složitost na zamezení dvojího zdanění rezignovala.
"Například u dividend z Rakouska je aplikována sazba daně 27,5 procenta u zdroje, u německých akcií to je 26,375 procenta, u polských 19 procent,“ uvedl Tomáš Livora z RSM. Problémem zároveň je to, že na skutečnost majitele akcií nikdo aktivně neupozorní. Je tedy skutečně čistě na něm, jestli o daň sraženou nad rámec smlouvy o zamezení dvojího zdanění požádá, či nikoli. O navrácení peněz je možné žádat ihned, jak je daň sražena. Maximální délka lhůty je pak rozdílná a opět závisí na rozhodnutí jednotlivých zemí a vzájemných smlouvách.
V letošním roce si na problém dávají jednotlivci i firmy větší pozor, což podle ní potvrzuje i počet žádostí o asistenci, který se v oblasti dvojité srážkové daně meziročně zvýšil o 25 procent. Chybějící harmonizace uvnitř EU tvoří zásadní překážku pro to, aby se evropské akcie mohly vyrovnat v oblibě například těm ze Spojených států," podotkla.
Evropská komise již skoro před rokem představila návrh pro harmonizaci systému v oblasti srážkových daní. Horizont jeho zavedení do národních legislativ je však ještě poměrně vzdálený. Pokud by návrh prošel Radou Evropské unie a posvětil ho Evropský parlament, bude to nejdříve 1. července 2027.
fd mha
Asociace: Nebankovní firmy letos poskytly 67 miliard Kč, o procento víc než loni
Praha 22. května (ČTK) - Nebankovní společnosti sdružené v České leasingové a finanční asociaci (ČLFA) poskytly v letošním 1. čtvrtletí podnikatelům a spotřebitelům financování za 67 miliard korun, což bylo meziročně o jedno procento více. Výrazně stoupl zájem o financování nákupu osobních automobilů, naopak u strojů a zařízení klesl. ČLFA, která sdružuje 34 členských firem ze sektoru nebankovního financování, to dnes sdělila ČTK.
Klientům z řad firem a podnikatelů poskytli členové asociace v prvním čtvrtletí financování za 60 miliard Kč, tedy jako ve stejném období loni. Naopak financování zboží a služeb pro spotřebitele vzrostlo meziročně o deset procent na sedm miliard Kč.
"Klienti členských společností v prvním čtvrtletí více investovali do dopravních prostředků. Růst je patrný zejména u nových osobních vozů, kde vzrostl meziročně objem financování o více než 17 procent. Se spuštěním dotačního programu Záruka elektromobilita očekáváme v následujících měsících výrazný růst zájmu o elektromobily, a tedy i růst podílu těchto vozů na celkovém objemu financování,“ uvedla předsedkyně představenstva ČLFA Jana Hanušová.
Do objemů investic a financování se podle ní promítá tlak na český průmysl způsobený mimo jiné potížemi německé ekonomiky. "Zatímco v minulém roce objem poskytnutého specializovaného financování členy asociace do strojů a zařízení ještě rostl o dvě procenta, v prvním čtvrtletí letošního roku se propadl o 15 procent, doplnila Hanušová.
Na pořízení silničních dopravních prostředků poskytly finanční společnosti sdružené v ČLFA za první čtvrtletí letošního roku 22 miliard korun, tedy meziročně o deset procent více. Z toho 15 miliard korun směřovalo k pořízení osobních vozidel, což byl nárůst o 13 procent. Díky financování členskými společnostmi ČLFA bylo zakoupeno 17.869 nových osobních vozidel.
Na pořízení strojů a zařízení poskytli členové ČLFA od ledna do března 2024 financování sedm miliard korun, meziročně o 15 procent méně. Ke konci března 2024 spravovaly členské společnosti 913.000 aktivních leasingových a úvěrových smluv. Pohledávky z těchto smluv dosáhly 296 miliard Kč. Na factoringové společnosti, které jsou členy Asociace factoringových společností, byly postoupeny pohledávky za 66 miliard Kč. To bylo meziročně o čtyři procenta méně.
fd mha