Tržby firem finanční skupiny Partners loni stouply o 17 procent na 4,1 mld. Kč
Praha 16. ledna (ČTK) - Tržby společností finanční skupiny Partners za loňský rok se přiblíží podle neauditovaných výsledků 4,1 miliardy Kč, meziročně tak zaznamenala skupina růst o 17 procent. Novinářům to dnes řekl její ředitel Petr Borkovec. Rostlo podle něj vše kromě hypoték. Ostatní finančně poradenské firmy výsledky zatím nezveřejnily.
Tržby samotné finančně-poradenské společnosti Partners podle předběžných odhadů překonají 2,4 miliardy Kč, což znamená meziroční růst 4,3 procenta. Tržby zbytku skupiny vzrostly o 40 procent na více než 1,7 miliardy Kč, uvedla firma. Loni také Partners získala bankovní licenci a v březnu pro veřejnost spustí Partners Banku.
Nejlépe se podle skupiny obratově dařilo životní pojišťovně Simplea, která meziročně rostla o 35 procent na 890 milionů Kč a aktuálně sjednala první smlouvy v Polsku. Obrat investiční společnosti Partners Invest, která klientům spravuje přes 16 miliard Kč, stoupl o 43 procent na 170 milionů Kč.
Nemovitostní fond Trigea spravuje více než 7,5 miliardy Kč a zvýšil svůj obrat na 150 milionů Kč, což znamená meziroční růst o 24 procent. Penzijní společnost Rentea očekává obrat 83 milionů Kč, růst o 258 procent a první ziskový rok po 2,5 letech od založení. Vydavatelství NextPage Media rostlo o 18 procent na 48 milionů Kč a slovenská poradenská část stoupla meziročně o 28 procent na 90 milionů Kč.
Odhad kumulativního hrubého zisku skupiny za rok 2023 se pak pohybuje okolo 450 milionů Kč. "Tento zisk použijeme na další investice, posílení kapitálu našich společností a dokončení nového poradenského systému. V roce 2024 očekáváme další rychlý růst ve všech částech finanční skupiny. Tahounem bude pozitivnější ekonomické prostředí, nižší úrokové sazby v ekonomice a spuštění Partners Banky," uvedl Borkovec.
Hnacím motorem loňského růstu byly podle něj pojištění a investice. Velký posun zaznamenalo neživotní pojištění, které na provizním obratu předstihlo podíl hypoték. "V jednorázových investicích jsme zprostředkovali rekordních 13 miliard, což je o 52 procent víc než před rokem," řekl Borkovec.
Hypotéky nadále klesaly, snížení ale bylo menší než v předchozím roce. Celkem Partners zprostředkovala úvěry za 14 miliard Kč, šlo tak o meziroční snížení o 22 procent.
Od dubna 2024 Partners zahájí podle Borkovce strategickou spolupráci s hypotečním specialistou Gepard Finance s cílem společně vytvořit jedničku ve zprostředkovávání hypotečních úvěrů. Společnosti mají pro rok 2024 v plánu obrat hypoték 30 miliard korun, společně budou mít 1850 hypotečních zprostředkovatelů (Partners 1500, Gepard 350) a 250 franšízových poboček (170 Partners a 80 Gepard). Firmy budou i nadále fungovat pod svým dosavadním vedením i pod vlastními marketingovými brandy.
Do finanční skupiny Partners patří projekty Partners investiční společnost, penzijní společnost Rentea, pojišťovna Simplea, nemovitostní fond Trigea a NextPage Media, která provozuje například weby Peníze.cz a Finmag.cz nebo časopis Heroine.
fd rdo
Německá ekonomika se loni pod tlakem globálních krizí propadla o 0,3 procenta
Berlín 15. ledna (zpravodaj ČTK) - Hrubý domácí produkt (HDP) Německa se v loňském roce následkem dopadů globálních krizí propadl o 0,3 procenta. Dnes to na tiskové konferenci v Berlíně na základě prvního odhadu oznámila šéfka Spolkového statistického úřadu Ruth Brandová. Na loňský rok vláda počítala s hospodářským poklesem o 0,4 procenta, na letošek už ale počítá s růstem. Ten zatím odhaduje na 1,3 procenta. Hospodářský propad za loňský rok je v souladu s očekáváním analytiků.
V roce 2022 ekonomika i přes následky ruské invaze na Ukrajinu vzrostla o 1,8 procenta. Podle kalendářně očištěných dat činil růst 1,9 procenta. Loňský propad podle kalendářně přepočtených dat činil 0,1 procenta, uvedl statistický úřad.
"Hospodářský vývoj v Německu se vlivem krizí zastavil," řekla Brandová, podle které na výkon ekonomiky dolehly krize ve světě. "Vysoké ceny i přes nedávný pokles nadále dusí hospodářský růst. K tomu se přidaly nevýhodné finanční podmínky kvůli rostoucím úrokům a omezená poptávka v tuzemsku i zahraničí. Německé hospodářství tak nepokračovalo v oživení z hlubokého propadu v covidovém roce 2020," dodala.
V samotném čtvrtém čtvrtletí se HDP podle předběžných údajů snížil o 0,3 procenta oproti předchozím třem měsícům. Statistický úřad nicméně revidoval vývoj HDP ve třetím kvartálu, a to na stagnaci z dříve ohlášeného poklesu o 0,1 procenta. Německá ekonomika se tak těsně vyhnula recesi, která se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí hospodářského poklesu za sebou.
"Někteří se utěšují tím, že ekonomika 'pouze' stagnuje a vyhnula se vážnější recesi. To by však neměl být žádný důvod ke spokojenosti," uvedl analytik Carsten Brzeski ze společnosti ING.
Loňský výkon ekonomiky mírně překonal očekávání vlády, která vycházela z hospodářského poklesu o 0,4 procenta. Ekonomický institut Ifo naopak předpokládal, že HDP v loňském roce klesne o 0,3 procenta. Letos Ifo počítá s meziročním zvýšením HDP o 0,9 procenta, zatímco vládní odhad slibuje růst o 1,3 procenta.
Německo má největší ekonomiku v Evropě a čtvrtou největší na světě. Je zároveň důležitým obchodním partnerem pro mnoho českých firem.
Výkon německé ekonomiky byl vloni pouze o 0,7 procenta vyšší než v roce 2019, tedy v době před příchodem koronavirové krize. "Je znepokojivé, že německá ekonomika od příchodu koronaviru nevykazuje téměř žádný nárůst," uvedl analytik Jörg Krämer ze společnosti Commerzbank. "To je velmi neobvyklé a vyvolává to vzpomínky na roky po splasknutí bubliny na akciovém trhu na začátku tisíciletí," dodal.
Aleš Zápotocký pmh jrm