Bloomberg: Čínské banky kvůli sankcím USA zpřísňují přístup k ruským klientům
Peking/Moskva 16. ledna (ČTK) - Čínské státní banky zpřísňují financování ruských klientů. Přístup mění poté, co Spojené státy schválily sekundární sankce proti zahraničním firmám, které pomáhají Moskvě v jejím válečném tažení proti Ukrajině. Čínští věřitelé by jinak mohli ztratit přístup k americkému dolarovému systému vypořádání mezibankovních plateb, píše s odkazem na své zdroje agentura Bloomberg. Kreml zprávu odmítl komentovat.
Americké ministerstvo financí v prosinci uvedlo, že použije sekundární sankce proti bankám, které zprostředkovávají Rusku obchody s vybavením nezbytným pro jeho válečnou mašinérii. Nejméně dvě čínské banky si tak v posledních týdnech objednaly revizi svých ruských obchodů se zaměřením na přeshraniční transakce. Banky přeruší styky s klienty na sankčním seznamu a přestanou poskytovat jakékoli finanční služby ruskému vojenskému průmyslu bez ohledu na měnu nebo místo transakce, uvedly zdroje Bloombergu.
Banky zintenzivňují hloubkovou kontrolu klientů, včetně kontroly, zda jejich obchodní registrace, oprávnění příjemci a koneční správci pocházejí z Ruska, uvedli lidé obeznámení se situací, se kterými Bloomberg hovořil. Banky kontrolu rozšíří i na klienty, kteří nejsou ruskými občany a podnikají v Rusku nebo převádějí kritické položky do Ruska prostřednictvím třetí země, dodali.
Tento vývoj podle Bloombergu podtrhuje, do jaké míry se Čína podřizuje americkým sankcím navzdory tomu, že je neschvaluje, a navzdory slibům, že bude s Ruskem udržovat hospodářské vztahy. Vláda prezidenta Si Ťin-pchinga se vyhýbá poskytování významné vojenské pomoci Rusku. Ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi ale dává diplomatickou podporu a posiluje obchod v oblastech, kterých se sankce netýkají.
Kreml dnes zprávu odmítl komentovat s vysvětlením, že téma je příliš politicky citlivé. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov na dotaz ohledně zprávy podle agentury Reuters jen uvedl, že Čína zůstává důležitým strategickým partnerem Ruska, s nímž Moskva nadále rozvíjí vztahy.
Čínský vývoz do Ruska v průběhu války prudce vzrostl. Země se stala největším dovozcem fosilních paliv z Ruska, přičemž dodávky uhlí se od roku 2020 více než zdvojnásobily. Sankce připravily ruskou centrální banku o přístup k přibližně polovině jejích mezinárodních rezerv, takže jí zůstalo pouze zlato a jüany. Používání čínské měny tak stouplo, přičemž podíl vypořádání v jüanech se v září vyšplhal na 27 procent z 15 procent na konci roku 2021.
Čtyři největší čínské státní banky už v minulosti dodržovaly předchozí americké sankce proti Íránu a Severní Koreji. Činily tak proto, aby neztratily přístup k americkému dolarovému systému vypořádání mezibankovních plateb.
vjn jrm
Tržby firem finanční skupiny Partners loni stouply o 17 procent na 4,1 mld. Kč
Praha 16. ledna (ČTK) - Tržby společností finanční skupiny Partners za loňský rok se přiblíží podle neauditovaných výsledků 4,1 miliardy Kč, meziročně tak zaznamenala skupina růst o 17 procent. Novinářům to dnes řekl její ředitel Petr Borkovec. Rostlo podle něj vše kromě hypoték. Ostatní finančně poradenské firmy výsledky zatím nezveřejnily.
Tržby samotné finančně-poradenské společnosti Partners podle předběžných odhadů překonají 2,4 miliardy Kč, což znamená meziroční růst 4,3 procenta. Tržby zbytku skupiny vzrostly o 40 procent na více než 1,7 miliardy Kč, uvedla firma. Loni také Partners získala bankovní licenci a v březnu pro veřejnost spustí Partners Banku.
Nejlépe se podle skupiny obratově dařilo životní pojišťovně Simplea, která meziročně rostla o 35 procent na 890 milionů Kč a aktuálně sjednala první smlouvy v Polsku. Obrat investiční společnosti Partners Invest, která klientům spravuje přes 16 miliard Kč, stoupl o 43 procent na 170 milionů Kč.
Nemovitostní fond Trigea spravuje více než 7,5 miliardy Kč a zvýšil svůj obrat na 150 milionů Kč, což znamená meziroční růst o 24 procent. Penzijní společnost Rentea očekává obrat 83 milionů Kč, růst o 258 procent a první ziskový rok po 2,5 letech od založení. Vydavatelství NextPage Media rostlo o 18 procent na 48 milionů Kč a slovenská poradenská část stoupla meziročně o 28 procent na 90 milionů Kč.
Odhad kumulativního hrubého zisku skupiny za rok 2023 se pak pohybuje okolo 450 milionů Kč. "Tento zisk použijeme na další investice, posílení kapitálu našich společností a dokončení nového poradenského systému. V roce 2024 očekáváme další rychlý růst ve všech částech finanční skupiny. Tahounem bude pozitivnější ekonomické prostředí, nižší úrokové sazby v ekonomice a spuštění Partners Banky," uvedl Borkovec.
Hnacím motorem loňského růstu byly podle něj pojištění a investice. Velký posun zaznamenalo neživotní pojištění, které na provizním obratu předstihlo podíl hypoték. "V jednorázových investicích jsme zprostředkovali rekordních 13 miliard, což je o 52 procent víc než před rokem," řekl Borkovec.
Hypotéky nadále klesaly, snížení ale bylo menší než v předchozím roce. Celkem Partners zprostředkovala úvěry za 14 miliard Kč, šlo tak o meziroční snížení o 22 procent.
Od dubna 2024 Partners zahájí podle Borkovce strategickou spolupráci s hypotečním specialistou Gepard Finance s cílem společně vytvořit jedničku ve zprostředkovávání hypotečních úvěrů. Společnosti mají pro rok 2024 v plánu obrat hypoték 30 miliard korun, společně budou mít 1850 hypotečních zprostředkovatelů (Partners 1500, Gepard 350) a 250 franšízových poboček (170 Partners a 80 Gepard). Firmy budou i nadále fungovat pod svým dosavadním vedením i pod vlastními marketingovými brandy.
Do finanční skupiny Partners patří projekty Partners investiční společnost, penzijní společnost Rentea, pojišťovna Simplea, nemovitostní fond Trigea a NextPage Media, která provozuje například weby Peníze.cz a Finmag.cz nebo časopis Heroine.
fd rdo