Pavla překvapilo, že Česko patří mezi nejhorší v Evropě v povolování staveb
Praha 28. června (ČTK) - Prezidenta Petra Pavla dnes na diskusi v pražském Institutu plánování a rozvoje (IPR) hlavního města překvapilo, že Česko je jednou z nejhorších zemí v Evropě z hlediska délky povolování staveb. Novinářům to dnes řekl před poslední zastávkou své dvoudenní návštěvy Prahy, kterou byla nezisková organizace Jahoda na Černém Mostě zaměřená na práci s dětmi a mládeží. Kromě institutu plánovačů dnes navštívil také staveniště nové linky metra D.
Návštěvu Prahy zahájil prezident spolu s manželkou Evou v úterý návštěvou ZŠ Cimburkova, pak diskutoval s pražskými politiky o školství a otevřel Masarykovu knihovnu. Dnes diskutoval na IPR s pražskými politiky i odborníky o bydlení a výstavbě.
Na debatě se Pavel podle svých slov od zástupců města dozvěděl, že stát stále není schopen decentralizovat státní moc na ty úrovně, kam by měla patřit a že obce jsou při svém rozvoji zatíženy nutností obracet se na velké množství různých institucí. "Zaznělo číslo, že jedna změna v územním plánu se rozesílá na 125 míst," řekl s tím, že komplikovanost procesu prodlužuje povolení stavby i na osm či deset let. "Mě velice překvapilo, že jsme v tomto ohledu jednou z nejhorších zemí v Evropě," uvedl prezident.
Dodal, že v debatě zmiňovaným problémem je i nepředvídatelnost soudů, které i ve stejné kategorii případů rozhodují různým způsobem. Prezident podle svých slov otázku zjednodušení povolovacích procesů plánuje otevřít při plánovaných jednáních se zástupci vlády.
Bytové otázce v Praze by podle Pavla mohlo částečně předcházet pozvednutí kvality života v dalších regionech, zlepšení dopravy nebo posílení práce na dálku. Lidé pak podle něj budou moci zůstávat v regionech, kde jsou nižší náklady na živobytí než v metropoli, a zároveň si zachovat lepší kvalitu života.
Prezident dnes navštívil také staveniště linky metra D, kde ocenil její komplexnost a náročnost projektu. V souvislosti s velkými pražskými projekty, jako je právě metro nebo vnitřní okruh, se na schůzkách s ministry bude mimo jiné zajímat o jejich financování, řekl.
Pavel už absolvoval návštěvy Moravskoslezského kraje, Libereckého kraje a Kraje Vysočina. Ještě před ujmutím se prezidentského úřadu navštívil Ústecký a Karlovarský kraj. Pavlův předchůdce ve funkci Miloš Zeman také zejména během svého prvního mandátu vyjížděl do krajů, na oficiální návštěvě Prahy však nikdy nebyl.
psc ptd
Na rodinný hrob Puppů v Karlových Varech se vrátila opravená socha Anděla smrti
Karlovy Vary 28. června (ČTK) - Rodinný hrob Puppů na hřbitově v Karlových Varech už má zpět opravenou sochu Anděla smrti. Přibližně třísetkilogramovou měděnou sochu dva zloději před dvěma lety ukradli a pokusili se ji rozřezat. Její obnova byla podle restaurátorů náročná. Pracovali na ni čtyři měsíce. Náklady byly 630.000 korun, řekl dnes novinářům náměstek primátorky Martin Dušek (ANO).
Na obnovu kulturní památky se městu přihlásily tři odborné firmy. "Jedna firma nám to nakonec odřekla, protože to vyhodnotila jako neopravitelné, to poškození bylo značné. Navíc se řešilo, jestli dostaneme zpět levou paži, která byla odcizena, ale pak se našla," řekl Dušek. Magistrát nakonec vybral restaurátorskou společnost Houska Douda, která sochu opravila za 630.000 korun. Náklady uhradila pojišťovna z pojistky.
Socha zdobí hrobku rodiny Karla Puppa, člena páté generace Puppů. Navrhl ji významný karlovarský sochař Hugo Uher, který také vytvořil v roce 1914 plastiku anděla. Měděná galvanoplastika anděla je vysoká téměř dva metry a široká přes metr. Představovala stojící ženskou postavu anděla vztahující pravou ruku k zemi a levou rukou zadržující srdce zvonu zavěšeného ve výklenku hrobky. Zvon byl ukraden už v roce 2012, odcizena byla později i tabulka umístěná na zadní stěně výklenku, na které byli uvedeni autoři hrobky a její datace 1914.
Ústřední hřbitov v Karlových Varech se nachází na východním okraji města v městské části Drahovice. Je chráněn jako nemovitá kulturní památka. Registrováno je tam kolem 60 hrobů významných osobností hospodářského, politického a společenského života Karlovarska a válečných hrdinů. Mezi nejvýznamnější patří rodinná hrobka Becherů nebo sousední hrobka rodiny Mattoni. Historické hroby jsou většinou v majetku města. Obnovy hrobů dalších významných osobností magistrát zatím neplánuje.
Rodina Puppů patří k nejvýznamnějším rodům v historii lázeňského města. Zakladatel rodu, cukrář Johann Georg Pupp přišel do města v roce 1767. Jeho potomci pak měli významný vliv na rozvoj lázeňského města a zejména hotelnictví. Grandhotel Pupp, který svou podobu získal na počátku 20. století, patří dodnes k nejprestižnějším hotelům ve městě.
bah hj