Do Oblastní galerie v Liberci se vrátil bazén, ale jen jako umělecké dílo
Liberec 15. června (ČTK) - Do budovy Oblastní galerie v Liberci, kde byly původně lázně, se dočasně navrátil bazén. Tentokrát ale jde o umělecké dílo Milana Housera, který má v galerii výstavu. Využil tvaru bazénu, aby připomněl, co tady bylo, řekl ČTK ředitel galerie a kurátor výstavy Filip Suchomel.
V bývalé bazénové hale je nyní na 200 metrech čtverečních několik centimetrů vody. Navenek ale plocha s převládající žlutou barvou působí spíše jako mozaika podlahy či povrch nehostinné planety. 'Vsypal do toho (Houser) barevné pigmenty, kovové, které nějakým způsobem pracují,' uvedl Suchomel.
Podle něj je bazén simulací toho, co se děje při Houserově tvorbě. Umělec svá díla vytváří za pomoci akrylů, luminiscenčních pigmentů i zmagnetizovaných částic. 'On je takovou ukázkou uměleckého výzkumu, protože pro díla, která dělá pomocí laku a pryskyřic, tak dokonce vynalezl vlastní pomalu schnoucí lak, do kterého může vsypávat různé barvy, které potom nějakým způsobem mění barevnost a vytváří finální dílo,' dodal Suchomel.
Jak náročná je práce s lakem, který se jmenuje Bezbarvý Houser, dokládá podle Suchomela doba, jež je potřeba k vytvoření jednoho díla. 'Velmi často vzniká třeba i dva až tři roky a je to velmi nákladné i na výrobu. Třeba jeden velký obraz má na tloušťku deset centimetrů a je v tom třeba 300 litrů laku,' dodal ředitel galerie.
Houserova díla jsou nyní v hlavních výstavních sálech galerie. Výstava nazvaná Přitažlivost představuje působivé kompozice připomínající povrchy neznámých vesmírných těles. Na výstavě je Houserova nejnovější tvorba, ale i ikonické lakované malby či umělecké pokusy s magnetismem. 'Milan Houser patří k nejvýraznějším postavám české soudobé výtvarné scény. Jeho díla často připomínají jakási neznámá vědecká sdělení, tajemné diagramy provedené sofistikovanými laboratorními přístroji a vlastně podtrhují Houserův dlouhodobý zájem o fyziku, chemii či kosmologii,' dodal kurátor výstavy.
V Liberci je Houser známý zejména díky obří Kouli, která už 20 let zdobí prostor u hotelu Zlatý lev. A před 16 lety měl na nároží radnice rok postavenou tajemnou skleněnou krychli s proschlými smrkovými větvemi.
knt hj
Prezident daroval krev a apeloval na nové dárce, kterých není dostatek
Praha 14. června (ČTK) - Prezident Petr Pavel apeloval, aby lidé, kteří jsou zdraví, zvážili darování krve. Z fotografií zveřejněných odpoledne na sociální síti X vyplývá, že dnes také daroval krev, což ČTK následně potvrdila i prezidentská kancelář. Na Hradě při setkání s oceněnými dárci krve a zástupci Českého červeného kříže (ČČK), který dárce oceňuje, připomněl, že krev jednoho dárce může pomoci až třem lidem. Setkání se účastnila i jeho manželka Eva.
'Připomínáme si, jak důležité je dávat krev, alespoň všichni ti, kteří mohou, protože je potřeba tato životadárná tekutina při téměř všech důležitých výkonech, které se v nemocnicích odehrávají. Nejenom při operacích, úrazech, v porodnicích, pro předčasně narozené děti, ale mnoho dalších,' řekl prezident. Darování krve označil za 'krásný příklad anonymní solidarity'.
V současné době krev pravidelně daruje asi 220.000 lidí, každý rok přibude kolem 30.000 nových. Podle odborníků by pro dostatečné zásobování nemocnic krví bylo třeba aspoň 300.000 pravidelných dárců a k pokrytí úbytku daného věkem či nemocemi asi o 5000 nových dárců ročně víc.
Prezident ČČK Marek Jukl ocenil, že prezident přijal dárce krve a zástupce červeného kříže. 'Věřím, že to přispěje ke zviditelnění problematiky dárcovství krve a potřeby darovat krev ve veřejnosti,' řekl při setkání. Odběr krve trvá zhruba deset minut, odebírá se asi 450 mililitrů. Dárcovství je bezplatné, lidé ale mají v den odběru nárok na volno v zaměstnání a bonusy jim nabízí také zdravotní pojišťovny.
Ke zvýšení počtu dárců by mohla přispět nová metodika, kterou s platností od července připravilo ministerstvo zdravotnictví (MZd). Ta zmírňuje podmínky pro muže mající sex s muži. Zatímco dosud nesměli darovat, pokud měli sex v posledních šesti měsících, nově půjde o čtyři měsíce a anální styk s novým partnerem. Dřívější opatření komunita LGBT+ kritizovala jako diskriminační, MZd argumentovalo vyšším rizikem přenosu HIV mezi muži majícími sex s muži.
Mezi další důvody, proč by lidé neměli krev darovat, patří například cestování do zemí s vyšším výskytem některých infekčních nemocí, váha nižší než 50 kilogramů, užívání některých léků nebo prodělání některých nemocí v minulosti. Před odběrem je krev dárce vyšetřena včetně testu na HIV a lékař posoudí i další výsledky vyšetření.
van opm ptd