Německo začíná kontrolovat všechny své pozemní hranice
Berlín 16. září (zpravodaj ČTK) - Německo začíná kvůli nelegální migraci ode dneška kontrolovat všechny úseky své pozemní hranice. Hlídky spolkové policie se nově objeví na pomezí s Lucemburskem, Belgií, Nizozemskem a Dánskem. Hranici s Českem, Polskem a Švýcarskem kontroluje Německo už od loňského října, s Rakouskem už od roku 2015. Na francouzsko-německé hranici kontrolovali němečtí spolkoví policisté dočasně od července kvůli olympiádě a následné paralympiádě, nyní se tyto kontroly rovněž nejméně o půl roku prodlouží.
Zavedení kontrol oznámila minulý týden spolková ministryně vnitra Nancy Faeserová, a to v době, kdy se v Německu vede debata o zpřísnění migračních a azylových pravidel. Tu oživil především teroristický útok v Solingenu na západě Německa, kde neúspěšný žadatel o azyl ze Sýrie na konci srpna zavraždil tři lidi a osm dalších zranil. V neděli Faeserová ubezpečila, že kvůli zavedení kontrol se nebudou tvořit na hranicích zácpy a pendleři nemusí počítat se zpožděním. Například dánská policie ale před možnými kolonami na hranicích varovala.
Podle pravidel schengenského prostoru, jehož je Německo součástí, by pohraničníci neměli na vnitřních hranicích cestující kontrolovat. Kromě Německa ale některé své hranice nyní kontrolují i jiné členské státy, zdůvodňují to například snahou omezit nelegální migraci či hrozbou islamistického terorismu.
Debatu o migraci v Německu posílily i výsledky zemských voleb v Sasku a Durynsku z 1. září, ve kterých přes 30 procent získala protiimigrační strana Alternativa pro Německo (AfD). V Durynsku dokonce zvítězila a k výhře podle průzkumů míří také v nedělních zemských volbách v Braniborsku, další východoněmecké spolkové zemi.
Spolu se zavedením kontrol na všech pozemních hranicích ministryně Faeserová minulé pondělí oznámila také efektivnější odmítání migrantů přímo na hranicích. Vláda chce prosadit, aby se ve zrychleném řízení a přímo u hranic zjišťovalo, zda už žadatelé o azyl nepodali žádost o azyl v jiné členské zemi EU. Podle opozičních stran nejde vládní návrh dostatečně daleko a neodradí migranty od cesty do Německa.
jrm spr
Ve Francii zemřela Věra Kunderová, vdova po spisovateli Milanu Kunderovi
Brno 14. září (ČTK) - Ve Francii dnes ráno zemřela Věra Kunderová, vdova po spisovateli Milanu Kunderovi. O jejím úmrtí informovala Moravská zemská knihovna, která v Brně provozuje Knihovnu Milana Kundery a uchovává část jeho osobní bibliotéky a archivu.
Po smrti Kunderové se do Brna přesune další část dokumentů či knih ze spisovatelovy pozůstalosti. "Byla velmi pečlivá, vše bylo předem ujednáno," řekl dnes ČTK ředitel Moravské zemské knihovny Tomáš Kubíček.
Lze také očekávat, že Kunderovi budou společně uloženi na hřbitově v Brně. Za života Kunderové totiž měly spisovatelovy ostatky ještě zůstávat v Paříži.
"Poslední přání Milana Kundery a Věry Kunderové je převézt jejich urny do Brna. Tak se stane. Knihovna Milana Kundery v Brně je její dílo. Česká republika ztrácí s Věrou Kunderovou velkou osobnost, která doprovázela a inspirovala dílo Milana Kundery díky své znalosti světové literatury a světa. Čest její památce," uvedl velvyslanec České republiky ve Francii Michal Fleischmann.
Doplnil, že ještě nedávno pozvala Kunderová na malé setkání nejbližší francouzské a české přátele. "Byla unavená, ale nic jí neuniklo," popsal Fleischmann.
Věra Kunderová se narodila v roce 1935. Pracovala jako rozhlasová a televizní redaktorka. Poté, co s manželem odešli z Československa do Francie, starala se o jeho dílo, aby se mohl věnovat přednášení a psaní.
"Převzala na sebe veškerou administrativu spojenou s autorskými právy. Komunikovala s nakladateli, a to až do poslední chvíle," řekl Kubíček. Právě Kunderová přišla s myšlenkou zřízení Knihovny Milana Kundery v Brně, tedy v jeho rodném městě. "S velkým fyzickým nasazením ji pak pomáhala realizovat," uvedl Kubíček.
Milan Kundera zemřel loni v červenci v Paříži, bylo mu 94 let. Z Francie se do Československa nevrátil ani po pádu komunistického režimu a své pozdější dílo psal ve francouzštině.
tmd mol
DALŠÍ ZPRÁVY