V kolínském chrámu sv. Bartoloměje po opravě sestavují vzácné varhany
Kolín 14. října (ČTK) - Do kolínského chrámu sv. Bartoloměje začali pracovníci varhanářské firmy Dlabal a Mettler tento týden po více než dvou letech přivážet zpět jednotlivé díly zrenovovaných chrámových varhan. Sestavovat je budou do konce října, na začátku listopadu by je měl naladit ladič z Finska. Farnost letos umístěním varhan a nového oltáře a ambonu završí rozsáhlou obnovu interiérů a mobiliáře chrámu, řekl ČTK kolínský farář Ján Halama.
"Na varhanech nyní dělají konstrukci, usazují měchy a píšťalnice, pracují velmi intenzivně, aby byly sestavené do konce měsíce, protože pak je bude zhruba dva týdny ladit ladič z Finska," řekl Halama. Varhany opravovali restaurátoři ve dvou moravských dílnách. Plánovaná částka 20 milionů korun nezahrnuje rozšíření nástroje o další rejstříky a třetí manuál, na které od konce loňského roku přispívají lidé ve sbírce. Díky těmto úpravám vznikly unikátní varhany francouzského typu, které dosud v Čechách neexistují. V takzvané adopci píšťal už se na ně sešlo přes 600.000 korun.
Do chrámu do konce měsíce přibude také nový ambon a oltář podle návrhu sochaře Václava Ciglera. Pískovcový krychlový oltář vyrobený z jediného kusu kamene váží asi 5,6 tuny. Díky několikacentimetrovému soklu bude oltář působit dojmem, že se vznáší, uvedl Halama. "Nyní se v dílně dokončují úpravy a zabrušování, pak se navrtá otvor zakončený optickým sklem, kde budou uložené ostatky svatých," řekl Halama. Farnosti se podařilo získat ostatky čtyř svatých, a to Vojtěcha, Prokopa, Bartoloměje a Zdislavy. "Konsekrace oltáře pak proběhne po dohodě s arcibiskupem Janem Graubnerem," doplnil Halama.
Farnost začala s opravou interiéru kostela zhruba před třemi lety, většinu z 60milionových nákladů pokryla evropská dotace. Restaurátorskými pracemi prošly desítky kusů mobiliáře, nástěnné malby, chrám má například nové pochozí lávky na půdě, osvětlení, ozvučení a kamery. Neobvyklým prvkem je i umělecky ztvárněná kovaná mříž pod kůrem za západními vstupními dveřmi.
dkl kš
Na velké firmy zřejmě dopadne povinnost podávat zprávu o udržitelnosti
Praha 13. října (ČTK) - Velké korporace nad 500 zaměstnanců, jako jsou banky, pojišťovny nebo společnosti kótované na burze, zřejmě budou mít od příštího roku povinnost vyhotovit takzvanou zprávu o udržitelnosti. Novinku vyplývající z evropské směrnice CSRD dnes schválila Sněmovna v rámci vládního konsolidačního balíčku a vložila ji do zákona o účetnictví. Do schváleného zákona se dostala na základě koaličního pozměňovacího návrhu. Zprávu o udržitelnosti bude ověřovat firemní auditor.
Podle důvodové zprávy bude na společnosti nová povinnost dopadat postupně. Nebude se vztahovat na zdravotní pojišťovny nebo investiční fondy.
Novinka se týká principů environmentální a sociální udržitelnosti, tzv. ESG. Účelem zprávy o udržitelnosti má být podle zákona poskytnutí informace potřebné k pochopení dopadů činnosti účetní jednotky na udržitelnost a k pochopení vlivu udržitelnosti na vývoj, výkonnost a postavení účetní jednotky. Udržitelnosti se pak budou týkat záležitosti ohledně životního prostředí, sociálních věcí, dodržování lidských práv nebo boje proti korupci. Zprávu bude firma muset projednat se zaměstnanci.
Zákon o účetnictví zavádí také novou povinnost pro korporace, aby jejich výroční zpráva informovala "o nehmotných zdrojích, na kterých zásadně závisí obchodní model účetní jednotky a které jsou pro ni zdrojem tvorby hodnoty, a to včetně vysvětlení, jak jsou tyto nehmotné zdroje pro její obchodní model zásadní a jakým způsobem jsou pro ni zdrojem tvorby hodnoty". Pokud bude společnost zpracovávat zprávu o udržitelnosti, nebude muset tyto informace dávat do výroční zprávy, aby je nemusela publikovat dvojmo. Některé společnosti, kterých se to týká, budou muset informovat třeba o tom, jak jsou vystaveny činnostem souvisejícím s uhlím, ropou a plynem.
Novinkou bude i další povinnost, a to zveřejňovat zprávu o daních z příjmů. Bude se to týkat společností, které mají zahraniční pobočku nebo stálou provozovnu v zahraničí a roční obrat nad 19 miliard korun. Evropská směrnice počítá s částkou 750 milionů eur. Tuto zprávu budou postižené firmy zpracovávat poprvé za druhé roční období, v němž obrat společnosti překročil uvedenou hranici.
nlm ktp