Ekvádorský prezident Lasso dekretem rozpustil parlament, žádá předčasné volby
Quito 17. května (ČTK) - Ekvádorský prezident Guillermo Lasso dnes dekretem rozpustil parlament a chce předčasné parlamentní a prezidentské volby. Informovala o tom agentura Reuters. Parlament od úterý jednal o prezidentově sesazení kvůli obvinění ze zpronevěry a korupce. Podle Lassa pro obvinění neexistují žádné důkazy; prezident dlouhodobě tvrdí, že se ničeho nedopustil. V úřadu nyní může zůstat nanejvýš šest měsíců do doby, než volební komise stanoví datum voleb.
"Je to nelepší rozhodnutí, jak zajistit ústavní řešení politické krize a vnitropolitických nepokojů, které nyní Ekvádor zažívá, a jak vrátit ekvádorskému lidu moc rozhodovat o své budoucnosti v příštích volbách," uvedl Lasso k rozhodnutí na twitteru.
Krátce po prezidentově oznámení varoval nejvyšší vojenský představitel země, že ozbrojené síly "tvrdě zakročí", pokud propukne jakékoli násilí. Početný kontingent vojáků a policistů zablokoval přístup k budově Národního shromáždění v hlavním městě Quitu.
Sedmašedesátiletý prezident se podepsáním dekretu vyhnul vyslovení nedůvěry parlamentem, které se podle listu El Tiempo čekalo v následujících týdnech. Ústava rozpuštění jednokomorového parlamentu ekvádorskému prezidentovi umožňuje mimo jiné v případě, když kroky zákonodárného sboru blokují fungování vlády.
Levicová opozice obvinila konzervativního prezidenta ze zpronevěry a korupce. Podle ní státní ropná firma podepsala nevýhodnou smlouvu na přepravu ropy a Lasso nic neudělal, aby státu nevznikla škoda. Prezident se brání, že smlouva byla uzavřena za jeho předchůdce Lenína Morena, a obrátil se na účetní dvůr, aby smlouvu při jejím prodloužení přezkoumal.
Podobný scénář s odlišným koncem zažilo v loňském roce Peru. Tehdejší levicový prezident Pedro Castillo přestál dva pokusy parlamentu o odvolání kvůli "morální nezpůsobilosti". Krátce před třetím hlasováním Castillo oznámil, že se chystá parlament rozpustit.
Za neústavní pokus o rozpuštění parlamentu byl ale zatčen, sesazen a letos v dubnu mu nejvyšší soud potvrdil vazbu v délce 36 měsíců, kterou mu v březnu jiný soud prodloužil z dřívějšího roku a půl. Třiapadesátiletý levicový politik by tak měl za mřížemi zůstat nejméně do prosince 2025.
dk kpa mka
V N. Strašecí začalo sochařské sympozium, vzniknou plastiky s keltskou tematikou
N. Strašecí (Rakovnicko ) 17. května (ČTK) - V Novém Strašecí na Rakovnicku dnes začalo sochařské sympozium, vzniknou plastiky s keltskou tematikou. Místní muzeum pořádá též Den s Kelty, připomene i 80 let od vzácného nálezu opukové keltské hlavy v sousedních Mšeckých Žehrovicích. Její replika je v trvalé expozici muzea, v pátek v něm bude také otevřena nová výstava Keltové ve středu Boiohaema, která potrvá do 10. září. Vernisáž děl, která nyní tvoří sochaři, bude v sobotu. ČTK to dnes řekla vedoucí novostrašeckého muzea Barbora Honzíková.
Do Nového Strašecí dnes přijeli sochaři Marie Šeborová, Jean-Paul Chablais, Renáta Kaiserová, Zdeněk Manina, Jan Turský a Vojtěch Bittó. "Mají zadáno volné téma: drobná plastika," uvedla Honzíková. Dodala, že společným prvkem bude keltská tematika, ale co přesně vznikne, zůstane zatím překvapením. Sobotní vernisáž vytvořených děl začne ve 13:00.
V pátek a v sobotu bude před muzeem a v muzeu připravený program pro děti i dospělé, a to tradiční ukázky keltských řemesel - zpracování švartny a opuky, výroba kolkované keramiky, výroba textilu a ražba mincí, chybět nebude ani hra s úkoly a odměnou na téma keltský poklad.
Nová výstava autora Jaroslava Jiříka ukáže kultovní předměty a importy z významných jihočeských lokalit, z rakovnického regionu budou k vidění zapůjčené vzácné předměty z Národního muzea a nové nálezy z průzkumů Muzea T. G. M. Rakovník, konkrétně například vybavení hrobu keltského bojovníka z Branova na Rakovnicku, keltské mince z Podmokel nebo část výbavy knížecího hrobu z Hořoviček na Rakovnicku. Dominantou výstavní síně bude replika ceremoniálního vozu s mrtvým keltským bojovníkem. Součástí expozice budou i drobné předměty z doby laténské, které dosud nebyly vystaveny.
Originál keltské hlavy ze Mšeckých Žehrovic je ve sbírkách Národního muzea, v Novém Strašecí byl naposledy k vidění v roce 2020. Podle vedoucí muzea se zatím o další případné zápůjčce s Národním muzeem nejednalo. Plastika našel na jižním okraji obory Na Libeni u Mšeckých Žehrovic 19. května 1943 Josef Šlajchrt. Vytvořili ji Keltové v druhé polovině třetího století před naším letopočtem.
sbe hj
DALŠÍ ZPRÁVY