+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Západní představitelé plánují varovat SAE před obchodem s Ruskem, píše WSJ

 USA Británie EU SAE Rusko diplomacie obchod boje
SAE. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Washington 4. září (ČTK) - Představitelé USA, Británie a Evropské unie plánují tento týden společně zatlačit na Spojené arabské emiráty, aby zastavily dodávky zboží do Ruska, které by mohlo pomoci Moskvě ve válce proti Ukrajině. Napsal to dnes list The Wall Street Journal (WSJ) s odkazem na své zdroje, podle nichž byly dosavadní žádosti na toto téma z velké části ignorovány. Američtí a evropští představitelé tvrdí, že jsou stále více znepokojeni tím, že do Ruska směřuje více zboží západní výroby přes SAE, přestože USA tlačí na ostatní země, včetně sousedů Ruska, jako je Arménie, aby tento obchod omezily. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí uvedl, že úřady hledají pomoc u všech zemí, které 'jsou využívány k obcházení kontrol vývozu a přesměrování zakázaného zboží k ruským koncovým uživatelům'. Vyslanci USA, Británie a EU dříve společně i samostatně cestovali do zemí, jako je Turecko a Kazachstán, aby tlačili na úřady, aby tomuto jednání zabránily. Představitel SAE uvedl, že země nadále vede úzký dialog s mezinárodními partnery včetně USA a Evropské unie o konfliktu na Ukrajině a jeho důsledcích pro globální ekonomiku. Představitelé Washingtonu a evropských hlavních měst jsou ode dneška na návštěvě v SAE v rámci kolektivního celosvětového úsilí o to, aby se počítačové čipy, elektronické součástky a další tzv. výrobky dvojího užití nedostaly do ruských rukou, uvádí zpráva WSJ. SAE, které jsou členem ropné aliance OPEC+, do níž patří i Rusko, udržují s Moskvou dobré vztahy navzdory tlaku Západu, aby pomohly izolovat Rusko kvůli invazi na Ukrajinu, která začala v únoru 2022. Spojené arabské emiráty, dlouholetý partner USA na Blízkém východě, invazi na Ukrajinu v OSN několikrát odsoudily, ale zároveň se snažily udržovat vztahy s Ruskem, což je součástí jejich zahraničněpolitické strategie široké mezinárodní angažovanosti. Vládce Spojených arabských emirátů Muhammad bin Zájid navštívil ruského prezidenta Vladimira Putina a před cestami i po nich komunikoval s americkými představiteli. Minulý měsíc SAE oznámily, že se připojí ke skupině rozvíjejících se zemí BRICS, kterou tvoří Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika. Zároveň ale uvedly, že nechtějí, aby byla země využívána jako centrum pro západní společnosti, které by překládkou zboží obcházely sankce.
Klíčová slova - USA - Británie - EU - SAE - Rusko - diplomacie - obchod - boje -
ban mka
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Politika (pol) - Obchod (obo) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2023090406128|507005. Vydána 04.09.2023 20:15:26. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Papež by chtěl navštívit Vietnam, neví ale, zda se mu to podaří
Ruský těžební gigant Alrosa otevře nový důl na diamanty na ruském Dálném východě
Archeologové objevili v Ostrožské Lhotě kostry staré přibližně 7000 let
Na CyberConu v Brně proberou i dopady války na kybernetickou bezpečnost ČR
Česmad: Ubývá zakázek pro kamionové dopravce, může to být předzvěst krize

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.