Do Ostravské muzejní noci se letos zapojí 31 institucí, tématem je recyklace
Ostrava 10. května (ČTK) - Do letošního ročníku Ostravské muzejní noci se v krajské metropoli zapojí 31 institucí. Zájemci je budou moci zdarma navštívit v sobotu 20. května ve večerních hodinách. Festival začne v 17:30 na Prokešově náměstí před budovou Nové radnice. Novinářům to dnes za pořadatele akce sdělila Jana Malášek Šrubařová. Tématem 14. ročníku muzejní noci je recyklace.
"Letos se Ostravská muzejní noc kryje s 'Prokešovým týdnem', kdy si připomínáme 150 let od narození Jana Prokeše, prvního českého starosty našeho města. Pro návštěvníky jsme tedy připravili oblíbené komentované prohlídky radničních prostor. Přístupná bude také naše unikátní radniční věž s vyhlídkou a návštěvníci nepřijdou ani o doprovodný program. Jeho hlavním tématem je recyklace," uvedl primátor města Jan Dohnal (Spolu).
Většina zapojených organizací nabídne návštěvníkům interaktivní program a tvůrčí dílny. "V Minikině Kavárna děti rozpohybují loutku ze starých filmových plakátů. V Galerii Díra zrecyklují staré osvětlené papíry a fotografie ekologicky vyvolají pomocí kávového roztoku. Recyklační workshopy nejen pro děti pořádají také Antikvariát a klub Fiducia, městská galerie PLATO Ostrava či Slezskoostravská galerie," uvedla Malášek Šrubařová.
V Ostravském muzeu si zájemci mohou ozdobit tašku starými látkami a knoflíky, v Galerii výtvarného umění zase ušít peněženku ze starých bannerů nebo si třeba vytvořit šperky a výšivky v Lidové konzervatoři a Múzické škole Ostrava. Program je připraven i v řadě dalších institucí. "Cílem rozhodně není stihnout všechno, ale užít si to, co návštěvníky nejvíce baví," řekla koordinátorka Andrea Węglarzyová.
K přepravě mezi zapojenými institucemi bude opět možné zdarma využít čtyři muzejní autobusové linky Dopravního podniku Ostrava. Jejich jízdní řády jsou k dispozici na www.ostravskamuzejninoc.cz, kde je zveřejněn také podrobný program jednotlivých organizací. "Na některé aktivity je nutno se rezervovat předem. Rezervační formulář bude spuštěn v pondělí 15. května v 08:00," doplnila Malášek Šrubařová.
Ostravská muzejní noc se v Ostravě koná od roku 2009, tehdy se jí účastnilo devět subjektů. S každým dalším rokem narůstal počet institucí a zvyšoval se i počet evidovaných vstupů. Nejvíce institucí, celkem 41, se zapojilo v roce 2018. Nejvíce vstupů, 28.576, organizátoři zaznamenali v roce 2017. V roce 2020 se festival nekonal kvůli koronavirové pandemii. Cílem akce je propagovat kulturní instituce ve městě.
mtk hj
Premiéři Bavorska a Česka otevřeli v Řezně společnou výstavu o baroku
Řezno (Německo) 9. května (zpravodaj ČTK) - Premiéři Bavorska a Česka Markus Söder a Petr Fiala dnes v Řezně otevřeli bavorsko-českou zemskou výstavu nazvanou Baroko! Bavorsko a Čechy. Söder při této příležitosti vyzval k návštěvě Prahy, protože výstava v řezenském Domě bavorských dějin potrvá do října a v prosinci se přesune do Národního muzea v Praze.
"Praha je jedno z nejkrásnějších měst na světě. Její návštěvu mohu jen doporučit," řekl Söder na zahajovací ceremonii v řezenské katedrále svatého Petra. Výstavu dnes označil za doklad přátelských vztahů Česka s Bavorskem.
Fiala v projevu v katedrále připomenul význam Řezna v českých dějinách, jako byl křest 14 českých knížat v 9. století. "Byl to velký milník, které české země posunul blíže k evropskému proudu," řekl.
"Věřím, že výstava přispěje k hlubšímu poznání našich zemí a ke zlepšení už tak výborných vztahů mezi Bavorskem a Českem," řekl Fiala. Uvedl, že výstava o baroku připomíná i to, že Česko s Bavorskem jsou země, které mají v úctě tradice a zároveň se soustředí na inovace.
Český ministr kultury Martin Baxa o výstavě řekl, že neskrývá kontroverzní historické události a zároveň v plné šíři ukazuje krásu a podmanivost baroka, které Česko i Bavorsko spojuje. "Většina Čechů si v Bavorsku nepřipadá jako v cizině, protože barokní krajina je zde podobná," uvedl.
Dům bavorských dějin výstavu vnímá jako pohled do historie doby krize a následné obnovy. "Na počátku stojí velká tragédie třicetileté války. Po ničení dosud nepoznaných rozměrů jde o obnovu a nový začátek. Obojí nalézá vyjádření a formu v novém stylu baroka," uvedla bavorská instituce.
Výstava rovněž ukazuje odlišnosti ve vývoji Bavorska a Čech. Zatímco bavorský vévoda Maxmilián získal v roce 1623 od císaře kurfiřtskou hodnost, Čechy ztratily samostatnost. "Triumf a porážka leží těsně u sebe," uvedl Dům bavorských dějin. V kultuře ale naopak vznikl společný barokní svět, ve kterém Bavorsko a Čechy propojily nový styl a známé rodiny stavitelů a malířů, jako byly Dientzenhoferové a Asamové.
Aleš Zápotocký jd
DALŠÍ ZPRÁVY