+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Interfax: Lukoil žádá o povolení odkupu akcií od zahraničních investorů

 Rusko Svět ropa burzy firmy Lukoil akcie
Čerpací stanice ropné společnosti LUKOIL v Ruské federaci. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com frantic00
Moskva 22. srpna (ČTK) - Ruská ropná společnost Lukoil žádá ruské úřady o povolení odkupu až 25 procent svých akcií od zahraničních investorů se slevou nejméně 50 procent. Informovala o tom dnes agentura Interfax s odvoláním na své zdroje. Podnik se k věci odmítl vyjádřit. Podle výpočtů agentury Reuters odpovídá 25 procent kapitálu Lukoilu přibližně 173 milionům akcií, které mají nyní tržní hodnotu kolem 1,1 bilionu rublů (přes 258 miliard Kč). Akcie firmy po zprávě stouply na 18měsíční maximum, kolem 16:45 SELČ na burze v Moskvě přidávaly přes pět procent. Firma hodlá odkup platit ze zahraničních účtů skupiny, čímž by se vyhnula ruskému devizovému trhu. Transakce by pak neměla zvýšit tlak na pokles kurzu rublu, což by mohlo zvýšit šance na získání souhlasu ruských úřadů. Ruské ministerstvo financí na konci minulého roku oznámilo, že investoři z takzvaných nikoli přátelských zemí mohou prodat svá ruské aktiva za poloviční či nižší cenu. Po ruské invazi na Ukrajinu a následných sankcích Západu přišlo mnoho zahraničních investorů o možnost obchodovat s ruskými cennými papíry. Někteří z nich jsou podle agentury Reuters připraveni tato aktiva prodat i se slevou. Nabídka Lukoilu přichází po podobném kroku ruského maloobchodního řetězce Magnit, který odkup svých akcií dokončil na začátku srpna. Magnit vzhledem k silné poptávce zahraničních investorů po zveřejnění nabídky objem původní nabídky ztrojnásobil. Mezi deset největších investorů Lukoilu patří podle údajů společnosti Refinitiv čtyři divize společnosti Blackrock s celkovým podílem 2,18 procenta akcií. V první desítce jsou dále společnosti GQG Partners (0,39 procenta), Geode Capital Management (0,19 procenta) a Pictet Asset Management s podíly (0,16 procenta).
Klíčová slova - Rusko - Svět - ropa - burzy - firmy - Lukoil - akcie -
Lukoil bude muset odvést do státního rozpočtu přibližně deset procent konečné částky transakce, jak požadují úřady, připomíná Interfax. lsk jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Energie (ene) - Suroviny, nerosty (sur) - Burzy komoditní (buk) - Burzy (bur) - Firmy (efm) - Burzy akciové = kapit. (bua). ID zprávy: T2023082205485|506904. Vydána 22.08.2023 17:37:52. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.