+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Magazín

Průzkum: Zboží, které viděli na sociálních sítích, si koupí zhruba 28 pct Čechů

 ČR trh internet trendy průzkum
Nákup na sociálních sítích. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 22. srpna (ČTK) - Zboží, které viděli na sociálních sítích, si pořídí zhruba 28 procent Čechů. Nejvyužívanější je v tomto ohledu facebook, následuje instagram a youtube. Rovnou z platformy k nákupu přejde 40 procent Čechů, vyplývá z průzkumu společnosti Klarna. Na e-shopu podle něj minimálně jednou týdně nakoupí 27 procent dotázaných. Na inspiraci nebo nový produkt na facebooku narazí 64 procent respondentů, v případě sociálních sítí instragram a youtube je to shodně 32 procent. Tiktok k nákupu využívá 14 procent dotázaných, pinterest pak skončil s podílem devíti procent a snapchat se čtyřmi procenty, vyplývá z průzkumu. Preference se liší také podle věku, například facebook vede hlavně mezi generací X, tedy těmi, kteří se narodili v letech 1966 až 1979. Příslušníci generace Z, do které spadají lidé s datem narození mezi roky 1995 a 2003, podle průzkumu zboží nakupují především z instagramu, roste ale i jejich obliba tiktoku. Na internetu si alespoň jednou týdně nový produkt objedná 27 procent Čechů. Nejčastěji nakupují na počítači, takovou odpověď uvedlo 59 procent z nich, pro mobilní telefon se naopak vyslovilo 35 procent dotázaných. Za jednu z největších výhod nákupu on-line 81 procent Čechů vidí nižší ceny než v kamenných prodejnách, shodně 87 procent jich pak zvolilo jednodušší možnost porovnání cen a úsporu času. Že je na internetu širší výběr produktů, si podle průzkumu myslí 83 procent respondentů. Na měsíční bázi si Češi na internetu pořizují zejména oblečení a boty, takovou odpověď zvolilo 37 procent z nich. Následovala kosmetika s podílem 28 procent nebo elektronika, pro kterou se vyslovilo 27 procent dotázaných, zjistil průzkum. Potraviny si měsíčně přes e-shop objednává 19 procent Čechů. Průzkumu se v letošním druhém čtvrtletí zúčastnili také respondenti z dalších 17 zemí, kromě Spojených států například z Austrálie, Velké Británie nebo Řecka. Celkově společnost Klarna pracovala s odpověďmi od 19.293 lidí, za každý stát se zúčastnilo více než 1000 dotázaných.
Klíčová slova - ČR - trh - internet - trendy - průzkum -
Společnost Klarna působí v retailovém bankovnictví. Má více než 150 milionů aktivních uživatelů po celém světě a zprostředkovává dva miliony transakcí denně. Jejími partnery jsou HM, Saks, Sephora, Macys, Ikea, Expedia Group nebo Nike. Klarna působí na 45 trzích a zaměstnává více než 5000 pracovníků. mib snm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Obchod (obo) - Telekomunikace a IT (pit) - Magazínový servis (mag). ID zprávy: T2023082203661|506903. Vydána 22.08.2023 15:09:42. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Rozvojová banka zemí BRICS usiluje o snížení závislosti na americkém dolaru
Inflace v České republice je pátá nejvyšší v zemích OECD, zjistila studie
BBC: V čele správní rady Bloombergu stane bývalý šéf britské centrální banky
Agentura S&P Global snížila úvěrové ratingy několika amerických bank
Ruská Raiffeisenbank zavádí poplatek 1000 USD za převod v dolarech na ruské účty

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.