+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Burzy

Cena plynu pro evropský trh dál roste, vyšplhala se k 50 eurům za MWh

 EU burzy plyn ceny
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Amsterodam 10. října (ČTK) - Velkoobchodní cena plynu pro evropský trh dnes pokračuje ve výrazném růstu, panují obavy ohledně dodávek. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku si krátce před 16:00 připisovala zhruba 11 procent a nacházela se v blízkosti 49 eur (přibližně 1200 Kč) za megawatthodinu (MWh). Během dne vystoupila až na zhruba 49,8 eura za MWh. Investory nadále znepokojuje ozbrojený konflikt mezi palestinským hnutím Hamás a Izraelem. "Konflikt v Pásmu Gazy, v jehož blízkosti se nachází plynárenská a ropná infrastruktura, vnesl na trhy určité nové obavy," uvedla poradenská společnost Auxilione. Izrael již v důsledku útoku teroristického hnutí Hamás pozastavil těžbu na plynovém poli Tamar, které provozuje americká společnost Chevron. K obavám o dodávky přispívá rovněž vývoj kolem podmořského plynovodu spojujícího Finsko a Estonsko, který byl v neděli odstaven kvůli neobvyklému poklesu tlaku plynu. Úřadům se podařilo najít místo poškození a vyšetřovatelé se podle médií domnívají, že plynovod mohl být poškozen úmyslně. K růstu ceny plynu přispívají rovněž vyhlídky na příchod chladnějšího počasí. Zásoby plynu v Evropě se nicméně nacházejí na vysokých úrovních. Podle údajů organizace Gas Infrastructure Europe (GIE) byly zásobníky plynu v Evropské unii v neděli plné ze zhruba 97 procent. V Německu, které je největším spotřebitelem plynu v Evropě, dosahovala naplněnost zásobníků také zhruba 97 procent a v České republice činila téměř 98 procent.
Klíčová slova - EU - burzy - plyn - ceny -
Loni v srpnu se velkoobchodní cena plynu pro evropský trh kvůli omezování dodávek z Ruska vyšplhala až do blízkosti 350 eur za megawatthodinu. Od té doby však výrazně klesla, k čemuž přispěly vysoké dodávky LNG. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh. pmh jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Energie (ene) - Suroviny, nerosty (sur) - Burzy komoditní (buk) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2023101005573|507392. Vydána 10.10.2023 15:58:10. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.