+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Čína se v srpnu vymanila z deflace

 Čína inflace srpen
Čína z deflace. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Peking 9. září (ČTK) - Spotřebitelské ceny v Číně se v srpnu vrátily k růstu. Čínský statistický úřad dnes oznámil, že ceny se meziročně zvýšily o 0,1 procenta po červencovém poklesu o 0,3 procenta. Čína se v červenci dostala do deflace poprvé za více než dva roky. Analytici podle agentury AFP nevylučují návrat deflace v příštích měsících, protože růst čínské ekonomiky se v poslední době zadrhává. Hospodářský růst brzdí zejména problémy v realitním sektoru a klesající export. Někteří analytici nicméně poukazují na známky stabilizace čínské ekonomiky, například na srpnové zpomalení poklesu vývozu a dovozu. 'S počátečními známkami stabilizace hospodářského růstu vidíme pokles deflačních tlaků,' uvedli podle agentury Reuters analytici ze společnosti ANZ. Hlavní ekonom finanční společnosti Guotai Junan International Čou Chao se nicméně domnívá, že úroveň inflace stále signalizuje slabou poptávku, což si podle něj v dohledné době vyžádá další vládní opatření na podporu hospodářského růstu. Peking už v posledních měsících představil řadu kroků na podporu ekonomiky, včetně úlev při financování koupě bydlení. Ekonom Bruce Pang ze společnosti Jones Lang Lasalle uvedl, že čínská centrální banka by nyní mohla hospodářský růst podpořit dalším snižováním úrokových sazeb a požadavků na rezervy komerčních bank. Čínský premiér Li Čchiang tento týden uvedl, že Čína v letošním roce nadále počítá s dosažením plánovaného pětiprocentního růstu ekonomiky. Někteří analytici však mají ohledně dosažení tohoto cíle pochybnosti kvůli problémům na realitním trhu, slabým spotřebitelským výdajům a zpomalení růstu objemu úvěrů, napsala agentura Reuters.
Klíčová slova - Čína - inflace - srpen -
Čína je druhou největší ekonomikou na světě za Spojenými státy. pmh ank
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023090905059|507064. Vydána 09.09.2023 20:29:13. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
Summit G20 se nečekaně rychle shodl na deklaraci o Ukrajině, Kyjevu se nelíbí
Nový dopravní projekt má lépe propojit Evropu, Blízký východ a Indii
Arcibiskup Stojan má sochu v rodném Beňově
Česko by mohlo v Rijádu získat 17. zápis na seznam UNESCO
ABC News: Příští americký balíček pro Ukrajinu by mohl obsahovat střely ATACMS

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.