+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

Česko by mohlo v Rijádu získat 17. zápis na seznam UNESCO

 ČR památky UNESCO
Saudská Arábie. Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Praha 9. září (ČTK) - Česká republika by mohla brzy získat další zápis na seznam světového dědictví UNESCO. Zasedání příslušného výboru, které se bude konat 10. až 25. září v saúdskoarabském Rijádu, má na svém programu i projednání nominace Žatce a jeho chmelařské krajiny. Nominace připravovaná deset let by se stala 17. památkou hmotného kulturního či přírodního dědictví, které je z Česka na prestižním seznamu zapsáno. České instituce shromažďují uchazeče o zápis na seznam světového dědictví, tedy památky a unikátní krajinné a historické celky, na takzvaném indikativním seznamu. Je na něm Betlém v Novém lese u Kuksu, horský hotel a vysílač na Ještědu, hrad Karlštejn, industriální soubory v Ostravě, luhačovické lázně, památky Velké Moravy, pevnost Terezín, renesanční domy ve Slavonicích, rozšíření zápisu Prahy o další významné stavby, papírna ve Velkých Losinách, skalní města v Českém ráji, třeboňské rybníkářství a čistírna odpadních vod v Praze Bubenči. Podle ministerstva kultury nelze říci, která z památek na indikativním seznamu je po Žatci v nejpokročilejší fázi příprav. Nominace je vždy třeba odeslat ke konzultaci, často odborníci nominaci doporučí ještě doplnit či přepracovat. ČR má vzhledem ke své velikosti relativně hodně zápisů. V poslední době však nepřibývají tak často, jako tomu bylo záhy po roce 1989. Obecně má menší šance Evropa, která má zápisů více než jiné kontinenty. V posledních letech také často výbor rozhoduje kladně o nominacích, na kterých se podílí několik zemí. Zápis na seznam je prestižní záležitostí, často znamená zvýšený zájem turistů, není ale nikterak nárokový. České ministerstvo kultury ale vypisuje dotační program určený právě jen pro památky světového dědictví. Česká republika má dosud zapsaných 16 památek včetně přírodní památky Jizerskohorské bučiny. Zatím posledním zápisem na tomto seznamu byl v roce 2021 lázeňský trojúhelník z Karlovarského kraje. Města byla zapsána spolu s dalšími osmi evropskými lázeňskými městy. Na stejném zasedání výboru světového dědictví byly ještě jako první tuzemská přírodní lokalita zapsány právě Jizerskohorské bučiny. Česko má také osm zápisů mezi světovým nehmotným dědictvím, na tento seznam naposledy přibyla loni v prosinci starobylá tradice spojená se stavbou vorů a jejich plavením po řekách. Nadnárodní nominaci vorařství pod názvem timber rafting společně připravilo šest evropských států, vedle Česka ještě Lotyšsko, Německo, Rakousko, Španělsko a Polsko, které přípravy koordinovalo.
Klíčová slova - ČR - památky - UNESCO -
Nominace Žatce a jeho chmelařské krajiny byla připravena k předložení výboru UNESCO loni. Zasedání se ale mělo konat v Rusku a kvůli válce na Ukrajině bylo odloženo. Žatec usiluje o zápis od roku 2014. O tři roky později výbor pro světové dědictví doporučil městu rozšířit nominační dokumentaci o chmelařskou krajinu nebo o činnost Chmelařského institutu. Upravenou nominaci dokončila pracovní skupina v roce 2020. hrm ktp
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul). ID zprávy: T2023090702832|507060. Vydána 09.09.2023 10:15:00. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
ABC News: Příští americký balíček pro Ukrajinu by mohl obsahovat střely ATACMS
Žatec věří v zápis na seznam UNESCO, připravuje se na turisty
Lehounké mince ze zlata dovolují chudým obyvatelům pásma Gazy zakládat si úspory
The Guardian: Dánka pracovala v módním marketingu, v 63 letech je z ní modelka
Reuters: Britská banka Barclays plánuje propustit 400 lidí

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.