+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Inflace v Británii prudce klesla, s hodnotou 4,6 procenta je nejníže za dva roky

Londýn 15. listopadu (ČTK) - Míra inflace v Británii se v říjnu meziročně snížila na 4,6 procenta ze zářijových 6,7 procenta. Oznámil to dnes britský statistický úřad. Je to nejnižší inflace od října 2021, především díky poklesu cen energií po administrativně nařízeném snížení zastropování. Analytici většinou čekali zmírnění inflace na 4,8 procenta. Nejnovější vývoj podle agentury Reuters představuje vítanou zprávu pro premiéra Rishiho Sunaka, který tak splnil slib zmírnit růst cen v letošním roce na polovinu před očekávanými volbami v roce 2024, které by podle nynějších průzkumů veřejného mínění jeho Konzervativní strana pravděpodobně prohrála. Loni v říjnu se inflace v Británii vyšplhala až na 11,1 procenta, což byla nejvyšší úroveň za 41 let. Přispěl k tomu nárůst cen energií po zahájení ruské invaze na Ukrajinu. Spotřebitelské ceny navíc už dříve tlačily vzhůru výpadky v dodavatelských řetězcích a problémy s nedostatkem pracovních sil po pandemii covidu-19. Britská centrální banka v září přerušila cyklus zvyšování úroků, který zahájila v prosinci 2021. Na zasedání začátkem listopadu podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu na 5,25 procenta, což je nejvyšší úroveň za 15 let. Hlavní ekonom britské centrální banky Huw Pill v úterý uvedl, že očekávaný pokles inflace pod pět procent by ji ale stále ponechával "příliš vysokou". Podle Reuters se tak snažil zdůraznit, že banka se ani zdaleka nechystá snížit úrokové sazby, a to ani v době, kdy je ekonomika na pokraji recese.
Klíčová slova - Británie - inflace - říjen -
Britská libra po zveřejnění zprávy oslabila. Investoři si vyhodnotili, že zpomalení inflace posiluje pravděpodobnost, že centrální banka do poloviny příštího roku úrokové sazby sníží. vjn spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2023111502243|507924. Vydána 15.11.2023 8:45:09. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.