Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

V Itálii schválili zákon, který posílí soukromí lidem vyléčeným z rakoviny

 Itálie zdraví právo rakovina
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Řím 7. prosince 2023 (ČTK) - Italský senát tento týden schválil zákon, který poskytne větší soukromí pacientům vyléčeným z rakoviny a umožní, aby nemuseli o nemoci informovat například při uzavírání pojistek, hypoték nebo když se ucházejí o práci. Podle vlády, která změny navrhla, se dosavadní praxe rovnala diskriminaci na základě zdravotního stavu. Nová pravidla se budou týkat zhruba milionu lidí, kteří se z onkologického onemocnění vyléčili už před delší dobou, napsal list La Stampa. Návrh zákona už před senátory schválili i poslanci, a může proto vstoupit v platnost. "Jde o civilizační bitvu, která ukončila diskriminaci, jíž čelili lidé vyléčení z rakoviny," uvedla italská onkologická asociace AIOM. Italská premiérka Giorgia Meloniová úpravu rovněž přivítala, podle ní učiní přítrž "ponižující a nespravedlivé diskriminaci".
Teď je mi 45 let. Třeba za dva měsíce bych mohla znovu zkusit otěhotnět. Ráda bych adoptovala, ale to nejde, protože musím deset let čekat, to je zákon. Deset let na to, abych mohla začít znovu žít...
Lidé vyléčení z rakoviny dosud museli v Itálii o své nemoci informovat například banky při uzavírání hypotéky, povinně museli dřívější nemoc odhalit mimo jiné i v žádosti o adopci dítěte. Nově budou moci před úřady s čistým štítem předstoupit lidé, kteří se z rakoviny vyléčili před deseti a více lety. V případě pacientů, kteří se s rakovinou léčili ve věku do 21 let, bude stačit pět let na to, aby poté nemuseli dřívější diagnózu nikde uvádět.
Klíčová slova - Itálie - zdraví - právo - rakovina -
Podle některých pacientů, které citovala italská média, nejde zákon dostatečně daleko a desetiletá lhůta nutná pro to, aby opět byli úředně považováni za zdravé, je příliš dlouhá. "Teď je mi 45 let. Třeba za dva měsíce bych mohla znovu zkusit otěhotnět. Ráda bych adoptovala, ale to nejde, protože musím deset let čekat, to je zákon. Deset let na to, abych mohla začít znovu žít," popsala svou situaci podnikatelka Carolina Marconiová, která se před dvěma lety vyléčila z rakoviny prsu. lep jrm
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Zdravotnictví (zdr) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2023120702631|508107. Vydána 07.12.2023 9:40:09. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

V Itálii schválili zákon, který posílí soukromí lidem vyléčeným z rakoviny


Bloomberg: SpaceX nabídl další akcie, hodnota firmy přesahuje 175 miliard USD
Reuters: Ukrajinci se na konci druhého roku bojů připravují na dlouhou válku
WP: Hamás před 7. říjnem ukolébal Izrael tím, že mu dal informace o jiném hnutí
Reuters: Blokáda polsko-ukrajinské hranice zdržuje vojenskou charitativní pomoc
DPA: Kolektivní podezírání frustruje německé muslimy, cítí se vyloučení

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.