Zlatovna Zlato Zprávy Ekonomika

Německu už během zimy nehrozí nedostatek plynu, zásoby přes léto rychle doplní

 Německo plyn hospodářství zásobníky výhled
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Berlín 16. ledna (zpravodaj ČTK) - Německu během stávající zimy už nehrozí nedostatek plynu, a to ani v případě extrémních a dlouhotrvajících mrazů. Na dnešní tiskové konferenci to prohlásil šéf německého svazu provozovatelů zásobníků plynu a vodíku INES Sebastian Heinermann. Ještě v polovině prosince přitom svaz nevylučoval problémy se zásobováním plynem, v pozitivně přehodnoceném výhledu ale Heinermann poukázal na nadprůměrné zásoby plynu v úložištích a na optimalizaci dovozního systému. Německé zásobníky plynu jsou nyní naplněny ze zhruba 84 procent. Podle Heinermanna lze očekávat jejich rychlé naplnění po konci topné sezony. V případě příznivých teplot mohou být zcela plné již koncem července. "Pokud se nevyskytnou žádná mimořádná rizika, tak se již po zbytek zimy není třeba obávat nedostatku plynu, a to ani při extrémních mrazech. Před další zimou na přelomu let 2024/2025 bude možné zásobníky znovu zcela naplnit," řekl Heinermann. Prosincová analýza nevylučovala nejen nedostatek plynu, ale varovala také před nedodržením zákonného limitu udržet stav zásob plynu k 1. únoru na 40 procentech. Nyní je už ovšem podle INES jasné, že ani jedno z těchto nebezpečí Německu nehrozí. Zmíněný limit bude splněn i v případě silných mrazů. Na počátku ledna byly německé zásobníky plné z 91 procent. Nyní podle Spolkové agentury pro sítě, která plní funkci regulátora, zásoby plynu činí 83,8 procenta. I při nejhorším scénáři, kdy Německo sevřou mrazy, vychází INES z předpokladu, že stav zásobníků do počátku dubna neklesne pod 15 procent. V případě průměrné zimy vyprázdní Německo zásobníky na 54 procent, ale od dubna začne s jejich doplňováním. Pokud po zbytek zimy budou nadprůměrné teploty, jaké Evropa zažila v roce 2020, očekává INES pozvolné doplňování zásob již od února s tím, že na počátku května se naplněnost přiblíží k 90 procentům. Zcela plné budou zásobníky podle INES nejpozději do konce září. Za příznivých podmínek to ale může být již na konci července. Německo tak opět nebude mít problém dodržet limity zákona o energetické bezpečnosti. Ten vyžaduje, aby 1. října byly zásobníky plné z 85 procent a k 1. listopadu z 95 procent. Listopadové hodnoty Německo dosáhlo už na konci loňského září, do listopadu pak hodnotu 100 procent dokonce přesáhlo. To je možné díky tomu, že kalkulovaná kapacita zásobníků je nižší než skutečné technické možnosti zařízení. Úložiště proto pojmou více plynu, než je jejich zaručený objem.
Klíčová slova - Německo - plyn - hospodářství - zásobníky - výhled -
Německý svaz INES má nově 16 členů, kteří spravují přes 90 procent kapacity německých úložišť s plynem a kolem 25 procent kapacit úložišť v Evropské unii. Aleš Zápotocký ank
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Energie (ene) - Suroviny, nerosty (sur) - Makroekonomika (mak). ID zprávy: T2024011604014|508584. Vydána 16.01.2024 11:17:20. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Německu už během zimy nehrozí nedostatek plynu, zásoby přes léto rychle doplní


Bloomberg: Čínské banky kvůli sankcím USA zpřísňují přístup k ruským klientům
Tržby firem finanční skupiny Partners loni stouply o 17 procent na 4,1 mld. Kč
Olomouckému arcibiskupství se vrátila pohřešovaná cenná kniha z 16. století
Europoslanci pravděpodobně vyzvou členské země k větší podpoře Ukrajiny
Zničení letounu A-50 a Il-22M by bylo pro Rusko velkou ztrátou, píše BBC

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.