Zlatovna Zlato Zprávy Politika

Europoslanci pravděpodobně vyzvou členské země k větší podpoře Ukrajiny

 EU Ukrajina parlament armáda diplomacie
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Štrasburk 16. ledna (ČTK) - Poslance Evropského parlamentu dnes čeká téměř hodinu a půl dlouhá debata o vojenské podpoře Ukrajiny. O rezoluci ve věci parlament hlasovat nebude, očekává se však, že poslanci budou apelovat na členské státy, aby poskytli Ukrajině více pomoci v době, kdy politické neshody v americkém Kongresu blokují vojenské dodávky z druhé strany oceánu a ruská armáda intenzivněji opotřebovává ukrajinskou protivzdušnou obranu a denně pálí více než trojnásobek dělostřeleckých granátů než země, kterou se snaží dobýt. Dělostřelecké granáty jsou příhodným symbolem opotřebovávací války, jež na Ukrajině pokračuje - zatímco v době vrcholící loňské protiofenzívy jich podle týdeníku The Economist Ukrajina používala kolem 7000 denně, výrazně více než Rusko, nyní se situace obrátila a Ukrajina pálí každý den kolem 2000. EU napadené zemi slíbila do letošního března dodat milion 155milimetrových granátů. K prosinci jich však v rámci společné iniciativy vyprodukovala jen necelou polovinu, ačkoliv stále trvá na tom, že cíl naplní. Evropský zbrojní průmysl se po začátku ruské invaze na Ukrajinu musel začít přizpůsobovat podobě války v zemi, jejíž obranu podporuje. "Máme teď trojnásobný počet zakázek oproti březnu 2022," řekl Morten Brandtzaeg, šéf evropské zbrojovky Nammo, kterou spoluvlastní norská a finská vláda. Nejaktivnější v tomto směru je německá firma Rheinmetall, která se zavázala do konce letošního roku produkovat 700.000 kusů dělostřelecké munice ročně; důležitější než kvalita produkce je kvantita, podotýká The Economist, například přísná pravidla ohledně skladování nehrají takovou roli, pokud je vyrobená munice určená k rychlé expedici a použití na Ukrajině. Ačkoliv členské státy EU v kombinaci přislíbily nebo již poskytly Ukrajině více finanční i vojenské pomoci než Spojené státy, které podle Pentagonu od začátku ruské invaze vyčlenily přes 44 miliard dolarů (asi 992 miliard korun), s jistými potížemi se potýkají projekty společné unijní podpory. Naposledy v listopadu maďarská diplomacie uvedla, že bude blokovat vyplacení osmé tranše vojenské pomoci Ukrajině z Evropského mírového nástroje (EPF) a eurokomisař pro vnitřní trh a obranu Thierry Breton v pondělí kritizoval Německo, že v podpoře Ukrajiny "hraje sólo" a "snaží se přestat podporovat EPF", napsal server Politico. EPF mimo jiné zajišťuje kompenzace členským zemím, které dodávají Ukrajině vojenské vybavení.
Klíčová slova - EU - Ukrajina - parlament - armáda - diplomacie -
Estonské ministerstvo obrany ve své prosincové analýze uvedlo, že Ukrajina může válku vyhrát "za tři roky či dříve", pokud Západ zvýší svoji vojenskou produkci a Rusko vystaví "neúnosné míře opotřebení". "Náš politický systém však vyžaduje, aby se lídři několika demokracií shodli na strategických cílech a přesvědčili své voliče a parlamenty", že toto je správný postup, komentují v podobném duchu vývoj listy Financial Times a The Economist. vdv jd zdp
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Evropská unie - zprávy (eur). ID zprávy: T2024011507323|508580. Vydána 16.01.2024 3:34:03. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Europoslanci pravděpodobně vyzvou členské země k větší podpoře Ukrajiny


Zničení letounu A-50 a Il-22M by bylo pro Rusko velkou ztrátou, píše BBC
Německá ekonomika se loni pod tlakem globálních krizí propadla o 0,3 procenta
PwC: Optimismus mezi šéfy podniků se ve světě za poslední rok zdvojnásobil
Cena plynu v Evropě se poprvé od srpna dostala pod 30 eur za megawatthodinu
Vědci našli v Krušných horách nejstarší buk v ČR, je starý přes 470 let

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.