+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

UBS zaplatí v USA vysokou pokutu kvůli hypotečním cenným papírům

 USA Švýcarsko banky firmy UBS pokuta
Kredit: ČTK / AP / Ennio Leanza
Washington/Bern 14. srpna (ČTK) - Největší švýcarská banka UBS a její americké dceřiné společnosti se dohodly, že ve Spojených státech zaplatí na pokutách celkem 1,435 miliardy dolarů (zhruba 31,5 miliardy Kč). Urovnají tak obvinění z podvodu při prodeji hypotečních cenných papírů. Oznámilo to dnes v tiskové zprávě americké ministerstvo spravedlnosti. Završilo tak rozsáhlé vyšetřování praktik při prodeji hypotečních cenných papírů, které přispěly ke vzniku finanční krize z let 2007 až 2009. UBS v dnešní tiskové zprávě dosažení dohody o urovnání obvinění potvrdila. Upozornila, že na zaplacení pokut si již dříve vytvořila dostatečné finanční rezervy. Ministerstvo již dříve podobné dohody uzavřelo s řadou dalších předních bankovních společností. Německá bankovní jednička Deutsche Bank se v roce 2016 například dohodla, že za urovnání obvinění spojených s prodejem hypotečních cenných papírů zaplatí 7,2 miliardy dolarů. Dohody o urovnání ministerstvo sjednalo také s dalšími bankami, včetně firem Bank of America, Barclays, Citigroup, Credit Suisse, Goldman Sachs, HSBC, JPMorgan a Morgan Stanley. V dnešní zprávě ministerstvo uvedlo, že dohoda s UBS představuje konec poslední kauzy, kterou iniciovala jeho pracovní skupina pro vyšetřování praktik při prodeji hypotečních cenných papírů, jež vedly k finanční krizi. Dodalo, že banky mu již kvůli těmto praktikám zaplatily celkově přes 36 miliard dolarů (zhruba 800 miliard Kč). Firmu UBS ministerstvo spravedlnosti zažalovalo v roce 2018. Americká vláda tehdy uvedla, že banka v letech 2006 a 2007 poskytovala investorům zavádějící informace o kvalitě hypotečních úvěrů, na kterých byly nabízené cenné papíry založeny. 'V důsledku finanční krize řada lidí po celé zemi zažila finanční kolaps a emoční újmu. Ještě téměř 15 let poté se z toho mnozí zotavují,' uvedla v dnešní zprávě advokátka ministerstva Vanita Guptaová. 'Tato dohoda o urovnání demonstruje, že náš úřad zůstává odhodlán pohnat k zodpovědnosti ty, kteří porušují zákony a podkopávají blahobyt amerických rodin,' dodala. Podle státního zástupce Ryana Buchanana sehrály praktiky UBS významnou roli při vzniku finanční krize, která poškodila miliony Američanů.
Klíčová slova - USA - Švýcarsko - banky - firmy - UBS - pokuta -
pmh ank
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Finance (fin) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023081405900|506808. Vydána 14.08.2023 21:39:43. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Profimédia
Profimedia nabízí uživatelům snímky z celého světa ze všech oblastí: ilustrační fotografie, zpravodajství, celebrity, móda, jídlo, zahrada, portréty, historické, reportáže, umění, hudba, filmové záběry. Profimedia nabízí své fotografie ve třinácti zemích střední a jihovýchodní Evropy.
Následující zprávy
Fremr ústavním soudcem nebude, kvůli tlaku se dnes vzdal nominace
Dolar zpevnil nad 100 rublů, Kreml z propadu kurzu viní centrální banku
Ropa zlevňuje kvůli obavám o čínskou ekonomiku a silnějšímu dolaru
NKÚ: Resort rozdělil třem nemocnicím 4,8 miliardy Kč, aniž zkontroloval využití
Ve Skotsku vystavují brož od Čecha, který vyráběl keramiku pro královskou rodinu

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.