+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Maďarská centrální banka překvapivě snížila základní úrok na 12,25 procenta

 Maďarsko hospodářství finance sazby
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Budapešť 24. října (ČTK) - Maďarská centrální banka dnes podle očekávání zahájila zmírňování měnové politiky, byla však razantnější, než předpokládali analytici. Základní úrokovou sazbu snížila o 0,75 procentního bodu na 12,25 procenta. Uvedla to ve svém dnešním sdělení. Analytici očekávali, že centrální bankéři sazbu sníží o půl procentního bodu. Míra inflace v Maďarsku se v září snížila na 12,2 procenta. Na začátku letošního roku přesáhla 25 procent, což zapříčinilo propad spotřeby a znemožnilo vládní odhad letošního růstu ekonomiky o 1,5 procenta. Centrální banka už od května pětkrát snížila svou jednodenní depozitní sazbu. Základní sazba ale zůstávala beze změny na 13 procentech od loňského září. Maďarská centrální banka se předloni v červnu stala první centrální bankou v Evropské unii, která začala od vypuknutí pandemie covidu-19 zvyšovat náklady na úvěry. Krátce po ní zahájila zvyšování úroků také Česká národní banka (ČNB). Od loňského června ČNB svou základní sazbu drží na sedmi procentech. Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v září zpomalil na 6,9 procenta, inflace se tak dostala na nejnižší úroveň od prosince 2021.
Klíčová slova - Maďarsko - hospodářství - finance - sazby -
vjn spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin). ID zprávy: T2023102404467|507623. Vydána 24.10.2023 14:34:05. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Česká národní banka (ČNB)
Centrální banka České republiky. Orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu. Vydává bankovky a mince v měně České republiky, jíž je koruna česká.
Následující zprávy
Čínský ministr obrany Li Šang-fu byl zbaven funkce, uvedla státní média
Habeck: Německo podpoří průmysl a průmyslové firmy 50 miliardami eur
MMF: Německo se letos patrně stane třetí největší ekonomikou, sesadí Japonsko
WP: USA se připravují na evakuaci občanů z Blízkého východu při rozšíření bojů
Přesčasy vypovědělo 6000 lékařů, přidat se podle odborů zvažují i sestry

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.