+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Největší ruská banka Sberbank měla ve třetím čtvrtletí opět rekordní zisk

 Rusko banky firmy Sberbank 3.čtvrtletí
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Moskva 2. listopadu (ČTK) - Největší ruská banka Sberbank vykázala ve třetím čtvrtletí opět rekordní zisk, činil 411,4 miliardy rublů (102 miliard Kč). Těžila z růstu úrokových výnosů a zvýšila objem provozních aktiv. Společnost, která se zotavuje z loňského poklesu zisku způsobeného západními sankcemi za ruskou invazi na Ukrajinu, to dnes uvedla ve své výsledkové zprávě. Sberbank měla rekordní zisk už ve druhém čtvrtletí, kdy činil 380,3 miliardy rublů. Banka v loňském roce zaznamenala téměř 80procentní pokles zisku. Rozsáhlé sankce, které Západ zavedl proti Rusku za to, že vyslalo svá vojska na Ukrajinu, se zaměřily na finanční sektor. Bankám zablokovaly přístup ke globálním platebním systémům a omezily velkou část jejich zahraničních aktivit. Podle generálního ředitele Germana Grefa dobré výsledky za uplynulých devět měsíců a dobrý začátek čtvrtého čtvrtletí umožňují zvýšit prognózu návratnosti kapitálu Sberbank na letošní rok na více než 24 procent. Čistý úrokový výnos se ve třetím čtvrtletí zvýšil na 667,9 miliardy rublů, zejména proto, že se zlepšily marže a banka zvýšila objem provozních aktiv. Srovnání s jinými částmi roku Sberbank neposkytla. Ruská centrální banka totiž loni nařídila komerčním bankám omezit zveřejňování informací v souvislosti s vysláním ruských vojsk na Ukrajinu. Čistá úroková marže Sberbank se ve čtvrtletí zvýšila na šest procent, zejména díky vyšším úrokovým sazbám. Centrální banka od července zvýšila základní úrokovou sazbu o 7,5 procentního bodu, naposledy koncem října na 15 procent.
Klíčová slova - Rusko - banky - firmy - Sberbank -
Ruské banky se podle agentury Reuters ukazují jako odolné a vykazují vyšší výnosy, jak se normalizují jejich náklady na riziko. Přetahují se o obchody se státem, zejména díky rostoucímu rozpočtu na obranu, a bojují o velké firemní účty v zemi. vjn spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Finance (fin) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023110203267|507706. Vydána 02.11.2023 11:33:06. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Následující zprávy
AP: Válka přivedla do krize zemědělské srdce Izraele
Jsou Dušičky, lidé dnes vzpomínají na zemřelé
Papež František pojede na letošní klimatickou konferenci OSN v Dubaji
Fed ponechal podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny
Poskytovatel úvěrů Fair Credit Czech je v insolvenci, dluží 650 milionů

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.