+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Fed ponechal podle očekávání základní úrokovou sazbu beze změny

 USA hospodářství finance Fed sazby
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Washington 1. listopadu (ČTK) - Americká centrální banka (Fed) dnes na závěr dvoudenní schůzky svého měnového výboru ponechala základní úrokovou sazbu podle očekávání beze změny v pásmu 5,25 až 5,50 procenta. V prohlášení o tom informoval měnový výbor Fedu, který ovšem nevyloučil další zvýšení úrokových sazeb. Ty se nyní nacházejí nejvýše za 22 let. Naposledy je Fed zvýšil koncem července. Centrální banka vyzdvihla sílu trhu práce a ekonomické aktivity, a to navzdory postupnému zvyšování sazeb, jehož cílem je omezit inflaci, která "zůstává vysoká". Fed uvedl, že bude sledovat vývoj ekonomiky a zejména "kumulativní účinky" zvyšování sazeb. "Několik měsíců dobrých hospodářských údajů je pouze začátkem toho, co bude potřeba k vybudování důvěry, že inflace trvale klesá směrem k našemu cíli. Proces udržitelného snížení inflace na dvě procenta bude ještě dlouhý," řekl v následném projevu šéf Fedu Jerome Powell. Zástupci Fedu podle něj neučinili žádné rozhodnutí pokud jde o další zasedání měnového výboru. Tento rok se uskuteční ještě jedno, a to od 12. do 13. prosince. I kdyby se centrální banka rozhodla potřetí ponechat úroky beze změny, neznamená to, že by pro ni bylo obtížnější začít sazby opět zvyšovat. "Výbor vždy udělá to, co bude v danou chvíli považovat za vhodné," řekl Powell. Šéf Fedu zdůraznil, že centrální banka nezačala uvažovat o snížení sazeb a nezačne o něm uvažovat, dokud nebude inflace pod kontrolou. "Faktem je, že výbor nyní o snížení sazeb vůbec neuvažuje. O snižování sazeb nejednáme," konstatoval. Fed se podle něj soustředí na to, zda měnovou politiku nastavil dostatečně restriktivně, aby dosáhl dvouprocentního inflačního cíle. "Fed tak stejně jako Evropská centrální banka přistoupil k přestávce při zvyšování sazeb a k dalšímu zvýšení pravděpodobně nedojde. Úrokové sazby ve Spojených státech se tak již dle trhu nachází na svých maximech a trhy již nyní vyhlíží snižování sazeb," uvedl analytik makléřské společnoti XTB Tomáš Cverna. "Dost možná to znamená konec zvyšování sazeb. Americká inflace meziročně už druhý měsíc roste o 3,7 procenta, takže snižování tempa růstu se zastavilo a cíl růstu cen o dvě procenta je tedy zatím relativně vzdálen," řekl analytik Tomáš Volf ze společnosti CitFin.
Klíčová slova - USA - hospodářství - finance - Fed - sazby -
"Fed je tak v nezávidění hodné situaci. Inflace by potřebovala ještě sazby jedenkrát zvednout, ale trh práce říká, že už je čas ukončit sérii utahování měnové politiky a nastínit jízdní řád pro následující měsíce, na jehož konci by byl termín prvního snížení sazeb a podpora americké ekonomiky," dodal s ohledem na dnešní data z amerického trhu práce. Ta ukázala, že američtí soukromí zaměstnavatelé nejsou schopni vytvářet nová pracovní místa v dostatečném množství. lsk ank
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin). ID zprávy: T2023110107727|507702. Vydána 01.11.2023 21:29:19. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Federální rezervní systém
(neformálně Fed, z anglického The Federal Reserve System ) je centrální bankovní systém Spojených států amerických. Fed je neziskovou společností, která není nikým formálně vlastněna (spíše se jedná o nezávislou státní instituci). Stát má k Fed přímý přístup skrze volbu vedení společnosti jednou za 14 let, tím je zachována politická nezávislost.
Následující zprávy
Poskytovatel úvěrů Fair Credit Czech je v insolvenci, dluží 650 milionů
Zdražení elektřiny pro nejvíc lidí bude do 2 procent, řekl Radiožurnálu šéf ČEZ
Z Pásma Gazy se do Egypta od 7. října dostali první cizinci a zranění Palestinci
Německo by se mělo vzdát cíle vyřadit uhelné elektrárny do r. 2030, řekl Lindner
NYT: Má dlouho odmítané dvoustátní řešení stále budoucnost?

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.