Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Maďarská centrální banka opět snížila základní úrok o 0,75 procentního bodu

 Maďarsko hospodářství finance sazby
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Budapešť 21. listopadu 2023 (ČTK) - Maďarská centrální banka dnes v souladu s očekáváním trhu snížila svou základní úrokovou sazbu o dalších 0,75 procentního bodu. Sazba se tím dostala na 11,50 procenta, informovala banka v tiskové zprávě. Snižování základní sazby zahájila v říjnu, už v květnu však začala snižovat svou jednodenní depozitní sazbu. Centrální banka podle agentury Reuters odolává vládnímu tlaku, aby podpořila ekonomiku radikálnějším snižováním úroků. Inflace v Maďarsku navzdory pokračujícímu poklesu zůstává na nejvyšší úrovni v Evropské unii. "Rizika, kterým čelí globální pokles inflace, a vrtkavá nálada mezinárodních investorů vyžadují obezřetný přístup k měnové politice," uvedla dnes banka v prohlášení. Meziroční růst spotřebitelských cen v Maďarsku v říjnu zpomalil na 9,9 procenta ze zářijových 12,2 procenta. Inflace tak klesla už devátý měsíc za sebou a poprvé od loňského jara se vrátila pod desetiprocentní hranici. V lednu se inflace v Maďarsku vyšplhala až na 25,7 procenta, což byla nejvyšší úroveň od roku 1996. Centrální banka předpokládá, že do konce letošního roku inflace sestoupí na zhruba sedm procent. Maďarský ministr pro hospodářský rozvoj Márton Nagy opakovaně vyzývá centrální banku k rychlejšímu snižování úrokových sazeb, které by podpořilo hospodářskou aktivitu. Předpokládá se, že maďarská ekonomika v letošním roce bude v nejlepším případě stagnovat, ačkoli vláda doufala v dosažení hospodářského růstu, píše Reuters. Maďarská centrální banka se předloni v červnu stala první centrální bankou v Evropské unii, která začala od vypuknutí pandemie covidu-19 zvyšovat náklady na úvěry. Krátce po ní zahájila zvyšování úroků také Česká národní banka (ČNB). Ta od loňského června drží svou základní sazbu na sedmi procentech.
Klíčová slova - Maďarsko - hospodářství - finance - sazby -
Meziroční růst spotřebitelských cen v Česku v říjnu zrychlil na 8,5 procenta ze zářijových 6,9 procenta. Růst inflace ale ovlivnilo to, že před rokem statistici zahrnuli do výpočtu vládní úsporný tarif na energie jako zlevnění elektřiny. Bez tohoto vlivu by se meziroční inflace letos v říjnu podle Českého statistického úřadu (ČSÚ) nacházela pod šesti procenty. pmh spr jd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin). ID zprávy: T2023112105385|507988. Vydána 21.11.2023 17:00:52. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Česká národní banka (ČNB)
Centrální banka České republiky. Orgán, který vykonává dohled nad finančním trhem v zemi. Hlavním cílem její činnosti je péče o cenovou stabilitu. Vydává bankovky a mince v měně České republiky, jíž je koruna česká.

Český statistický úřad (ČSÚ)
zabezpečuje získávání a zpracování údajů pro statistické účely a poskytuje statistické informace státním orgánům, orgánům územní samosprávy, veřejnosti a do zahraničí. Zajišťuje vzájemnou srovnatelnost statistických informací ve vnitrostátním i mezinárodním měřítku.

Maďarská centrální banka opět snížila základní úrok o 0,75 procentního bodu


OECD: Nadnárodní firmy dál vykazují nízký zdaněný zisk, je to důvod k reformě
KLDR varovala Japonsko, že se v příštích dnech pokusí vyslat do vesmíru satelit
Biden slaví 81. narozeniny, okolí odmítá pochybnosti o jeho schopnostech
Americký ministr obrany Austin v Kyjevě ujistil Zelenského o podpoře USA
Bloomberg: USA žádají po Binance přes čtyři miliardy USD za ukončení vyšetřování

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.