Zlatovna Zlato Zprávy Finance

Turecko zvýšilo kvůli vysoké inflaci základní úrokovou sazbu na 40 procent

 Turecko hospodářství finance sazby
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Ankara 23. listopadu 2023 (ČTK) - Turecká centrální banka zvýšila základní úrokovou sazbu o pět procentních bodů na 40 procent. Měnový výbor tak pokračuje ve zpřísňování měnové politiky, aby snížil vysokou inflaci. Centrální banka to oznámila v dnešní tiskové zprávě. Turecko má zdaleka nejvyšší úrokové sazby v Evropě. Hlavní úroková sazba je nyní v Turecku zároveň nejvyšší od nástupu prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k moci. Erdogan je kritikem vysokých úroků a v minulosti odvolal tři guvernéry centrálních bank, kteří odmítali jeho tlak na snižování základních úrokových sazeb. Banka v tiskové zprávě uvedla, že současná úroveň zpřísňování měnové politiky se blíží úrovni nutné k nastolení takzvaného dezinflačního kurzu, tedy zmírňování inflace. Tempo zpřísňování měnové politiky už proto zpomalí a cyklus zpřísňování bude v blízké době ukončen. Vysoké úroky má centrální banka v úmyslu udržovat tak dlouho, jak bude potřeba k udržení cenové stability.
Klíčová slova - Turecko - hospodářství - finance - sazby -
irl spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Makroekonomika (mak) - Finance (fin). ID zprávy: T2023112303648|507994. Vydána 23.11.2023 12:28:26. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Turecko zvýšilo kvůli vysoké inflaci základní úrokovou sazbu na 40 procent


Katolická církev měla loni zisk miliardu, meziročně o 400 mil Kč více
Pochybení v Binance podle úřadů umožňovala s bitcoiny obchodovat i teroristům
U hradu Strádov na Chrudimsku byla kdysi penězokazecká dílna
Zakladatel Binance Changpeng Zhao odstoupil z funkce generálního ředitele
Cena zlata se znovu vyšplhala nad 2000 dolarů za troyskou unci

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.