Zlatovna Zlato Zprávy Kultura

U hradu Strádov na Chrudimsku byla kdysi penězokazecká dílna

 ČR archeologie správa Chrudimsko
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Chrudim 22. listopadu 2023 (ČTK) - Mince a polotovary z první poloviny 15. století nalezené nedaleko zříceniny hradu Strádov poblíž Nasavrk na Chrudimsku jsou dokladem penězokazecké dílny. Nálezce je objevil v květnu 2019, ujalo se jich Regionální muzeum v Chrudimi. Nálezce nyní získá od Pardubického kraje odměnu, uvedla v tiskové zprávě Zuzana Nováková z kanceláře hejtmana "Pro historiky je to velmi zajímavý fakt. Ovšem pro úřední zhodnocení odměny pro nálezce to bylo složitější v tom, že hodnota obsažených drahých kovů byla poměrně malá. Proto jsme čekali na odborné vyčíslení kulturně historické hodnoty. Archeologický ústav ji stanovil na 95.700 korun a nyní jsme na jednání rady Pardubického kraje mohli odsouhlasit odměnu 10.000 korun pro náhodného nálezce," uvedl náměstek hejtmana pro kulturu a investice Roman Línek (Koalice pro Pardubický kraj). Nález tvoří 290 artefaktů, zejména polotovary padělaných mincí a získaný odpadní materiál představují cenný zdroj vědeckých informací. Kulturně historický význam nalezeného souboru spočívá především v jeho úplnosti. Zřícenina hradu Strádov je v lesním komplexu Slavické obory v katastrálním území Ochoz u Nasavrk. Hrad dvojdílné dispozice vznikl patrně v polovině 14. století a už v polovině 15. století ho prameny uvádí jako pustý. Jeho konec není zcela objasněn. Objekty v předpolí hradu archeologövé považují za pravděpodobné sídlo lapkovské družiny. Pozůstatky penězokazecké dílny, která fungovala ve 30. letech 16. století, našli archeologové před časem i při průzkumu zříceniny hradu Žampach na Orlickoústecku. Nález je ojedinělý tím, že se dochovaly písemné záznamy o soudním procesu s kovářem a s jeho společníky, s nimiž mince padělal. Skupina falšovala drobné mince. Z měděného plechu vystřihovali nebo vyřezávali kulaté tvary nebo čtvercové se seseknutými rohy, kterým potom pomocí razidla dali podobu peněz. Tři padělatelé skončili na mučidlech a byli popraveni, čtvrtý zemřel násilnou smrtí ještě před odhalením celé skupiny. Mezi penězokazy patřili samotní mincíři z oficiálních mincoven nebo obyčejní měšťané a vesničané, kteří se snažili lehce zbohatnout. Neodradily je ani kruté tresty. Dopadeným "řezačům", kteří brousili pravé mince a ze získaného materiálu odlévali nová platidla, kat odřezával nos, uši nebo ruce. Zákoník císaře Maxmiliána I. z roku 1499 nařizoval trest ohněm, uvaření ve vřelém oleji, smrt škrcením či smýkáním. Král Jiří z Poděbrad stanovil, aby provinilci "ztratili hrdlo". Zemský zákoník z roku 1500 určil trest upálení zaživa. Za vlády českého krále Přemysla Otakara II. byl padělateli zabaven veškerý majetek a následně byl usmrcen.
Klíčová slova - ČR - archeologie - správa - Chrudimsko -
dos hj
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kultura (kul) - Věda a technika (vat) - Politika (pol) - Politika domácí (pod). ID zprávy: T2023112203193|507991. Vydána 22.11.2023 11:46:42. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

U hradu Strádov na Chrudimsku byla kdysi penězokazecká dílna


Zakladatel Binance Changpeng Zhao odstoupil z funkce generálního ředitele
Cena zlata se znovu vyšplhala nad 2000 dolarů za troyskou unci
Maďarská centrální banka opět snížila základní úrok o 0,75 procentního bodu
OECD: Nadnárodní firmy dál vykazují nízký zdaněný zisk, je to důvod k reformě
KLDR varovala Japonsko, že se v příštích dnech pokusí vyslat do vesmíru satelit

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.