Zlatovna Zlato Zprávy Finance

V USA směřují na trh fondy na spotový bitcoin, část analytiků to má za novou éru

 USA burzy internet měna fondy kryptoměny bitcoin analytici
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
New York/Praha 11. ledna (ČTK) - Ve Spojených státech se ode dneška může obchodovat s prvními investičními fondy na spotový bitcoin, které americká Komise pro cenné papíry (SEC) po několika odkladech a otevřené neochotě nakonec ve středu schválila. Část analytiků považuje tento vývoj za novou éru dostupnosti regulovaných investičních produktů ke kontroverzním kryptoměnám, který může přispět k další kultivaci odvětví. Právě kontroverze a výrazné cenové výkyvy u kryptoměn jsou jedny z hlavních důvodů, proč americká burzovní komise tak dlouho se schválením fondů na spotový bitcoin váhala. Produkty, které nakonec povolila, jsou ve své podstatě klasické investiční fondy obchodované na burze (ETF). Ty nově schválené se proti dosavadním fondům liší v tom, že mohou nakupovat bitcoiny, a jejich cena se pak bude odvíjet od cenových pohybů bitcoinu.
Schválení také přináší více důvěryhodnosti kryptoměnám a může zaujmout širší spektrum investorů. Považuji tuto událost za katalyzátor, který urychluje evoluci kryptoměn. Toto schválení je důležitou zprávou nejen pro bitcoin, ale také ho lze chápat jako precedens, který otevírá cestu pro další finanční produkty spojené s kryptoměnami...
"Souhlas s ETF na spotový bitcoin ze strany SEC představuje významný milník pro toto odvětví," řekl šéf společnosti Bakkt Gavin Michael. Jeho firma se věnuje softwaru pro odvětví kryptoměn a některým souvisejícím službám. "Doufám, že to signalizuje novou éru regulovaných kryptoproduktů nabízených renomovanými a důvěryhodnými společnostmi z odvětví kryptoměn," dodal podle specializovaného serveru CoinDesk. "Je skvělé, že ETF institucím usnadňuje držení bitcoinů, ale nakonec balíme bitcoiny do fondu, aby je zprostředkovatelé mohli prodat investorům," upozornila zakladatelka společnosti The Defiant Camila Russová. "Kryptoměny by ale měly být o tom, že budou investory tlačit opačným směrem. Měli by být spokojeni s řešením, kdy nemají prostředníky ani žádná povolení," dodala. Bitcoin se dnes kolem 10:00 SEČ prodával zhruba za 46.300 dolarů (1,04 milionu Kč) a za posledních 24 hodin vykazoval zhruba dvouprocentní růst. Za loňský rok bitcoin posílil o více než 150 procent, stále ale zůstává pod maximem téměř 69.000 dolarů, na kterém se ocitl v listopadu 2021. "Schválení ETF na spotový bitcoin je zlomovým krokem, který znamená velký posun pro celé odvětví kryptoaktiv do tradičního finančního světa. Přináší několik výhod. První spočívá v poskytnutí jednoduchého vstupního bodu pro tradiční investory a běžné lidi, kteří chtějí investovat do kryptoměn. Díky bitcoinovým ETF se pro ně proces zjednoduší a učiní ho stejně jednoduchým jako investování do běžných akcií," řekl ČTK manažer kryptoměnové burzy Binance pro Českou republiku Ondřej Pilný. Na velkých burzách v USA se až na výjimky začíná oficiálně obchodovat v 09:30 místního času (15:30 SEČ), se zahájením obchodů s nově schválenými ETF ale není nutné čekat. Burzy totiž umožňují obchodovat i mimo stanovenou dobu, a to už od čtvrté hodiny ranní místního času (10:00 SEČ). Záleží tak pouze na tom, zda makléřské společnosti okamžitě zanesou do svých obchodních systémů nově přidělené symboly ke každému fondu. Komise schválila 11 žádostí k ETF na spotový bitcoin. "Schválení také přináší více důvěryhodnosti kryptoměnám a může zaujmout širší spektrum investorů. Považuji tuto událost za katalyzátor, který urychluje evoluci kryptoměn. Toto schválení je důležitou zprávou nejen pro bitcoin, ale také ho lze chápat jako precedens, který otevírá cestu pro další finanční produkty spojené s kryptoměnami," dodává Pilný.
Klíčová slova - USA - burzy - internet - měna - fondy - kryptoměny - bitcoin - analytici -
Ve Spojených státech byly už v roce 2021 schváleny fondy ETF na bitcoinové futures, které investují do derivátů, nikoliv přímo do podkladového aktiva, v tomto případě do bitcoinů, jako nyní schválené ETF. Burzovní komise ETF na spotový bitcoin dlouho odmítala povolit, i kvůli skandálům, které toto odvětví provázely. Předseda SEC Gary Gensler i ve středu upozornil, že nikdo by neměl předpokládat, že komise teď začne schvalovat kryptoměnové cenné papíry. "Ať se to předsedovi SEC Garymu Genslerovi líbí, nebo ne, ten systém se musí změnit s ohledem na zákony o cenných papírech," řekl šéf a zároveň právník společnosti AR Media Andrew Rossow. Upozornil, že domácí i mezinárodní trhy se změnily a dál se aktivně přizpůsobují situaci. V sektoru se navíc výrazně angažují velcí hráči, jako je americká investiční společnost BlackRock, což je největší správce majetku na světě. "Je to obrovské pozitivum pro institucionalizaci bitcoinu jako třídy aktiv," řekl podle agentury Reuters výkonný ředitel společnosti Rosenblatt Securities Andrew Bond, který se specializuje na finanční technologie. spr
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Burzy (bur) - Telekomunikace a IT (pit) - Burzy peněžní (bup) - Finance (fin). ID zprávy: T2024011102559|508533. Vydána 11.01.2024 11:32:01. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

V USA směřují na trh fondy na spotový bitcoin, část analytiků to má za novou éru


Analytici: Inflace v prosinci klesla rychleji díky zlevnění potravin
Nejvyšší soud EU by měl Googlu potvrdit pokutu 2,42 mld. eur, navrhla advokátka
Bankovní identitu použily loni čtyři miliony lidí, o 100 pct více než před rokem
Fico a dva místopředsedové slovenské sněmovny se poklonili u Husákova hrobu
Spojenci z NATO potvrdili, že budou nadále posilovat ukrajinskou obranu

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.