Česko chce návrat vyhoštěných diplomatů do Moskvy, Rusko ultimativní tón odmítá
Praha 21. dubna 2021 (ČTK) - Diplomatická roztržka mezi Českem a Ruskem kvůli kauze Vrbětice pokračuje. Dnes jmenovaný český ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) večer na jednání s velvyslancem vyjádřil protest proti postupu a nepřiměřené reakci Ruské federace. Zároveň mu oznámil, že pokud Rusko neumožní návrat všech 20 vyhoštěných českých diplomatů do Moskvy, ve čtvrtek odpoledne rozhodne o snížení počtu pracovníků ruské ambasády v Praze tak, aby odpovídal stavu na českém velvyslanectví v Moskvě. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov v reakci uvedl, že mluvit s Ruskem formou požadavků nemá perspektivu. Senát dnes označil útok ve Vrběticích za akt státního terorismu. Evropská unie v prohlášení vydaném jménem celé sedmadvacítky odsoudila narušení české svrchovanosti a podporuje potrestání viníků.
Česko v sobotu v návaznosti na odhalení bezpečnostních složek, podle nichž jsou z výbuchů v muničním skladu ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 důvodně podezřelí dva agenti ruské vojenské tajné služby GRU, vyhostilo 18 pracovníků ruské ambasády, kteří podle českých úřadů pracovali pro tajné služby. Rusko pak v odvetném kroku vyhostilo 20 zaměstnanců českého velvyslanectví v Moskvě.
Podle informací Českého rozhlasu měla ruská ambasáda před vyhoštěním části pracovníků zhruba 120 zaměstnanců, z toho 43 diplomatů. Aktuálně je v Praze přes 20 ruských diplomatů, zatímco v Moskvě zbývá pět českých, uvedl rozhlas na twitteru. "Vzhledem k rozdílu ve velikosti našich ambasád vyhoštění 18 ruských zpravodajců ničím neohrozí normální fungování ruské ambasády v Praze. Protireakce ruské strany vyhostit 20 našich diplomatů včetně zástupce velvyslance byla nicméně nepřiměřená a de facto paralyzovala fungování naší ambasády," řekl dnes Kulhánek.
Mluvčí Kremlu Peskov reagoval na dnešní Kulhánkovu výzvu, že mluvit s Ruskem formou požadavků je marné. Mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová podle agentury TASS prohlásila, že ultimativní tón ve vztahu k Rusku je nepřípustný. Dodala, že Moskva navrhuje Praze, aby si ultimáta nechala pro diskuse v NATO. Sdělila přitom, že rozhovor s českým velvyslancem v Moskvě bude pokračovat ve čtvrtek.
Dnešní ultimátum směrem k Rusku naplňuje podle části opozičních stran požadavky Sněmovny. Zástupci Pirátů a SPD ultimátum jako postup v zahraniční politice odmítli. Poslanci v úterý vyzvali vládu, aby počet pracovníků ruské ambasády zásadně omezila. Senát dnes označil útok ve Vrběticích za akt státního terorismu proti jednomu členskému státu, a tím celé EU. Současně vyzval vládu, aby vypověděla česko-ruskou smlouvu o přátelství a spolupráci. Až na jednoho by měla vláda vyhostit z Prahy ostatní pracovníky ruského velvyslanectví. Horní komora také doporučila vládě projednat kauzu v Radě bezpečnosti OSN a také orgánech NATO a EU a požádat členské země o podporu a pomoc.
Česku se v kauze dál dostává podpory. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell uvedl večer v prohlášení, že Evropská unie důrazně odsuzuje ilegální aktivity na českém území a je znepokojena narušením české svrchovanosti. Podle Borrella EU stojí za českou reakcí a podporuje snahu ČR o potrestání viníků. Unie naopak odsuzuje nepřiměřenou ruskou reakci a hrozby vůči Česku. K jasné a společné reakci zemí EU vyzvali během dneška předsedové hlavních politických skupin v Evropském parlamentu. Solidaritu s kroky, jež Česko podniklo kvůli možnému zapojení ruských tajných služeb do výbuchu muničního skladu ve Vrběticích, vyjádřili i předsedové parlamentů zemí visegrádské čtyřky.
Kulhánek dnes při svém jmenování uvedl, česko-ruské vztahy vstoupily do mimořádně složité etapy, není to však vina České republiky. "Rozhodli jsme se jako suverénní země a jednali jsme rázně. Rozprášili jsme síť agentů ruských tajných služeb, ruský Rosatom nebude osloven v souvislosti s dostavbou Dukovan a v příštích dnech budeme řešit další postup směrem k Rusku, a to i ve spolupráci se zahraničními partnery," řekl.
Na twitteru vpodvečer napsal, že hovořil s generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO) Jensem Stoltenbergem. Poděkoval mu za podporu ve složitých časech. "Jsem rád, že jsme krátce po mém jmenování ministrem zahraničí spolu mohli hovořit. Vážíme si toho, že stojíte za námi!" uvedl Kulhánek. NATO se chce ve čtvrtek podrobněji zabývat vyhroceným diplomatickým sporem mezi ČR a Ruskem. Ráno se uskuteční briefing pro velvyslance v členských státech NATO. Přes videohovor se připojí i Kulhánek, jednat bude o možné podpoře Česku, řekl dnes večer v televizi CNN Prima News. Jednání se zúčastní i ředitel Bezpečnostní informační služby (BIS) Michal Koudelka. Do konce týdne chce Koudelka o věci hovořit s některými protějšky v EU a NATO.
K záležitosti se ani dnes nevyjádřil prezident Miloš Zeman. Při jmenování Kulhánka řekl, že je před ním jako před každým ministrem zahraničí těžký úkol, jehož podstatou je hájení národních zájmů České republiky. "Tento pojem je někdy znevažován a někdy se říká, že ti, kdo hájí národní zájmy, jsou populisté nebo dokonce xenofobové. Neznám ovšem suverénní zemi, která by ve světě nehájila své národní zájmy, a věřím, že pod vaším vedením ministerstvo zahraničí bude činit totéž," řekl Zeman. Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes poznamenal, že prezident permanentně vládě vyjadřuje podporu v jejích krocích v kauze výbuchu ve Vrběticích.
Deník N dnes zveřejnil kompletní seznam vyhoštěných ruských diplomatů. Mezi 18 ruskými diplomaty byli čelní představitelé ambasády v Praze, včetně zástupce velvyslance Alexandra Antonova. Vyhoštěna byla i jedna žena a zástupce konzula v Brně. Hamáček hájil v sobotu vyhoštění ruských diplomatů jako logický krok kvůli důvodnému podezření, že do výbuchu v areálu skladu a zbraní ve Vrběticích byli zapojeni dva agenti ruské vojenské služby GRU. Ruské ministerstvo zahraničí považuje toto obvinění za absurdní.
Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) podle několika serverů v noci zasahovali po celé republice a zadrželi pět lidí. Někteří ze zadržených údajně vyjížděli na Ukrajinu a přidávali se k bojům na straně proruských separatistů, další je pouze podporovali, uvedl Deník N. Podle zjištění Respektu a Aktuálně.cz NCOZ v noci zadržela pětici Čechů, členů paramilitantních skupin, kteří organizovali výjezdy českých občanů na Ukrajinu bojovat za proruské separatisty. "Zásahu se účastnily stovky policistů. Dle podezření výjezdy podněcovali zpravodajci GRU z pražské ambasády Ruska, které Česko vyhostilo," uvedly servery. Po vyhoštění 18 pracovníků ruské ambasády v Praze české bezpečnostní složky podle autorů článku pokračují v akci proti ruskému vlivu v Česku. Podle informací serveru iROZHLAS.cz se vyšetřování soustředí kolem paramilitárního spolku Českoslovenští vojáci v záloze za mír. Policie zjistila, že jeden z jeho členů v minulosti odjel na Donbas, kde se údajně zapojil do bojů na straně separatistů. Po návratu spolek začal shánět peníze, aby do válčící zóny mohli vycestovat další zájemci.
fsl snm - sdílejte článek
Následuje: Grand designérem roku 2020 se stala dvojice Herrmann a Coufal
Praha 21. dubna (ČTK) - Grand designérem roku 2020 se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Do Síně slávy českého designu byl za celoživotní přínos oboru dnes večer uveden architekt, designér a pedagog Jiří Pelcl. Spolu s nimi dnes pořadatelé vyhlásili i vítěze 15. ročníku Cen Czech Grand Design v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. Ceremoniál byl namísto tradičně ve Stavovském divadle přenášen v České televizi, bylo to tak kvůli pandemii covidu už druhým rokem po sobě. Cenu navrženou loňskou Grand designérkou Lucií Koldovou v podobě zrcadla si vítězové převezmou při společném setkání začátkem června. Bývalý rektor UMPRUM Jiří Pelcl je jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény, kterou pomáhal během 90. let budovat. Během své kariéry působil i jako interiérový architekt pro Václava Havla na Pražském hradě a vedle své vlastní autorské činnosti se věnuje také designu pro průmyslovou výrobu. Jeho návrhy pro Český porcelán a sklárnu Crystalex se staly ikonami českého designu a dodnes pokračuje jeho spolupráce s předními českými značkami, jako jsou mminteriér, Bomma, Le Bon, Preciosa, Verreum, Egoé, Master Master a další. Spolupráce designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala začala během jejich studia na UMPRUM. Pozornost poutají jejich spolupráce se známými výrobci i vlastní projekty včetně výstav. "Baví nás, jak nikdo nedokáže definovat, co vlastně design je, máme tak velké pole možností, co dělat," uvedli Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Tématem jejich tvorby se staly nejen běžné věci každodenního života jako věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale například i kompletní informační systémy měst. Navazují na spolupráce s výrobci mmcité či Master Master a v loňském roce představili minimalistické svítidlo Capsule pro firmu Lucis a skříňku Roletta ve spolupráci s firmou FUTURO. (pokračování...)
Praha 21. dubna (ČTK) - Grand designérem roku 2020 se stala dvojice Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Do Síně slávy českého designu byl za celoživotní přínos oboru dnes večer uveden architekt, designér a pedagog Jiří Pelcl. Spolu s nimi dnes pořadatelé vyhlásili i vítěze 15. ročníku Cen Czech Grand Design v kategoriích design, móda, šperk, fotografie, ilustrace a grafický design. Ceremoniál byl namísto tradičně ve Stavovském divadle přenášen v České televizi, bylo to tak kvůli pandemii covidu už druhým rokem po sobě. Cenu navrženou loňskou Grand designérkou Lucií Koldovou v podobě zrcadla si vítězové převezmou při společném setkání začátkem června. Bývalý rektor UMPRUM Jiří Pelcl je jednou z nejvýraznějších osobností české designérské scény, kterou pomáhal během 90. let budovat. Během své kariéry působil i jako interiérový architekt pro Václava Havla na Pražském hradě a vedle své vlastní autorské činnosti se věnuje také designu pro průmyslovou výrobu. Jeho návrhy pro Český porcelán a sklárnu Crystalex se staly ikonami českého designu a dodnes pokračuje jeho spolupráce s předními českými značkami, jako jsou mminteriér, Bomma, Le Bon, Preciosa, Verreum, Egoé, Master Master a další. Spolupráce designérů Eduarda Herrmanna a Matěje Coufala začala během jejich studia na UMPRUM. Pozornost poutají jejich spolupráce se známými výrobci i vlastní projekty včetně výstav. "Baví nás, jak nikdo nedokáže definovat, co vlastně design je, máme tak velké pole možností, co dělat," uvedli Eduard Herrmann a Matěj Coufal. Tématem jejich tvorby se staly nejen běžné věci každodenního života jako věšáky, lampy, police, stolky a židle, ale například i kompletní informační systémy měst. Navazují na spolupráce s výrobci mmcité či Master Master a v loňském roce představili minimalistické svítidlo Capsule pro firmu Lucis a skříňku Roletta ve spolupráci s firmou FUTURO. (pokračování...)
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Česko chce návrat vyhoštěných diplomatů do Moskvy, Rusko ultimativní tón odmítá' je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2021042111546|500352. Vydána 21.04.2021 22:22:23. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva 'Česko chce návrat vyhoštěných diplomatů do Moskvy, Rusko ultimativní tón odmítá' je zařazena do kategorií Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Politika domácí (pod) - Kriminalita a právo (zak). ID zprávy: T2021042111546|500352. Vydána 21.04.2021 22:22:23. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.