+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Žena uvěřila podvodníkům a peníze vložila do bitcoimatu, přišla tak o 5,5 mil.Kč

 ČR kriminalita internet podvod Praha
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com Kredit:salarko
Praha 8. listopadu (ČTK) - Zhruba o 5,5 milionu korun přišla 78letá žena, která se v uplynulých měsících nechala oklamat falešnými bankovními úředníky a peníze vložila do bitcoinmatu. Podle kriminalistů žena uvěřila historce o tom, že její peníze na bankovním účtu jsou v ohrožení a ochránit je může tím, že je vybere a pošle přes automat na kryptoměnu do centrály, která jí vytvoří reverzní účty. Ty prověří bankéř a následně jí peníze vrátí na původní účet i s úroky. Kriminalisté případ prověřují pro podezření z podvodu, za což pachatelům v případě dopadení a odsouzení hrozí až osm let za mřížemi. Na policejním webu to dnes uvedl mluvčí Jan Rybanský.
Buď si zablokuje účty, ale odblokování muže trvat sedm měsíců až sedm let, než se to všechno vyřeší, nebo vybere všechny peníze a bude je posílat přes bitcoinmat do centrály, která za tímto účelem vytvoří reverzní účty na poškozenou. Žena uvěřila potřetí, a protože bez peněz být nemohla, vybrala si raději druhou možnost...
Je to podle něj několikátý případ takového podvodného vylákání peněz, přičemž prevencí je v těchto případech ukončit podezřelé telefonické hovory, dál nekomunikovat a informace si ověřit ve svém peněžním ústavu. "Bohužel stále se najdou poškození, kteří podvodníkům uvěří a nenávratně pošlou všechny své životní úspory do neznáma prostřednictvím bitcoinmatu. Zaměstnanci v bankovnictví prostřednictvím mobilních aplikací nekomunikují, stejně tak nikdy nepožadují provést takovéto transakce, tedy aby kdokoli zrušil účet a vybrané peníze kamsi odeslal," zdůraznil mluvčí. Ženu, která vložila do bitcoinmatu téměř 5,5 milionu korun, původně kontaktovala falešná bankovní úřednice z Liberce kvůli čtvrtmilionovému úvěru, který si prý chtěla vzít a kvůli kterému měla být i osobně na pobočce v Liberci. Falešná úřednice dodala, že v listinách vidí i další její žádost o úvěr, tentokrát na pobočce v Teplicích z konce září, a podložila to jménem, příjmení i číslem občanského průkazu, které měla poškozená při úvěrech uvést. Současně doplnila, že pokud žena nikde nebyla, tak jde o trestný čin. Žena uvěřila volající stejně jako údajnému pracovníkovi bezpečnostního oddělení banky, který jí volal krátce poté. Řekl jí, že jde o zneužití bezpečnostních údajů, ale pomůže jí, aby o peníze nepřišla, a poradil jí, aby si kvůli komunikaci nainstalovala do telefonu aplikaci Viber. Po chvíli volal ženě ze stejného čísla jiný muž se zdůvodněním, že ten předchozí se musí věnovat jiné zákaznici se stejným problémem, a navrhl jí dvě možnosti. "Buď si zablokuje účty, ale odblokování muže trvat sedm měsíců až sedm let, než se to všechno vyřeší, nebo vybere všechny peníze a bude je posílat přes bitcoinmat do centrály, která za tímto účelem vytvoří reverzní účty na poškozenou. Žena uvěřila potřetí, a protože bez peněz být nemohla, vybrala si raději druhou možnost," popsal podvod mluvčí.
Klíčová slova - ČR - kriminalita - internet - podvod - Praha -
Doplnil, že v dalších dnech žena odeslala přes bitcoinmat peníze. Telefonicky jí při tom instruoval druhý volající podvodník, a když žena překročila finanční limit pro vkládání do automatu, nasměroval ji k dalšímu v jiné části Prahy, dodal mluvčí. ktp ptd
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kriminalita a právo (zak) - Telekomunikace a IT (pit). ID zprávy: T2023110802818|507808. Vydána 08.11.2023 11:58:43. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.