+ 420 545 222 800
Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Apple podal žalobu proti nově zavedeným nařízením EU o digitálních službách

Lucemburk 17. listopadu (ČTK) - Americká technologická společnost Apple podala žalobu proti nově zavedeným unijním nařízením o digitálních službách (DSA). Na síti X o tom dnes informoval Soudní dvůr Evropském unie. Nové právní předpisy o digitálních službách (DSA) se zaměřují na 22 velkých internetových platforem, které provozuje šest technologických společností: Microsoft, Apple, Google, Amazon, Meta Platforms a TikTok, který spadá pod ByteDance. Cílem legislativy je mimo jiné usnadnit uživatelům pohyb mezi konkurenčními službami tím, že jejich aplikace pro zasílání zpráv budou spolupracovat s konkurenčními službami. Uživatelé se také mohou rozhodnout, které aplikace budou do jejich zařízení předinstalované. Velké platformy musí dále více dbát na soukromí uživatelů či důsledněji postupovat proti nelegálnímu obsahu a dezinformacím, jinak jim hrozí vysoké pokuty.
Naše platforma, která v Evropě působí něco málo přes pět let, zdaleka není gatekeeper, ale patrně nejschopnějším vyzyvatelem více zakořeněných platformových firem...
Podrobnosti žaloby Applu soud nezveřejnil. Agentura Bloomberg nicméně minulý týden uvedla, že technologická společnost napadne zařazení svého obchodu App Store na seznam takzvaných gatekeepers. Tímto označením Evropská komise (EK) nazývá vlivné firmy, které významně ovlivňují provoz internetu. Řadí mezi ně dříve zmíněných 22 platforem.
Klíčová slova - EU - USA - elektronika - komunikace - soud - EK - firmy - Apple -
V podobném duchu se proti DSA odvolaly společnosti Meta a TikTok, respektive její mateřský ByteDance. Meta nesouhlasí se zařazením svých služeb Messenger a Marketplace. Zařazení svých platforem Facebook, Whatsapp a Instagram nezpochybnila. "Naše platforma, která v Evropě působí něco málo přes pět let, zdaleka není gatekeeper, ale patrně nejschopnějším vyzyvatelem více zakořeněných platformových firem," uvedla společnost TikTok. lsk ml
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Telekomunikace a IT (pit) - Telekomunikace, spoje (tlk) - Kriminalita a právo (zak) - Politika (pol) - Evropská unie - zprávy (eur) - Firmy (efm). ID zprávy: T2023111705287|507956. Vydána 17.11.2023 17:02:16. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Evropská komise (EK)
Evropská komise je výkonný orgán Evropské unie, který iniciuje legislativu. Je tvořena 27 komisaři (jedním z každé členské země) a v jejím čele je předseda Evropské komise. V širším významu označuje kolegium s celým administrativním aparátem, který čítá až 32 tisíc zaměstnanců.
Následující zprávy
Shromáždění ve Valašském Meziříčí požadovalo spravedlivé vyšetření otravy Bečvy
Představitelé státu mluvili o odkazu 17. listopadu, Babiš kritizoval vládu
Singapur začne příští rok testovat digitální měnu centrální banky
Medaile Za zásluhy o diplomacii dostalo 15 osobností a dvě organizace
Analýza: Životní úroveň se v ČR od sametové revoluce zdvojnásobila

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.