Zlatovna Zlato Zprávy Krimi

Čínský soud odsoudil australského spisovatele podmínečně k trestu smrti

 Čína Austrálie soud opozice literatura
Ilustrační fotografie. zdroj:istock.com
Peking/Canberra 5. února (ČTK) - Soud v Pekingu dnes čínsko-australského spisovatele Janga Cheng-ťüna odsoudil podmínečně k trestu smrti za špionáž. Informuje o tom agentura Reuters s odvoláním na přítele rodiny Janga, který je už v Číně zadržován pět let. Australské ministerstvo zahraničí vyjádřilo zděšení nad rozsudkem a předvolalo si čínského velvyslance. Jang, který v minulosti opakovaně kritizoval komunistickou vládu, byl v Číně zadržen v lednu 2019. Sedm měsíců mu nebylo sděleno žádné obvinění, nakonec mu čínská justice za vinu začala klást špionáž. Canberra to tehdy kritizovala a uvedla, že Jang byl zadržován v krutých podmínkách. Soud se spisovatelem a akademikem, který jakákoliv obvinění ze špionáže odmítá, se uskutečnil už před třemi lety za zavřenými dveřmi, rozsudek padl až dnes. Podmíněný trest smrti podle Reuters znamená, že se po dvou letech změní na trest doživotního vězení. Rodina usiluje o propuštění Janga, a to také ze zdravotních důvodů. Osmapadesátiletý autor špionážních románů a vlivný politický komentátor pracoval v minulosti na čínském ministerstvu zahraničí, později psal blog, který se věnoval citlivým otázkám demokracie v Číně. Proslul také románem, který pojednává o špionáži mezi Čínou a Spojenými státy. Text byl v Číně zveřejněn na internetu.
Klíčová slova - Čína - Austrálie - soud - opozice - literatura -
mtw
Česká tisková kancelář (ČTK)
(anglicky: Czech News Agency nebo Czech Press Agency) je česká zpravodajská agentura. Jejím posláním je poskytovat objektivní a všestranné informace pro svobodné vytváření názorů. Výběr zpráv ekonomického zpravodajství vám usnadní rychlou orientaci ve světě financí a drahých kovů. Zpráva je zařazena do kategorií Kriminalita a právo (zak) - Parlamenty a vlády (for) - Politika (pol) - Kultura (kul). ID zprávy: T2024020501396|508782. Vydána 05.02.2024 4:19:04. Jakékoli publikování nebo další šíření obsahu ČTK je bez písemného souhlasu zakázáno.

Čínský soud odsoudil australského spisovatele podmínečně k trestu smrti


David Koller opouští kapelu Lucie, nasmlouvané koncerty ale odehrají
V Jubilejní kolonii se otevřelo první muzeum v ostravské části Jih
Francouzské kandidátky do eurovoleb vedou třicátníci, politická scéna mládne
Většina analytiků čeká pokles úrokové sazby ČNB o půl procentního bodu
BBC: Historie postelí je rozmanitá, lidé spali na listí i v kamenných rámech

Tip k listování
Klávesa šipka vpravo zobrazí list s následující zprávou,
klávesa šipka vlevo listuje zpět v otevřených zprávách.
F11 Opakovaným stisknutím klávesy se otevře/zavře celoplošný náhled.

Najít ve zprávách
Mám rád ZLATOVNA .CZ
ODEBÍREJTE ZPRAVODAJ
Je zdarma. Zasíláme upozornění, které jsou pro vás důležité. Vaše schránka bude obsahovat vždy klíčové informace. Ve svém mobilním zařízení budete mít k novinkám přístup kdekoliv budete. S námi budete mít rychle přehled o všem co se děje. Náš zpravodaj odebírá 60.000 investorů v Čechách i na Slovensku. Zařaďte se mezi ně. Odběr lze kdykoliv odhlásit.